ولی‌الله سیف: اعتقاد نداریم نرخ ارز باید ثابت باشد

ولی‌الله سیف: اعتقاد نداریم نرخ ارز باید ثابت باشد

رئیس کل بانک مرکزی: یکسان سازی نرخ ارز در نیمه دوم سال 95 انجام می شود. این موضوع تأکید رئیس جمهور است که به منظور جلوگیری از رانت و فساد با دقت و حساسیت این موضوع را دنبال می‌کنیم.

173
0
ولی الله سیف
ولی الله سیف

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در همایش تبیین برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اظهار داشت:در یک اقتصاد پرنوسان سرمایه گذار نمی‌تواند دید بلندمدتی نسبت به آینده سرمایه گذاری خود داشته باشد. یکی از ضرورت‌های ایجاد آرامش در اقتصاد منطقی شدن نرخ ارز است که خوشبختانه به دامنه ۱۳ درصد رسیده و اکنون نیز روندی رو به کاهش دارد و در آینده‌ای نزدیک شاهد تک رقمی شدن نرخ تورم خواهیم بود و تلاش می‌کنیم که این وضعیت پایدار باشد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: نرخ برابری دلار در طول ۱۱ ماهه سال ۹۴ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته فقط ۵۱ درصد افزایش یافته و دامنه نوسانات قیمت دلار که مهمترین بحث در این موضوع است به شدت کاهش پیدا کرده  و قیمت ارز توانسته از ثبات لازم برخوردار باشد.

وی ادامه داد: به هیچ وجه اعتقاد نداریم که نرخ ارز باید ثابت باشد، نرخ ارز باید با متغییرهای دیگر اقتصاد کشور تغییر و شرایطی را ایجاد کند که رشد صادرات را به دنبال داشته باشد.

وی درباره وضعیت یکسان سازی نرخ ارز گفت: در گذشته دو تجربه درباره یکسان سازی نرخ ارز وجود داشت که اولین تجربه با شکست مواجه شد اما دومین تجربه موفقیت آمیز بود. برخی بیان می‌کنند که می‌توان از همان تجربه استفاده کرد و موفق به یکسان سازی نرخ ارز شد اما بین اکنون و آن زمان تفاوت‌های بسیاری وجود دارد که این تفاوت ها باید با دقت بررسی شود.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: یکسان سازی نرخ ارز در نیمه دوم سال ۹۵ انجام می شود. این موضوع تأکید رئیس جمهور است که به منظور جلوگیری از رانت و فساد با دقت و حساسیت این موضوع را دنبال می‌کنیم.

سیف افزود: رشد تولید، حمایت از اقتصاد، ایجاد اشتغال و توسعه صادرات هدف اصلی شبکه بانکی کشور است که امیدواریم با راهکارهای مختلف بتوانیم شبکه بانکی کشور را در این مسیر هدایت کنیم.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید