کدام کشورها بیشتر برای علم پول خرج می کنند؟

کدام کشورها بیشتر برای علم پول خرج می کنند؟

284
0

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، دهم نوامبر، روز جهانی علم، از یک سال پیش از شروع هزاره سوم میلادی مهمان تقویم های جهان شد. روزی که یونسکو آن را برای پاسداشت علم به عنوان ابزاری برای خدمت به صلح و توسعه تعیین کرد.

کشورهای گوناگون در سراسر دنیا بودجه های متفاوتی به گسترش علم اختصاص می دهند و در برخی کشورها تحقیق و توسعه جزء جذایی ناپذیر پیشرفت اقتصادی محسوب می شود.

از آنجایی که آمریکا یکی از قدرتمندترین اقتصادهای حهان است، در نگاه اول به نظر این طور می آید که این کشور بیشترین پول را خرج علم کرده و بودجه ای بسیار بیشتر از سایر کشورها به این کار اختصاص می دهد، اما واقعیت چیزی جز این است.

هرچند آمریکا همچنان نخستین کشور از نظر هزینه کردن پول در بخش تحقیق و توسعه یا R&D است، اما کشورهای دیگر در دنیا هستند که از نظر درصد تولید ناخالص ملی بیشتر از آمریکایی ها پول خرج علم می کنند. این یعنی در این کشورها میزان بودجه ای که خرج علم می شود، درصد بیشتری از تولید ناخالص ملی آنها را تشکیل می دهد. حتما دیگر شما هم مثل ما می دانید که تولید ناخالص ملی شاخص مهمی در کل ارزش اقتصادی یک کشور است.

آمریکایی ها در سال ۲۰۱۳ میلادی ۴۳۳میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه یا همان R&D هزینه کردند، اما این بودجه تنها ۲/۷ درصد تولید ناخالص ملی این کشور را دربرمی گرفت.

تحقیق و توسعه به طورکلی یعنی پولی که دولت ها، سازمان های غیرانتفاعی و نهادهای کسب وکاری به ترویج و توسعه علم اختصاص می دهند. شرکت های آمریکایی بسیار بیشتر از دولت برای تحقیقات بودجه اختصاص می دهند. این سازمان ها تا ۷۰ درصد بودجه خود را در اختیار قدم اول پیشرفت یعنی تحقیق قرار می دهند.

اما حالا سوال اینجاست که کدام کشورها بیشترین درصد تولید ناخالص ملی شان را صرف تحقیق و توسعه می کنند؟ پاسخ این پرسش همین  جا است:

۱- کره جنوبی

در این کشور شرق آسیا بیشترین درصد از تولید ناخالص ملی صرف تحقیق و توسعه یا همان ترویج علم می شود. کره ای ها در سال ۲۰۱۴ میلادی ۲/۴ درصد و در سال پیش از آن یعنی ۲۰۱۳ میلادی ۱/۴ درصد از تولید ناخالص ملی خود را به گسترش علم اختصاص داده اند. این کشور که برندهای شناخته شده ای از حوزه صنعت گرفته تا تکنولوژی دارد، وقت، نیروی انسانی و بودجه کلانی برای تحقیقات اختصاص می دهند.

۲- ژاپن

قطعا تعجبی ندارد که ژاپنی ها جزء بالانشین های جدول کشورهایی باشند که بیشترین درصد تولید ناخالص ملی را به تحقیق و توسعه اختصاص می دهند. کشوری که ساخت روبات در آن تقریبا درحال تبدیل شدن به یک کار روتین و معمولی است، بدون شک درصد بالایی از تولید ناخالص ملی خود را در مقایسه با سایر کشورها به تحقیق و توسعه اختصاص می دهد. ژاپنی ها در سال ۲۰۱۴ میلادی ۳/۵۸ درصد از تولید ناخالص ملی شان را در قالب بودجه به بخش تحقیق و توسعه اختصاص دادند و در سال قبل از آن یعنی ۲۰۱۳ میلادی ۳/۴۸ درصد از تولید ناخالص ملی شان در اختیار علم قرار گرفت.

۳- فنلاند

در این کشور کوچک منطقه اسکاندیناوی هم درصد بالاتری از تولید ناخالص ملی در مقایسه با سایر کشورها به تحقیق و توسعه اختصاص داده می شود. در این کشور که اکنون سومین نیروگاه هسته ای قدرتمند جهان را در اختیار دارد، سال ۲۰۱۴ میلادی ۳/۱۷ درصد از تولید ناخالص ملی را به تحقیق و توسعه اختصاص داد. در سال قبل آن میزان بیشتری از تولید ناخالص ملی یعنی ۳/۲۸ درصد را به علم اختصاص دادند.

۴- سوئد

سوئد هم که یکی دیگر از کشورهای منطقه اسکاندیناوی است، تقریبا درصدی برابر با همسایه اش یعنی فنلاند از تولید ناخالص ملی به تحقیق و توسعه اختصاص می دهد. در این کشور که دانش آموزان با تبلت درس می خوانند، در سال ۲۰۱۳ میلادی ۳/۳۰ و در سال ۲۰۱۴ میلادی ۳/۱۶ درصد از تولید ناخالص ملی خود را به تحقیق و توسعه علمی اختصاص داد.

۵- دانمارک

جایگاه بعدی کشورهایی که بیشترین درصد تولید ناخالص ملی خود را به تحقیق و توسعه اختصاص می دهند، متعلق به جنوبی ترین کشور اسکاندیناوی یعنی دانمارک است. دانمارکی ها که به عنوان شادترین مردم دنیا انتخاب شده اند، درصد نسبتا بالایی را در مقایسه با سایر کشورها دارد. در دانمارک در دو سال گذشته ۳/۵ درصد از تولید ناخالص ملی به تحقیق و توسعه اختصاص داده شده است.

۶- سوییس

در سوییس که یکی از بهترین و آرام ترین اقتصادهای جهان را دارد، ۳درصدی از تولید ناخالص ملی به تحقیق و توسعه یا همان R&D اختصاص می یابد. در سوییس بزرگ ترین آزمایشگاه فیزیک ذرات فعالیت می کند. این کشور همچنین مقر چندین نهاد بین المللی است.

۷- اتریش

همسایه سوییسی ها هم در زمینه تخصیص درصدی از تولید ناخالص ملی به تحقیق و توسعه جزء بالاترین ها است. این کشور در سال ۲۰۱۳ میلادی ۲/۹۶ درصد از تولید ناخالص ملی و در سال ۲۰۱۴ میلادی ۳/۶ درصد از تولید ناخالص ملی خود را به تحقیق و توسعه اختصاص داد. جالب اینکه این کشور آمار سال ۲۰۱۵ خود را هم اعلام کرده و براین اساس سال گذشته ۳/۹ درصد از تولید ناخالص ملی اتریش به تحقیق و توسعه رسید.

۸- آلمان

آلمان  که جزء برترین اقتصادهای دنیا است، در فهرست علاقه مندان به علم و تحقیق هم جزء برترین ها است. آلمانی ها در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ میلادی ۲/۹ درصد از تولید ناخالص ملی شان را به تحقیق و توسعه اختصاص دادند.

منبع: فرصت امروز

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

9 − شش =