پیشکسوتان صنعت سنگ؛ حاج مصطفی نیکفر

پیشکسوتان صنعت سنگ؛ حاج مصطفی نیکفر

405
0
گروه کارخانجات نیکفر
گروه کارخانجات نیکفر
حاج مصطفی نیکفر
حاج مصطفی نیکفر

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، شهرستان محلات از مناطق مهم کشور در صنعت سنگ ساختمانی است و معادن و کارخانجات فعال زیادی در این شهرستان زمینه ساز اشتغال افراد بیشماری را فراهم کرده اند. بدون شک افراد پیشکسوت متعددی در این زمینه صنعت در شهر محلات ، تجارت خود را به نسل جدید انتقال می دهند .

حاج مصطفی نیکفر ، یکی از این افراد قابل احترام است که پیشینه ی قابل تاملی در این صنعت دارد او در آذر ماه ۱۳۲۱ هجری شمسی در شهرستان نیم ور و در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود و دوران کودکی را همزمان با تحصیل در مزرعه ی پدری گذراند و از همان اوان به واسطه آشنایان و اطرافیان خود که در ارتباط با سنگ فعالیت می کردند با این صنعت آشنا شد. در سال ۱۳۳۸ همزمان با اوج گیری صنعت در کشور ، شروع به فعالیت در زمینه استخراج سنگ از معادن نمود .

حاج مصطفی نیکفر با موانع و مشکلات بسیاری در این زمینه مواجه بود و از آنجا که فردی آرمانگرا بود پیوسته بدنبال به کارگیری روشهای علمی و استفاده از مشاوران متخصص و کارآمد بود و همین امر باعث پیشرفت در امور گردید .

کار در معادن بزرگی همچون لای بید، گدار سرخ ، موته ، حاجی آباد ، عباس آباد و… و ارسال سنگ به کارخانجات مختلف سنگبری در کل کشور ، حاج مصطفی نیکفر را به عنوان یکی از بنیان گذاران و رشد دهندگان صنعت سنگ علی الخصوص تراورتن معرفی نمود.

تحصیلات دانشگاهی فرزندان حاج مصطفی نیکفر در کنار تجربه گرانقدر پدر باعث گردید فکر ایجاد کارخانه ای جهت فرآوری سنگ شکل بگیرد و چنین شد که در سال ۱۳۷۴ شرکت بیستون محلات افتتاح شد و کار معدن به تولید و فرآوری نیز مجهز گردید . این حرکت زمینه ساز رشد قسمت فرآوری فعالیتهای او گردید و برای ارائه بهترین کیفیت محصولات به مشتری با ماشین آلات مدرن ، شرکت برش کوه محلات راه اندازی شد .

موفقیت های کسب شده در این راستا ، افق های گسترده تری را پیش چشم گشود و از سال ۱۳۸۲ دیدگاه مدیران شرکت به سوی حرکت جهت صادرات سنگهای فرآوری شده ، را گشود و ماشین آلات پیشرفته و مدرن روز در قالب مجموعه ای بنام نیکسان به منظور توسعه صادرات و اشتغالزایی در منطقه در تیرماه ۱۳۸۵ رسما افتتاح گردید .

گستردگی فعالیتهای حاج مصطفی نیکفر ، او را بر آن داشت تا تمامی واحدها را در یک مجموعه به نام گروه کارخانجات و معادن نیکفر گردهم آورد و در حال حاضر ۱۵۰ نیروی شاغل مستقیم و ۱۵۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم در این منطقه با مدیریت فرزندان او مشغول به کار می باشند. حاج مصطفی نیکفر عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع و معادن ، عضو اصلی کانون سنگ ایران ، عضو اصلی هیئت رفع اختلاف صنف سنگبران ، صادر کننده برتر سالهای ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵ و همچنین تولید کننده نمونه سالهای ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵ در استان مرکزی بود.

منبع : کتاب هشتم راهنمای سنگ ایران

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید