چین ؛ بهترین جا برای یادگیری فن آوری های صنعت سنگ 

چین ؛ بهترین جا برای یادگیری فن آوری های صنعت سنگ 

215
0
ناصر امامی
ناصر امامی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، در مورد کارگر دارای تخصص در ایران این مشکل وجود دارد که ما تا به حال از کارگر چنین چیزی را نخواسته ایم وگرنه فرآوری سنگ آن چنان پیچیده نیست که لزوما به دانشگاه، آموزشگاه و… نیازی داشته باشد بلکه تخصصی است که تجربه و علاقه می خواهد؛ به بیان واضح «تخصص دانشی است که می جویند نه دانشی که می آموزند»

اکثریت قریب به اتفاق کارگرهای چینی تجربی هستند ؛ از متصدی جرثتقیل، لیفت تراک  تا بسته بند که تایل و اسلب را در جعبه گذاشته و با خرک صادراتی داخل کانتینر می گذارد. چنان چه جوهر کارگر ما مستعد نباشد دلش گرم نباشد یا به آینده شغلی اش اطمینان لازم را نداشته باشد از ایتالیا استاد، کتاب، فیلم، سی دی و … هم که بیاوری افاقه نمی کند، از دست دولت ، انجمن و مجلس هم در این زمنیه کاری برنمی آید.

با این که در شیوتو چین صدها هزار کارگر عادی، نیمه متخصص و متخصص وجود دارد حتی یک کلاس آموزش فرآوری سنگ هم به چشم نمی خورد. زرنگ های چینی همانها هستند که یا می نشینند و فکر می کنند که با چه روشی می توان از ضایعات سنگ یا بلوک های درب و داغان و معیوب یا اسلب های ته انباری محصولی به دست آورد که قابلیت تبدیل شدن به پول را داشته باشد یا اینکه سالی چند بار به نمایشگاههای سنگ غیرچینی می روند و نمونه های تولیدات و طرح های جدید سنگ یا ماشین آلات را کپی برداری و با اصول مهندسی معکوس باز تولیدش می کنند.

هیچ فشار، تشویق و یارانه ای هم پشت سرشان نیست مگر نیاز به سود برای گذران زندگی! کار را به آنجا رسانده اند که مشتری آمریکایی یا خود کارخانه دار ایتالیایی نمونه تولید شده در ایتالیا را برایشان ارسال و درخواست می کند که طبق این نمونه تولید کنید. به طوری که هم اکنون هم چند شرکت ایتالیایی سفارش هایی را که مربوط به پروژه های چین باشد را در خود چین تولید می کنند و به محل پروژه می فرستند و چون نصب هم با خودشان است کسی متوجه موضوع نمی شود. در این مرحله فقط یک ناظر مقیم از خودشان در چین حاضر است و پروژه هم به دست مهندسان و نصابان ایتالیایی و به نام آنها تمام می شود ولی تمام مراحل از بلوک تا بسته بندی تایل در چین انجام شده است.

اگر هم استاد کار وفاداری داشتید که علاقمند به آموزش بود نیاز به ایتالیا رفتن نیست، هم خرجش بالا است و هم ادا و اطوار ویزا زیاد بوده و هم ایتالیایی ها قلق اصلی کار را به کسی یاد نمی دهند که فردا رقیب خودشان بشود. دسترسی به سالن تولید و این که فوت کوزه گری آنها چیست آسان نیست. از دوستان آگاه شنیده ام؛ فقط درب اتاق فروش آنها برایت با لبخندی به پهنای صورت باز است!

چینی ها برخلاف ایتالیایی ها این بخل را ندارند، به عبارتی اصلا چیزی برای مخفی کردن ندارند؛ درب کارخانه ها، انبار، مواد اولیه، سالن تولید و پشت و پس توی کارخانه برای همه قابل دیدن است. سرت را بیانداز پایین، برو داخل. سلام هم نکنی بدشان نمی آید ، چای سبز هم … تعارف می کنند. آن کارگری هم که مشغول هر کاری هست اگر با زبان اشاره بتوانی ازش بپرسی آن چنان با افتخار و شادی در مورد روش و چگونگی کارش به تو و با سخاوت  توضیح می دهد که اگر هم سنگبر نباشی دلت خواهد خواست که این کاره شوی! ذهن مشتاق می خواهد، مدت زمانی یک هفته ای و کمی غذا از ایران و البته قند و چای و تخمه برای شکستن و یک دفتر یادداشت! آدرس هم سر راست است تمام شیوتو(به عنوان قلب تولید سنگ) سه هتل به فاصله صد متر از هم دارد که در هر یک اقامت کنید کافی است با پیاده روی هشت روزه در شعاع یک یا دو کیلومتری به سمت شمال، جنوب، شرق و غرب آن چه را می خواهید به دست خواهید آورد. در همین شعاع دو کیلومتری حداقل صد کارگاه و کارخانه هست که تنها مشکل آن برای هر تشنه آموختنی این است که؛ ممکن است وقت کم بیاورد. در هر کارخانه و کارگاهی شعبده ای در دست انجام است که اسرارش بر همه عیان است؛ بی هیچ مخفی کاری.

تجربه نشان داده که؛ کمک های دولتی خاص برای یک صنف چه در گذشته و حال برای هر صنعتی که انجام شود هم چون سم است و به تدریج آن را به نابودی میکشاند. به دو دلیل؛ یکی اینکه چنین صنعتی تنبل می شود و دیگر اینکه در کمک های نقدی و آن هم به علت رانت، افراد زود فاسد می شوند. البته اگر سرنوشت کمک های نقدی به مانند آن یک کامیون کود شیمیایی برای یک روستا نباشد که در مجلس زمان شاه برای بهبود و افزایش محصول کشاورزان روستا تصویب شد ولی تا روستای مورد نظر یک کیسه اش بیشتر باقی نماند و کدخدای ساده دل روستا نامه ای هم نوشت که راهنمایی بفرمایید از این یک کیسه کود شیمیایی اهدایی دولت پای هر درخت چند قاشق غذا خوری باید بریزیم که افاقه کند؟

ناصر امامی، مهندس معمار مستقر در شویتو چین

منبع: دانش سنگ

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

1 × 3 =