ولی‌الله سیف مطرح کرد: انجماد ۴۵ درصد از سرمایه‌ بانک‌ها

ولی‌الله سیف مطرح کرد: انجماد ۴۵ درصد از سرمایه‌ بانک‌ها

312
0
ولی‌الله سیف
ولی‌الله سیف

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، ولی‌الله سیف عصر امروز در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان یزد با اشاره به اینکه به دلیل وجود دارایی‌های منجمد، نظام بانکی‌ با تنگنای مالی روبه‌رو‌ست‌، اظهار داشت: وظیفه کارگروه رفع موانع تولید در استان‌ها این است که اقتصاد را به حرکت درآورد.

وی با اشاره به ضرورت منطقی عمل کردن در ارتباط با نظام بانکی، گفت: واقعیت این است که نظام بانکی کشور با مشکلی روبه‌روست که حاصل انباشت سالهای گذشته است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران با اشاره به اینکه ۴۵ درصد از سرمایه‌های بانک‌ها به صورت منجمد درآمده، گفت: به این صورت نظام بانکی کشور تنها توانایی پرداخت نیمی از سرمایه خود را به عنوان تسهیلات دارد.

سیف با اشاره به مشکلاتی که نظام بانکی ایران با آن روبه‌رو بود، ادامه داد: به لطف و عنایات الهی، اقتصاد ما در حال حاضر به سمت حرکت‌های با انضباط، منطقی و متعادل در حال حرکت است که یکی از اثرات این حرکت منظم، کاهش تورم از بالای ۴۰ درصد به زیر ۸ درصد است.

وی ادامه داد: حرکت دولت به سمت بهبود وضعیت اقتصادی کشور است اما امکان‌پذیر نیست که با دستور و بدون برنامه به اهداف اقتصادی کشور دست پیدا کنیم بلکه باید بر اساس برنامه‌ریزی دقیق در زمینه رفع مشکلات قدم برداریم.

رئیس کل بانک مرکزی ایران با اشاره به اینکه اقتصاد ایران نیازمند نقدینگی بیشتر است، گفت: هنر نظام بانکی این است که منابع محدود را تخصیص بهینه بدهد و به فعالیت‌هایی که رشد اقتصادی و اشتغال بیشتری دارد هدایت کند.

سیف خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سالهای اخیر فعالیت‌های اقتصادی و بازار سرمایه ایران به سمت رفع مشکلات حرکت کرده و امیدواریم که شاهد قرارگیری آن در جایگاه واقعی خود باشیم.

وی یکی از مهمترین مباحث امروز جامعه ایران را اشتغال دانست و گفت: جهت‌گیری که از ابتدای امسال در ارتباط با نظام بانکی و پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی انجام شده، در راستای تحقق نیازهای اقتصادی کشور بر اساس موارد بیان شده است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران به پرداخت نزدیک به ۴۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در سال ۹۴، گفت: امسال پیش‌بینی می‌کنیم که نزدیک به ۴۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کنیم.

سیف رویکرد پرداخت تسهیلات را به واحدهای کوچک و متوسط دانست و گفت: تاکنون به ۱۵ هزار واحد کوچک و متوسط در کشور نزدیک به ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

منبع: تسنیم

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

بیست − 9 =