(EPD) گواهی اثبات مقاومت سنگ طبیعی

(EPD) گواهی اثبات مقاومت سنگ طبیعی

195
0
(EPD) گواهی اثبات مقاومت سنگ طبیعی
(EPD) گواهی اثبات مقاومت سنگ طبیعی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، در نگاه اول انبوه اصطلاحات و جداول فنی امری بسیار پیچیده به نظر می‌رسد، اما EPD برای سنگ طبیعی را می‌توان به پایین ترین مخرج مشترک تنزل داد: این هر آنچه این شاخه می دانسته را کاملاً تایید می کند: یعنی این که سنگ طبیعی یک عنصر ساختمانی واقعا «سبز» است. این یک عامل مهم برای موفق شدن در یک بازار رقابتی است.

گواهی EPD توسط یوروراک[۱] درخواست گردید. «یوروراک» سازمان تجاری چتری انجمن‌های سنگ طبیعی در اروپا است.

مهر تایید «نبود مشکل اکولوژیکی» برای هر نوع مصالح ساختمانی اهمیت دارد. سازندگان و پیمانکاران روز به روز می‌خواهند درباره مصرف پایین انرژی در فعالیت های ساختمانی خود بیشتر سخن بگویند. همچنین گرایشی به سمت ایجاد اطلاعات جامع درباره محصول وجود دارد که هدف از آن کمک به خریداران در اتخاذ تصمیم آگاهانه است.

بسیاری از مصالح ساختمانی دارای گواهی EPD توانسته اند اطلاعاتی درباره چرخه حیات آن ماده ارائه نمایند. در مورد سنگ طبیعی، مصرف انرژی در استخراج سنگ (شامل انرژی الکتریکی، دیزل و مواد منفجره)، فرآوری ارزش افزوده (برش بلوک‌ها، پرداخت لوحه‌های سنگ و …) و نهایتاً نصب در سایت، جزء لاینفکی از این گواهی هستند. در راس این،  حمل و نقل عامل تعیین کننده­ای به خصوص در رابطه با مواد وارد شده از خارج به شمار می‌رود.

همچنین محصولات ثانویه نظیر رزین‌ها یا مواد ضدآب نیز بخشی از این بررسی را تشکیل می‌دهند. بدیهی است که برای هر نوع سنگ از هر منبعی EPD  خاصی باید صادر شود درست همان طور که هر ساختمان درجه‌بندی اکولوژیکی خودش را دریافت می کند.

از پرفسور گرهارد مرک، مدیر یوروراک سئوال شد که آیا مدیریت این اقدام بوروکراتیک برای بخش سنگ اهمیت زیادی دارد؟ او پاسخی استراتژیک ارائه می‌دهد: «سنگ طبیعی نمی‌تواند در برابر بودجه بازاریابی صنعت شیشه یا سرامیک رقابت کند.»

مرک اطمینان می‌دهد که «روند روشن است: در بلندمدت سنگ طبیعی از هر چیز دیگری سودآورتر است.»

[۱] Euroroc

منبع خبر: stone-ideas/ یوستون

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

پنج × دو =