کاهش ۲۵ درصدی قیمت سنگ های ساختمانی با فرآوری ضایعات

کاهش ۲۵ درصدی قیمت سنگ های ساختمانی با فرآوری ضایعات

362
0
رضا حجارزاده
رضا حجارزاده
علیرضا سبزه
علیرضا سبزه

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، در صنف سنگبری های ایران هیچ گونه خلاقیت جدی در حوزه فرآوری ضایعات وجود نداشته و به طورعمده از مسیر کپی کاری به فرآوری ضایعات پرداخته شده که آن هم در سطحی از بی حوصلگی است علت آن هم وفور سنگ خام با قیمت مناسب بوده است.

 در حالی که شاید و اگر بتوان در زمینه فرآوری ضایعات سرمایه گذاری مناسبی را پایه ریزی نمود و گروه هایی آموزش دیده را در کارخانه ها و در قالبی منظم به کار گمارد تا به طور خاص در بخش ضایعات فعالیت کنند آن گاه به جرات می توان گفت با کاهش ده تا بیست و پنج درصدی قیمت تمام شده امروزی در کارخانه ها روبرو خواهیم بود.

فرآوری ضایعات ارتباطی تنگاتنگ با بخش تزئینی صنعت ساختمان را می طلبد البته امروزه تولید کاشی و سرامیک های سرامیکی آنتیک بازار بسیار خوبی دارد آن هم به شرط ارائه قیمتی که قابل رقابت باشد .

در هر حال بخش فراوری ضایعات مانند بخش های دیگر نیازمند آموزش و جذب افراد خوش سلیقه است. آموزش و تقویت بخش های؛ سنگ آنتیک، کاشی، قیچی و کارهای ابزاری و حتی تزئینات سنگی می تواند بخش قابل توجهی از ضایعات کارخانه ها را به مصرف خود برساند و به نظر می رسد که دلیلی وجود ندارد تا هر کارخانه ای خود راسا اقدام به این دست امور نماید و می تواند با یاری رسانی و جذب نیروهای کارآمد توسط کارخانه ها و سرمایه گذاری در هر منطقه صنعتی گروهی را  مامور به انجام این امور نمود تا کار به صورت تخصصی انجام پذیرد.

منبع: دانش سنگ

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

11 − چهار =