چالش‌های معدنی استان اردبیل

چالش‌های معدنی استان اردبیل

با وجود معادن به نسبت غنی که در استان هست اما چالش‌هایی بر سر راه این معادن وجود دارد که مانع از استفاده حداکثری از توان معدنی در استان می‌شود.

271
0
معدن سنگ
معدن سنگ

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، ۱۷۸ معدن در استان اردبیل وجود دارد که از این تعداد ۳ معدن فلزی و بقیه معادن جزو معادن غیرفلزی، سنگ‌ها و کانی‌های صنعتی و مصالح ساختمانی به‌شمار می‌روند.

با وجود معادن به نسبت غنی که در استان هست اما چالش‌هایی بر سر راه این معادن وجود دارد که مانع از استفاده حداکثری از توان معدنی در استان می‌شود.

مشکلات استان اردبیل را در وهله نخست، با توجه به شرایط جغرافیایی این استان، می‌توان سخت‌گیری‌های سازمان‌های محیط‌زیستی برشمرد. البته در حوزه اکتشاف، مهم‌ترین موضوع رکود اقتصادی حاکم بر جامعه است که رغبت سرمایه‌گذاران را در این زمینه کاهش داده است.

از سوی دیگر نیز مسائل و مشکلاتی است که سازمان‌های دولتی برای معادن استان ایجاد می‌کنند، چراکه سازمان‌هایی مانند منابع طبیعی، سازمان جهاد کشاورزی، گردشگری، اداره راه و سازمان محیط‌زیست و سایر دستگاه‌های مربوط دیگر سازمان‌هایی به‌شمار می‌روند که به فعالیت معدنی باوجود روشنگری‌هایی که انجام شده به‌عنوان یک فعالیت مخرب نگاه می‌کنند. البته در استان‌های کویری که تراکم جمعیت پایین است، این دخالت‌ها برای محیط‌زیست چندان در نظر گرفته نمی‌شود. اما در استان اردبیل که یک استان گردشگری با آب‌های گرم، جنگل و مراتع است، این سخت‌گیری‌ها بیشتر در نظر گرفته می‌شود. حتی با وجود روشنگری‌هایی که در جلسه‌های مختلف با مقام‌های عالی استان شده است، در این جلسه‌ها بیشتر طرف این سازمان‌ها گرفته شده و بخش معدنی نادیده گرفته می‌شود.

همچنین از سوی دیگر، مشکل بعدی را با عنوان معارضان دولتی می‌توان یاد کرد. به‌طور معمول فعالیت معدنی برای اهالی ایجاد حساسیت می‌کند. از آنجا که استان اردبیل سابقه معدنی چندانی ندارد، از این‌رو نیازمند فرهنگ‌سازی در این زمینه است.

مشکل دیگر کمبود نقدینگی فعالان معدنی است. البته به این مورد، باید فرسودگی ماشین‌آلات و جایگزین نشدن ماشین‌آلات مدرن را اضافه کرد. البته نبود واحد فرآوری سبب خام‌فروشی مواد معدنی در استان شده است. زمانی که صنایع متناسب با مواد معدنی وجود ندارد، موجب خام‌فروشی مواد معدنی در استان می‌شود. اگر این مواد معدنی برای فرآوری به استان اصفهان منتقل شوند، بحث هزینه‌های حمل‌ونقل نیز به آن افزوده خواهد شد و این موضوع اجازه رقابت را از سرمایه‌گذار خواهد گرفت. اگر صنایع مرتبط با معدن در استان رونق پیدا کند، به‌راحتی می‌توان معادن غیرفعال استان را فعال کرد و افزایش داد. از این‌رو باید درصدد بود تا فرآوری در حوزه معدن در استان اردبیل را در اولویت قرار داد تا از این طریق ارزش‌افزوده برای معادن استان ایجاد کرد.

ابراهیم آقازاده/ معاون امور معادن و صنایع معدنی استان اردبیل

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید