پایین آوردن قیمت سنگ های ساختمانی با دوری از «تنوع بری»

پایین آوردن قیمت سنگ های ساختمانی با دوری از «تنوع بری»

276
0
معدن سنگ
معدن سنگ
رضا حجارزاده
رضا حجارزاده
علیرضا سبزه
علیرضا سبزه

 

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران،  یکی ازعوامل کاهش یا افزایش قیمت تمام شده سنگ موقعیت جغرافیایی کارخانه ها است که در ایران به هیچ عنوان به این موضوع توجه نشده است و سرمایه گذاران بیشتر تمایل به ایجاد کارخانه ها در شهرک های صنعتی نزدیک بازار یا محل زندگی خود دارند. در حالی که امروزه رقبای ایران به علت کاهش هزینه های ترانسپورت از یک سو و از طرف دیگر تعامل بیشتر با معادن عمدتا کارخانه های خود را در نزدیکی معادن جانمایی و احداث می کنند که این امر باعث کاهش قیمت تمام شده و عدم وابستگی به سیستم حمل و نقل و کاهش هزینه ها شده است.

وجود گرانیت های ۶ و ۷ دلاری در چین و هندوستان یکی از نشانه های این موضوع می باشد. از طرف دیگر نزدیکی به معادن باعث تغییر در استفاده از نوع ماشین آلات و حتی چیدمان آنها می گردد که به نظر می رسد باید با هماهنگی سازمان های صنایع و معادن از ایجاد کارخانه های جدید به صورت پراکنده جلوگیری به عمل آید.

از دیگر عوامل افزایش قیمت تمام شده سنگ بریده وجود تنوع برش و تمایل کارخانه ها به برش بیشتر سنگ های ساختمانی است که این امر نه تنها باعث کاهش کیفیت و دقت در تولید می شود بلکه میزان کار تخصصی را نیز کاهش می دهد و حتی بخش تولید را نیز با چالش های زیادی مواجه می کند که این امر در قیمت تمام شده محصول بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

ایجاد ارتباط تنگاتنگ با یک سری معادن و برش بلوک در معدن برای تعداد معدودی از کارخانه ها می تواند هم باعث ایجاد تعادل قیمت سنگ خام گردد و هم اینکه سنگ برای این کارخانه ها قواره گردد و از طرفی پرسنل کارخانه هم می توانند به طور تخصصی اقدام به برش و تولید نمایند که طبعا تاثیرات بسیار جدی در قیمت تمام شده خواهد داشت.

محصول بعدی این فرآیند این است که این گونه کارخانه ها توان حضور در پروژه های بزرگ داخلی و خارجی را پیدا می کنند. در صورتی که امروزه شما امکان تهیه یک سنگ از یک سورت را در متراژهای خیلی کوچک ۲۰۰۰ یا ۳۰۰۰ متری ندارید یا اگر هم چنین است به ندرت رخ دادنی است.  امکان سورت بندی دقیق در صورت برش یک سنگ نه تنها باعث کاهش قیمت تمام شده خواهد شد بلکه می توان در همه زمینه ها از جمله؛ برنامه ریزی فرآوری ضایعات بسیار موفق عمل نمود.

در هر حال لازمه این شیوه برند سازی؛ برش تخصصی و دوری از تنوع برشی می باشد. مساله دیگر تغییر در نحوه سایز کردن سنگ های تولیدی است که اساسا و برای ورود به بازار صادرات باید آن را بر اساس ابعادی استاندارد  برنامه ریزی نمود و با تغییرات جزیی در چیدمان ماشین آلات و مراقبت از کالیبراسیون ضخامت و ابعاد می توان در جهت برش و سایز نمودن طبق استاندارد بین المللی قدم برداشت.

منبع: دانش سنگ

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

9 + 18 =