آل اسحاق: برخی افراد میلیاردها تومان تسهیلات می گیرند

آل اسحاق: برخی افراد میلیاردها تومان تسهیلات می گیرند

عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران: یک جریانی در کشور در رده های مختلف از جمله سازمان ها، نهادهای حکومتی، غیرحکومتی، مردمی و اتاق های بازرگانی وجود دارند که منافع آنها در حفظ وضع موجود است.

442
0
یحیی آل اسحاق
یحیی آل اسحاق

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، یحیی آل اسحاق با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه اکنون رکود اقتصادی در کشور وجود دارد افزود: مشکل اصلی فعالان اقتصادی نبود نقدینگی و ناتوانایی آنان در پرداخت بدهی و هزینه های زیاد مالی، مالیات و تـأمین و فروش کالا است.

وی با اشاره به اینکه بخش تولید کشور در سخت ترین شرایط است افزود: حداکثر سود واحدهای تولیدی، ‌۸ تا ۱۰ درصد  است. سود بین بانکی از ۲۹ درصد به ۱۸ درصد رسید امّا سود واحدهای تولیدی ۸ درصد است که کمتر از نصف سود فعالیت های بانکی است. سودی را که نظام بانکی پرداخت کرده ۴ برابر درآمد نفتی است. مشکل عموم بخش تولید نبود نقدینگی است.

وی به آمار بانک مرکزی مبنی بر وجود ۱۰۱۷ هزار میلیارد تومان حجم نقدینگی در نظام بانکی کشور اشاره کرد و گفت: اگر ذخیره های قانونی را از این مبلغ کم کنیم حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان امکانات در دست شبکه بانکی است که به صورت روز شمار سود می گیرد.

عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: مدیریت توزیع تسهیلات به نحو مطلوب و مشکل گشا نبوده است و تسهیلاتی که به بخش واقعی تولید پرداخت شده نسبت به سایر بخش ها ناچیز بوده است. ۱۴ هزار واحد بنگاه های کوچک و متوسط تعطیل شدند.

آل اسحاق با بیان اینکه  کشور ما بانک محور است اضافه کرد: ۷۰ درصد از فعالیت های اقتصادی به گونه ای به نظام بانکی وصل است. این خوب است که نظام بانکی کشورمان مشکلات را شناسایی کرده است و برای حل آن برنامه دارد اما واقعیت این است که نظام بانکی مشکلات فراوانی دارد.

وی افزود: یک جریانی در کشور در رده های مختلف از جمله سازمان ها، نهادهای حکومتی، غیرحکومتی، مردمی و اتاق های بازرگانی وجود دارند که منافع آنها در حفظ وضع موجود است.

آل اسحاق گفت: این ها ذینفع های بازدارنده هستند که نمی خواهند برنامه های نظام بانکی به خوبی اجرا شود و این ها کسانی هستند که به راحتی میلیاردها تومان تسهیلات می گیرند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

3 × دو =