کاربرد سنگ ورقه ای در معماری های قدیمی و نوین

کاربرد سنگ ورقه ای در معماری های قدیمی و نوین

524
0
معماری های قدیمی
معماری های قدیمی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، سنگ های رودخانه ای از ۱۰۰ سال پیش برای دیوار چینی در بسیاری از روستا ها و یا شهر های  در حال رشد به کار گرفته می شده که به دلیل جذابیت و سادگی و چینش راحت و مقاومت بالا از ۱۰۰ سال پیش تا به حال این هنر و معماری به قوت خود باقی مانده است.

در کشور ما نیز در بسیاری از روستاها این نوع طراحی به صورت محلی و منطقه ای شکل گرفت که امروزه نیز بسیاری از معادن سنگ ورقه ای و اسلیت فعالیت می کنند و کاربرد سنگ های خود را برای دیوار چینی حفظ کرده اند.

اسلیت همانطور که در تصاویر پایین مشاهده می کنید برای سقف و شیروانی طبیعی نیز به کار گرفته می شود که در بسیار ی از کشور های اروپایی و مناطق بارانی این نوع سنگ ورقه ای کاربرد مدرن تری به خود گرفته است. سنگ اسلیت، سنگ طبیعی سنگین وزن است و از سوی دیگر به خاطر وجود سیلیکات مقاومت آن نیز بالاست و در برابر فرسایش فیزیکی و شیمیایی نیز بسیار مقاوم است از این رو کاربرد آن در طی ۱۰۰ سال گذشته به خوبی حفظ شده و رونق پیدا کرده است.

سنگ اسلیت قابلیت پولیش خوردن مناسبی ندارد اما پولیش مات آن بسیار شیک است. تنوع رنگ در این سنگ موج می زند. کشور چین بزرگترین منابع این نوع سنگ ورقه ای را دارد، ایران نیز تنوع بالایی در ذخیره و نوع رنگ و جنسیت آن دارد.

اسلیت مات براق به خاطر وجود کانی بیوتیت رنگ مات سیاه به خود می گیرد. به خاطر وجود یون آن رنگ آن نیز به زرد، نارنجی، قرمز، سبز نیز قابل تغییر است. استفاده از سنگ اسلیت در دکوراسیون داخلی از بورس ترین طراحی های موجود در عصر حاضر است. مقاومت اسلیت در برابر گرما بالاست و به این خاطر در شومینه های قدیمی از این نوع سنگ بهره برده می شد. بیوتیت  کانی مقاومی در برابر حرارت است که بالای ۵۰ درصد اسلیت را بیوتیت تشکیل می دهد. بیوتیت در صنعت آجر نسوز و صنایع نسور نیز کاربرد وسیعی دارد از این رو اسلیت نیز توانسته کاربرد خود را در چندین سال حفظ کند.

کاربرد سنگ اسلیت
کاربرد سنگ اسلیت

 

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید