کرمان و تنگناهای توسعه صادرات

کرمان و تنگناهای توسعه صادرات

26
0

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، روند کاهش صادرات کالاهای تولیدی استان کرمان نسبت به سال های گذشته، نشان از وجود برخی تنگناها در این حوزه است که باید ضمن شناسایی و اولویت بندی موانع، راهکارهای لازم را برای تقویت و افزایش صادرات استان به کار گرفت.

در دنیای کسب و کار و فضای رقابتی کنونی، هر کشور و منطقه ای برای افزایش سهم صادرات، عرضه محصولات و تولیدات خود در بازار جهانی تلاش می کند که این اقدام علاوه بر درآمدزایی برای کشور نیز فواید بسیاری دارد.

توسعه صادرات همواره با رشد و شکوفایی اقتصادی، فرصت های جدید سرمایه گذاری و شغلی، ایجاد درآمد مالیاتی برای دولت ها و افزایش تراز تجاری کشور همراه است و رونق این حوزه ضمن افزایش نقدینگی و ارز آوری، روابط دیپلماسی را بهبود بخشیده و موجب توسعه واحدهای تولیدی در کشور می شود.

استان پهناور کرمان با ثروت های بی نظیر خدادادی از جمله محصولات کشاورزی پسته و خرما، مواد معدنی مس، کرومیت، ذغال سنگ و آهن، صنعتی از جمله کاشی و سرامیک، تایر و تیوپ و مصنوعات مسی سهمی بزرگ از صادرات و درآمدهای غیر نفتی کشور را به خود اختصاص داده است.

صادرات ۶ محصول عمده استان کرمان از جمله پسته، کاشی و سرامیک، خرما، تایر و تیوپ، مصنوعات مسی و سایر اقلام در ۹ ماه ابتدای امسال با ۲۴۴ هزار تن به ارزش بیش از ۳۴۹ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل تراز تجاری استان در وزن محصولات صادراتی منفی ۱ درصد و در ارزش به منفی ۵۳ درصد کاهش یافته است.

علت کاهش صادرات استان کرمان بنا به گفته متولیان امور اقتصادی، نداشتن تشکل و کنسرسیوم متمرکز، کاهش تولیدات، وجود برخی قوانین دست و پا گیر و بروکراسی اداری، نداشتن دیپلماسی اقتصادی با کشورهای هدف و خلا فضای رقابتی و باور صادراتی بین صادرکنندگان است.

دشمن نیز با تحریم کشور در جنگ اقتصادی کنونی درصدد است که روابط تجاری و صادرات ایران را با دیگر کشورها به حداقل برساند و با مختل کردن این حوزه، به اقتصاد کشور آسیب برساند.

برای فرار از تنگناهای اقتصادی، باید ضمن شناسایی ضعف ها، نقاط قوت را برای تصاحب بازارهای جهانی و توسعه صادرات کشور ارزیابی کرد و فضای اقتصادی کنونی را بهبود بخشید. امکانات و زیرساخت های بسیاری برای توسعه بخش اقتصادی در استان کرمان وجود دارد که باید از ظرفیت ها به نحو مطلوب بهره برداری شود.

**تراز تجاری کرمان منفی ۲۶۰ میلیون دلار است 

معاون بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: تراز تجاری کرمان با احتساب کالاهای صادر شده استان از سایر گمرکات کشور، امسال منفی ۲۶۰ میلیون دلار است.

محمدرضا قوام افزود: در ۹ ماهه نخست امسال ۲۴۴ هزار و ۶۹۷ تن کالا به ارزش ۳۴۹ میلیون دلار از استان کرمان صادر شده که ۵۳ درصد از نظر ارزش و یک درصد به لحاظ وزنی کاهش داشته است.

وی با اشاره به مشکلات ایجاد شده در تولید پسته استان کرمان، ادامه داد: صادرات پسته و مغز این محصول، ۵۵ درصد به لحاظ وزن و ۵۴ درصد از نظر ارزش کاهش داشته است.

معاون بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان اظهار داشت: اقلام عمده وارداتی استان کرمان مربوط به اجزا و قطعات خودرو، ماشین آلات راهسازی و کشاورزی، سایر لوازم و ماشین آلات صنعتی مکانیکی، لوازم صنعتی و برقی و خودروی سواری است.

قوام از کشورهای چین، عراق، امارات، هند و افغانستان به عنوان بازارهای مهم صادراتی استان کرمان یاد کرد و ادامه داد: در سال جاری ۹۷ کارت بازرگانی صادر و ۲۶۲ کارت نیز تمدید شده است که نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

**نداشتن کنسرسیوم مشکل اصلی صادرات کرمان است 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: ضعف اصلی صادرات استان تشکیل نشدن کنسرسیوم های این حوزه با همکاری دستگاه های دولتی و بخش خصوصی است.

مهدی حسینی نژاد افزود: در راستای توسعه صادرات، نیاز به ورود ذینفعان برای تشکیل کنسرسیوم های صادراتی وجود دارد.

وی اظهار داشت: زیرساخت ها و بخش قابل توجهی از اختیارات و قوانین ملی اینک به استان کرمان تفویض شده که باید مدیریت شود.

حسینی نژاد با بیان اینکه برخی افراد بازاریابی، صادرات و واردات را به تنهایی انجام می دهند که مانع توسعه صادرات شده است گفت: برنامه این سازمان توجه ویژه و تقویت بخش خصوصی است که در استان کرمان به عنوان راهگشای اساسی مشکلات با جدیت دنبال می شود.

وی ادامه داد: برخی از قوانین ضوابط و آیین نامه های ملی، به لحاظ آمایش سرزمینی در استان کرمان قابلیت اجرایی ندارند و صادرات را دچار چالش می کنند.

حسینی نژاد افزود: صادرات غیر نفتی کشور در سال گذشته ۴۵ میلیارد دلار بوده که ۲۵ میلیارد دلار از این میزان مربوط به پتروشیمی است و بخش خصوصی حدود ۱۰ میلیارد دلار از مجموع این صادرات را انجام می دهند.

وی بیان کرد: ضوابط و آیین نامه های تدوین شده برای مدیریت و روش بهتر صادرات ایجاد می شوند که در روزهای گذشته تصویب برخی بخشنامه ها صادرکنندگان برتر را به عنوان قاچاقچی ارز معرفی می کند که از نظر آمایش سرزمینی صحیح نیست این قوانین را به استان کرمان تعمیم دهیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان ادامه داد: از این موارد تصویب قانون بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور برای صنایع بزرگ از جمله پتروشیمی مصوب شده بود که قابلیت اجرایی برای صنایع کوچک را ندارد و باید به آن توجه شود.

وی گفت: در این زمینه فرآیند طولانی ثبت سفارش که صادر کنندگان و وارد کنندگان را درگیر قوانین کرده بود از حالت ملی اینک به استان کرمان منتقل شده است.

حسینی نژاد تصریح کرد: معافیت از ثبت سفارش برای صادرات و واردات مناطق ویژه فرصتی ویژه و ظرفیتی برای توسعه استان کرمان فراهم کرده است.

وی افزود: ۲.۲ میلیارد دلار برابر با ۴.۸ درصد از مجموع ۴۵ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی کشور مربوط به استان کرمان است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان تاکید کرد: برای رفع مشکلات بخش خصوصی باید از محل صادرات این استان برای واردات نیازها، کالاهای اساسی و مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان بهره بگیریم که درخواست آن از طریق شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی از طریق شورای تامین و وزارت خانه ها دنبال می شود.

** ضعف اصلی صادرات دیپلماسی اقتصادی است 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان نیز گفت: ضعف اساسی صادرات، دیپلماسی اقتصادی است زیرا سفارت خانه و کارمندان ایرانی برای صادرات هماهنگی و دغدغه فعالیت در این حوزه را ندارند.

مهدی طبیب زاده افزود: در این زمینه ضرورت دارد فضای دیپلماسی داخل و خارج از کشور فراهم و مشکلات مراودات مالی رفع شود.

وی اظهار داشت: مسئولان به عنوان وظیفه ملی باید پاسخگوی مشکلات حوزه صادرات استان باشند زیرا موتور متحرکه اقتصاد کرمان این حوزه است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: دیگر ضعف های اصلی صادرات بخش خصوصی استان کرمان، نداشتن تشکل صادراتی و تکرار و رقابت صادر کنندگان، نبود شرکت های مدیریت صادراتی و کنسرسیوم های صادراتی است و برای حل این مشکلات باید مسئولان دولتی از این بخش حمایت کنند.

وی تصریح کرد: جنوب استان کرمان کنسرسیوم صادراتی را به تازگی تشکیل داده و در مرکز استان در صدد ایجاد آن هستیم و در برخی از کشورهای هدف پایگاه صادراتی تاسیس می کنیم.

طبیب زاده بیان کرد: یکی از اساسی ترین مشکل ها را نداشتن جدیت و باور در توسعه صادرات می دانیم و سایر مشکلات احصا شده و قابل حل است.

وی افزود: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان به عنوان یک بخش خصوصی مطالعات بازارهای هدف و بازارهای متناسب با کالاهای کرمان را شناسایی کرده و برای این کار هیات های بازرگانی را پذیرش و اعزام کردیم و درصدد برگزاری نمایشگاه و سایت و توزیع کتابچه هایی برای معرفی کرمان است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان اضافه کرد: اقلام صادراتی استان کرمان از جمله پسته، کاشی و سرامیک، خرما، تایر، تیوپ و مصنوعات مسی تکرار مکررات است و باید میزان محصولات صادراتی در نوع و تناژ افزایش یابد.

وی یادآور شد: صادرات استان کرمان ۲۴۶ هزار تن در ۹ ماه نخست سال گذشته به میزان ۲۴۴ هزار تن در مدت مشابه امسال رسیده و ارزش معاملاتی دلاری کالاهای صادراتی نیز کاهش یافته است.

طبیب زاده تاکید کرد: باور جدی به توسعه صادرات در استان کرمان وجود ندارد زیرا باید ضمن تنوع، ارزش افزوده محصولات صادراتی هر سال افزایش یابد.

وی افزود: آمار ارقام نگران کننده وضعیت اجتماعی استان، نشان می دهد کار اقتصادی به صورت جدی در استان کرمان دنبال نمی شود و این در حالی است که صادرات اصل اساسی برای بهبود وضعیت اجتماعی بشمار می رود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه هر سال نشست های توسعه صادرات و همایش ها برگزار می شود عنوان کرد: صادرکنندگان در مسائل ابتدایی خود مانده اند و اگر به صورت جدی به مشکلات این حوزه پرداخته نشود میزان صادرات کاهش خواهد یافت.

**دولت و بخش خصوصی با همه توان صادرات را توسعه دهند 

سرپرست معاونت امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان هم با اشاره به اینکه در حوزه اقتصادی، بحث صادرات و واردات از موضوعات مهم در توسعه اقتصادی و نشاط است، گفت: در حوزه حمایت از کالای ایرانی برای استفاده از این کالاها باید تلاش کرد اما نمی توان مرزهای کشور را بست.

حمید ملانوری خاطرنشان کرد: باید تلاش شود آنچه در کشور قابلیت تولید دارد، بر اساس فرمایشات رهبری با کیفیت و با هزینه مناسب تولید شود.

وی با تاکید بر اینکه با وجود تمامی تحریم ها و تهدیدها، قدرت دیپلماسی و نفوذ کشور ما به اندازه ای است که هنوز هم در دنیا حرف برای گفتن داریم، اظهارداشت: دانش، آگاهی و فهم شرایط کنونی برای پویایی فعالیت های اقتصادی، توسعه صادرات و ایجاد توازن بین صادرات و واردت موضوع مهمی است.

سرپرست معاونت امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان گفت: دولت، اشخاص و بخش خصوصی باید با ایجاد هم افزایی، مشارکت و همکاری تمام توان خود را در راستای توسعه تولید کالای داخلی و صادرات به کار گیرند و از فعالیت های جزیره ای خودداری شود.

ملانوری از اتاق بازرگانی استان کرمان به عنوان یکی از اتاق های بسیار فعال در کشور اشاره و بیان کرد: استان کرمان در حوزه های اقتصادی، میراث فرهنگی، فرش، صنایع دستی و دیگر عرصه ها ظرفیت های بسیار زیادی دارد که متاسفانه بهره برداری لازم از آنها نشده و مغفول مانده است.

بدون تردید معادن غنی و متنوع یکی از قابلیت های اقتصادی استان کرمان به شمار می رود که به گفته اغلب کارشناسان و مسئولان در صورت بالفعل شدن و صادرات آن، استان کرمان می تواند از فواید و نتایج آنها به مرز خودکفایی برسد و حتی بخشی زیادی از درآمد غیرنفتی کشور را تامین کند.

توسعه کشاورزی با توجه به جمعیت روستانشین و کشاورز از دیگر ظرفیت های استان کرمان برای صادرات به دیگر کشورها محسوب می شود و در شرایط کم آبی می توان ضمن آبیاری مکانیزه، تولیدات را به سوی کشت محصولات با نیاز آبی کمتر سوق داد.

از سوی دیگر می توان از ظرفیت های بالقوه استان بهره گرفت و صادرات ۲۵ میلیارد دلاری صنایع پتروشیمی کشور نشان می دهد کارخانجات پتروشیمی کرمان و فجر که در مرحله احداث قرار دارند باید به سرعت راه اندازی و به چرخه تولید وارد شوند زیرا این محصول می تواند ضمن ایجاد اشتغال و درآمدزایی سهم زیادی از صادرات استان را به خود اختصاص دهند.

همچنین با شناسایی بازارهای هدف و ارتباط دوستانه با کشورهای بیشتر، می توان محصولات تولیدی استان کرمان را به بازارهای جدید عرضه کرد و با این اقدام ضمن افزایش صادرات، قیمت تمام شده ای با شرایط بهتر در بازار جهانی برای کالاهای داخلی تعیین کرد.

بخش خصوصی نیز با رفع دغدغه اقتصادی و تشکیل کنسرسیوم های صادراتی می تواند راهگشای برخی از مشکلات این حوزه باشد.

  • ایرنا
۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

12 − یک =