پدرام سلطانی: اشتراک نظر در مسائل کلان اقتصاد نیست

پدرام سلطانی: اشتراک نظر در مسائل کلان اقتصاد نیست

نایب رئیس اتاق ایران: امروز در بدیهیات اقتصادی مثلاً در مورد اینکه رویکرد ما در سرمایه‌گذاری چیست، بحث داریم، در حالی که این موضوعات در کشورهای توسعه یافته حل شده است.

153
0
پدرام سلطانی
پدرام سلطانی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از فارس، پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق ایران در میزگرد شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با عنوان «چرا مسائل اقتصاد ایران حل نمی‌شود؟» گفت:‌ مشکل ما فقط حل مسائل اقتصاد ایران نیست، بلکه این مشکل سایر شئون کشور را هم در برمی‌گیرد.

نایب رئیس اتاق ایران اظهار داشت: اگر بخواهیم بررسی کنیم که چرا مسائل اقتصاد کشور حل نمی‌شود، باید بگوییم که اصولاً مسائل اقتصاد ایران چیست، آیا در سطح کلان روی مسائل اقتصاد ایران اشتراک‌ نظر داریم؟

وی تصریح کرد: اصولاً ما در تعریف موضوع مشکل داریم و اشتراک نظری در این بخش وجود ندارد. چرا که اگر اشتراکی داشت باید سند یا میثاق‌نامه‌ای در هر دولت نسبت به این موضوعات وجود داشت.

نایب رئیس اتاق ایران گفت: یکی از مشکلات ما این است که اصولاً با تغییر دولت و مجلس در بر پاشنه دیگری می‌چرخد.

سلطانی با بیان اینکه بخش دوم این سؤال برمی‌گردد به اینکه اقتصاد ایران چیست، بیان داشت: باید دید اقتصاد ایران تابع چه الگو و چه مکتبی است، آیا اقتصاد ایران از رویکرد سوسیالیستی و یا به تعبیر اقتصاددانان از مکتب اقتصاد اسلامی تبعیت می‌کند.

وی با بیان اینکه اقتصاد ایران و روش بحث در حوزه اقتصاد را تبیین نکرده‌ایم، تصریح کرد: ما شنیده‌ایم که اقتصاد ما، اقتصاد اسلامی است. اما روش‌ها و الگوهای حل مسئله در اقتصاد اسلامی را هنوز از اقتصاددانان ندیده و نگرفته‌ایم.

نایب رئیس اتاق ایران گفت: امروز در بدیهیات اقتصادی مثلاً در مورد اینکه رویکرد ما در سرمایه‌گذاری چیست، بحث داریم، در حالی که این موضوعات در کشورهای توسعه یافته حل شده است.

سلطانی در بخش سوم به طرح این سؤال پرداخت که فعل حل شدن چیست و اظهار داشت: می‌شنویم که اقتصاد ما با تورم‌های بالا خو گرفته و اگر تورم را از سطحی پایین بیاوریم، وارد رکود می‌شویم و انتقادی که در این شرایط به دولت می‌شود این است که چرا نرخ تورم را سریع پایین آورد.

وی گفت: این در حالی است که اقتصاددانان ما روی این موضوع واکنش چندانی نشان ندادند و ما نمی‌دانیم به چه نقطه‌ای برسیم که این موضوع را حل شده بدانیم.

نایب رئیس اتاق ایران افزود: موضوع دیگری که مطرح می‌شود، این است که چه کسی قرار است مشکلات اقتصادی ایران را حل کند.

سلطانی گفت: اصولا، فرد و گروهی که توان حل مشکلات اقتصاد ایران را دارند، چه کسانی تلقی می‌شوند.

وی با بیان اینکه اصولاً هرچقدر اندازه یک فعالیت و پیچیدگی بالاتر رود توان و خلاقیت مدیر باید متناسب با آن باشد، افزود: متأسفانه مدیران‌ما را با این سازوکار تعریف نکرده‌ایم، تا کار به کاردان واگذار شود.

نایب رئیس اتاق ایران گفت: نظام مدیریت در کشور ما منقطع است و با تغییر دولت تغییرات حتی در سطح کارشناسی نیز اعمال می‌شود، در حالی که در کشورهای پیشرفته با تغییر رئیس جمهور در نهایت وزرا تغییر می‌کنند.

سلطانی بیان داشت: تناسبی بین مسئولیت سازمان و اختیار وجود ندارد و عدم تناسب بین مسئولیت و اختیار باعث می‌شود که مشکلات حل نشود.

وی تصریح کرد: همچنین حدود وظایف سازمان تنقیح نشده است و حد و مرز مشخص ندارد، به طوری که در یک موضوع چند سازمان تصمیم‌گیری می‌کنند.

نایب رئیس اتاق ایران با بیان اینکه در کشور یک دولت هم نداریم، گفت: یعنی اگر تمام آن مشکلاتی که بیان شد، حل شود و تمام هماهنگی‌‌ها انجام شود و شایسته‌سالاری به وجود بیاید، وقتی یک دولت نداشته باشیم، طبیعتاً باز هم مشکل حل نمی‌شود.

سلطانی بیان داشت: گفتن این موضوع اگرچه برای بخش خصوصی ثقیل است، اما واقعیتی است که همه ما با آن برخورد کرده‌ایم.

وی گفت: به طوری که می‌بینیم در چند ماه پس از برجام چقدر کارشکنی انجام شده یا چه اقداماتی انجام شد، تا این موضوع به نتیجه نرسد و معنای آن این است که گروه یا سازمان‌های غیر رسمی وجود دارند که قدرت‌شان کمتر از دولت نیست.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

سیزده − 7 =