گرانیت سیستان و بلوچستان پشت درهای بسته بازار جهانی

گرانیت سیستان و بلوچستان پشت درهای بسته بازار جهانی

بیشترین ظرفیت سنگ‌های تزئینی سیستان و بلوچستان را به گفته شهاب دهواری سنگ‌های گرانیتی، تراورتن و مرمر تشکیل می‌دهند که محدودیت‌های فعالیتی در بخش‌های ساختمانی و صادراتی باعث شده نتوان از ظرفیت‌های موجود در معادن گرانیت بهترین بهره‌برداری انجام شود.

176
0
گرانیت
گرانیت

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان تاکنون ۱۴۲ پروانه بهره‌برداری برای معادن خود صادرکرده که از این تعداد ۲۸ پروانه به معادن سنگ گرانیت با استخراج اسمی سالانه ۲۵۲ هزار تن از ذخیره قطعی ۱۸۸ میلیون تنی با سرمایه‌گذاری ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی اختصاص دارد.

این معادن بر اساس پروانه بهره‌برداری توانسته‌اند در شهرستان‌های زاهدان و سراوان برای ۳۹۰ نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد کنند. البته هم‌اکنون به دلیل برخی مشکلات متاسفانه فقط ۲معدن در این زمینه مشغول به فعالیت است که با اندیشیدن تمهیدات لازم می‌توان بار دیگر رونق را به سایر معادن بازگرداند و از اشتغال و ارزش‌افزوده آنها بهره‌مند شد.
استفاده از سنگ‌های تزئینی در نمای ساختمان و تزئینات شهری از مهم‌ترین دلایل بهره‌برداری از معادن سنگ تزئینی است که علاوه بر اشتغال، ارزش‌افزوده مناسبی را ایجاد می‌کند.

بیشترین معادن سنگ تزئینی کشور به‌ویژه گرانیت هم‌اکنون در سیستان و بلوچستان قرار دارد که معاون امور معادن این استان تعداد آنهایی را که از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان پروانه بهره‌برداری دریافت کرده‌اند ۱۴۲ معدن عنوان کرد و گفت: از این تعداد پروانه بهره‌برداری صادر شده، ۲۸ پروانه به معادن سنگ گرانیت با ذخیره قطعی ۱۸۸ میلیون تن و استخراج اسمی سالانه ۲۵۲ هزار تن به همراه سرمایه‌گذاری ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی اختصاص دارد که بر این اساس توانسته‌اند برای ۳۹۰نفر در شهرستان‌های زاهدان و سراوان به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد کنند که متاسفانه هم‌اکنون از این تعداد فقط ۲ معدن در این زمینه مشغول به فعالیت است.

فرآوری سنگ برای جلوگیری از خام‌فروشی از جمله فرآیندهایی است که تاثیر فراوانی بر ایجاد ارزش‌افزوده دارد. موضوعی که محمودرضا کهرازهی به آن پرداخت و اظهار کرد: هم‌اکنون استان از ۱۰ واحد فرآوری سنگ در شهرک صنعتی زاهدان برخوردار است که در مجموع با سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد تومانی و اشتغال ۸۰ نفری مشغول به فعالیت هستند. به همین منظور فراهم کردن زیرساخت‌های لازم با هدف فرآوری سنگ برای جلوگیری از خام‌فروشی از جمله برنامه‌های در دست اقدام سازمان صنعت، معدن و تجارت استان است که می‌تواند علاوه بر تامین نیازهای استانی، توسعه صادرات را به همراه داشته باشد.

در زمینه جذب سرمایه‌گذار برای احداث و بهره‌برداری از واحدهای فرآوری سنگ به منظور ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر تلاش‌های زیادی انجام شده اما متاسفانه تاکنون موفقیتی به‌دست نیامده است. با این وجود سال گذشته سرمایه‌گذاری از هند اقدام به سرمایه‌گذاری در معادن گرانیت و تراورتن کرد که هم‌اکنون در حال تکمیل و تجهیز معدن برای بهره‌برداری هستند.

کاهش صدور مجوزهای اکتشافی معدن از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت به گفته کهرازهی دلایل مختلفی ازجمله کاهش تقاضا، کاهش قیمت مواد معدنی، رکود در پروژه‌های عمرانی، وجود تحریم‌ها، اعمال قانون تایید صلاحیت فنی و مالی برای ثبت معدن و تعریف پهنه‌های اکتشافی از کوچک مقیاس به بزرگ مقیاس داشته است. با این حال در ۵ ماه نخست سال ۹۵، ۱۵۰ درخواست صدور مجوز اکتشافی، صدور ۲ پروانه اکتشافی(سرمایه‌گذاری ۶۰۰ میلیون ریالی و ایجاد اشتغال ۶ نفری)، صدور ۲ گواهی کشف با سرمایه‌گذاری ۶۳ میلیون تومانی، صدور ۶ پروانه بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومانی و اشتغال ۴۳ نفری در کنار صدور ۲ مجوز برداشت معدنی با سرمایه‌گذاری یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی، مجوزهای صادرشده این سازمان را به خود اختصاص می‌دهند.

صادرات محور شدن معادن از دستاوردهایی است که می‌تواند در شرایط رکود بازار مصالح ساختمانی به ویژه سنگ‌های تزئینی، نقش بسزایی داشته باشد. معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان با تاکید بر این امر ابراز کرد: دو واحد بزرگ معدنی استان تا قبل از تحریم‌ها محصول خود را به ایتالیا صادر می‌کردند که متاسفانه هم‌اکنون از این ظرفیت محروم شده‌اند. البته برنامه‌ریزی و رایزنی برای صادرات دوباره محصولات آنها در دستور کار قرار گرفته است.

فرسودگی ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی، تامین نبودن زیرساخت‌های جاده‌ای و حمل‌ونقلی و… در معادن از جمله مشکلاتی است که این مقام مسئول در سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان آن را مهم ارزیابی کرد و گفت: دریافت تسهیلات از صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی از جمله پیشنهادهای این سازمان برای نوسازی و بازسازی تجهیزات و ماشین‌آلات مورد استفاده معادن در نشست‌های برگزار شده با صاحبان معادن استان بوده است. البته برای تامین زیرساخت‌ها و راه‌های حمل‌ونقل، درخواست‌هایی از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی انجام شده که متاسفانه به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی، ضرورت تعویض ماشین‌آلات، تجهیزات و راه‌های مواصلاتی معدنداران به این سمت گرایش پیدا نمی‌کنند و همین امر باعث کندی پیشروی در این بخش شده که باید با ایجاد انگیزه در معدنداران، آنها را به این سمت حرکت داد.

روزآمدی واحدهای سنگبری و فرآوری
اختصاص ۳۵ درصد معادن سیستان و بلوچستان به سنگ‌های تزئینی نشان از ظرفیت‌های بالای آن در این زمینه دارد که رییس سازمان نظام مهندسی معدن این استان به آن اشاره کرد و گفت: با توجه به این مزیت هم‌اکنون فقط ۳ معدن در زمینه برداشت از معادن سنگ تزئینی مشغول به فعالیتند و بقیه معادن به دلیل تغییرالگوی مصرف و سوق پیدا کردن مصرف‌کنندگان به سمت استفاده از کاشی و سرامیک در نماهای مختلف ساختمان با توجه به تنوع آنها، تعطیل شده‌اند.

بیشترین ظرفیت سنگ‌های تزئینی سیستان و بلوچستان را به گفته شهاب دهواری سنگ‌های گرانیتی، تراورتن و مرمر تشکیل می‌دهند که محدودیت‌های فعالیتی در بخش‌های ساختمانی و صادراتی باعث شده نتوان از ظرفیت‌های موجود در معادن گرانیت بهترین بهره‌برداری انجام شود.

ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در معادن از مهم‌ترین عوامل افزایش یا کاهش هزینه‌های برداشت و فرآوری به شمار می‌روند. موضوعی که دهواری به آن پرداخت و اظهار کرد: هم‌اکنون جز یکی از معادن سنگ گرانیت که با سرمایه‌گذاری اصفهان دارای تجهیزات روزآمدتری است، وضعیت ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در معادن استان به ویژه معادن گرانیت شرایط مطلوبی ندارد.

وجود هزینه‌های سنگین برداشت از معادن، پرداخت حقوق دولتی با توجه به رکود بازار فروش و نداشتن توجیه اقتصادی و بروز فناوری‌های مورد استفاده باعث شده معدنداران با ماشین‌آلات و تجهیزات قدیمی خود مدارا کنند و اقدام اساسی برای تعویض آنها انجام ندهند.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن سیستان و بلوچستان با بیان این مطلب افزود: در صورتی که دولت تسهیلات و حمایت‌های ویژه از معدنداران برای خرید و ورود ماشین‌آلات و تجهیزات به استان را در دستور کار خود قرار دهد به طور حتم علاوه بر افزایش میزان برداشت از معادن، کیفیت سنگ استخراجی با درصد بیشتر همراه خواهد شد و با توجه به تنوع رنگی که در این سنگ‌ها وجود دارد می‌تواند جایگاه ویژه‌ای در بازارهای هدف به‌دست بیاورد.

امید می‌رود سرمایه‌گذاری در زمینه تامین زیرساخت‌ها، احداث واحدهای فرآوری و کاهش هزینه‌های استخراج با بروزرسانی ماشین‌آلات و تجهیزات بهره‌برداری، استفاده از سنگ‌های تزئینی در نماهای شهرسازی، توسعه صادرات، سوق پیدا نکردن فرهنگ مصرف به سمت استفاده از کاشی و سرامیک و با در نظر گرفتن پیشرفت ساخت‌وساز مسکن در استان، با روزآمد کردن واحدهای سنگبری و فرآوری بتوان بار دیگر رونق را به معادن سنگ‌های گرانیت و تزئینی بازگرداند.

دولت حمایت کند
نبود ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته به همراه فناوری در معادن از مهم‌ترین عواملی است که باعث رکود در معادن و کاهش کیفیت برداشت شده است. موضوعی که رییس خانه صنعت و معدن سیستان و بلوچستان به آن اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه سیستان و بلوچستان دورافتاده‌ترین استان شرقی کشور به شمار می‌رود اما از شرایط ویژه و مزیت‌های چون مناطق آزاد تجاری، هم مرزی با کشورهای پاکستان و افغانستان و دسترسی به بازارهای مستعد آنها برای صادرات انواع محصولات تولیدی، وجود مرزهای آبی و دسترسی به آب‌های آزاد برخوردار است که می‌تواند شرایط مناسبی را برای برداشت، فرآوری و صادرات سنگ‌های تزئینی فراهم کند.

با این حال بالا بودن قیمت تمام شده محصولات معدنی به ویژه سنگ‌های تزئینی باعث شده برداشت، فرآوری و عرضه آن به بازارهای هدف دارای توجیه اقتصادی مناسبی نباشد.

سیدعلی میرحسینی با بیان این مطلب اظهار کرد: برداشت و فرآوری سنگ‌های تزئینی استان در مقایسه با شهرهای صنعتی مانند اصفهان بین ۳۰ تا ۳۵ درصد هزینه تولید بیشتری دارد که این امر موجب‌شده برداشت از معادن استان دارای توجیه اقتصادی مناسبی نباشد.

سیستان و بلوچستان به عنوان رنگین‌کمان معادن کشور به شمار می‌رود که متاسفانه به دلیل نبود فناوری برداشت، استفاده از این ثروت ملی امکان‌پذیر نیست. میرحسینی با تاکید بر این موضوع ابراز کرد: در صورتی که استان به ماشین‌آلات و تجهیزات جدید مجهز شود و دولت تا حدودی از حقوق دولتی خود به منظور هم سطحی معادن استان با سایر معادن کشور صرف نظر کند به طور حتم با توجه به شرایط ویژه‌ای که این استان بر اساس موقعیت جغرافیایی دارد می‌تواند چندین برابر سرمایه‌گذاری در این بخش درآمدزایی داشته باشد.

وی افزود: البته در صورتی که دولت تسهیلات ارزان‌قیمت و برخی معافیت‌ها را برای انجام اقدامات اساسی در زمینه نوسازی و بازسازی ماشین‌آلات و تجهیزات برداشت و فرآوری سنگ در اختیار صاحبان معادن قرار دهد به طور حتم می‌توان علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید، در بازارهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای با توجه به کیفیت و تنوع محصول حرفی برای گفتن داشت.

وی ادامه داد: این در حالی است که برخی تسهیلات و معافیت‌های برای بروزرسانی وضعیت در معادن دیده شده اما با در نظر گرفتن برخی شرایط، صاحبان معادن استان نمی‌توانند از پرداخت‌های مشابهی که در استان‌های معدنی انجام می‌شود برخوردار باشند به همین منظور باید بازپرداخت تسهیلات پرداختی معادن استان بالای ۱۰ سال در نظر گرفته شود تا بتوانند جوابگوی اقساط تسهیلات دریافتی باشند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

12 − 9 =