افخمی‌راد: کیفیت کالاهای چینی افزایش یابد

افخمی‌راد: کیفیت کالاهای چینی افزایش یابد

رئیس سازمان توسعه تجارت: شرکتهای قدرتمند و صاحب تکنیک زیادی در ایران وجود دارد که با ادغام آنها با شرکتهای چینی می‌توان زنجیره رقابت‌پذیری ایجاد کرد.

379
0
ولی الله افخمی راد
ولی الله افخمی راد

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از تسنیم، ولی‌الله افخمی‌راد امروز در همایش همکاریهای تجاری ایران و چین در سازمان توسعه و تجارت اظهار کرد: ایران بزرگترین منبع انرژی نفت و گاز جهانی است و به عنوان یک پایگاه باثبات نقش مرکزی و مهمی در جذب سرمایه‌گذاری چین داشته باشد.

وی افزود: مقررات حمایت از سرمایه‌گذاری در ایران و تجربه شرکتهای چینی در ایران که در زمان تحریم‌ها نیز وجود داشته‌اند همچنین منابع انسانی و طبیعی خوب ایران می‌تواند به توسعه همکاریهای اقتصادی دو کشور ایران و چین کمک کند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: رویکرد چین و احیای دوباره جاده ابریشم و برنامه‌هایی که این کشور برای سرمایه‌گذاری در ایران دارد امکان توسعه همکاریها را نیز مهیا می‌کند.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به سفر رئیس جمهور چین به ایران و امضای ۱۶ سند همکاری بین طرفین گفت: همکاریهای اقتصادی ایران تا سال ۲۰۱۴ سیر صعودی داشت اما بعد از افت قیمت جهانی نفت تجارت ایران و چین در سال ۲۰۱۵ کاهش یافت.

افخمی‌راد یادآور شد: حجم تجارت ایران در سال ۲۰۱۵ در مقایسه با سال قبل ۳۴ درصد کاهش داشت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: با رفع تحریم‌ها شرایط حضور بیشتر چین در ایران فراهم شده است و ما این کشور را همچنان به عنوان یک شریک تجاری برای خود به حساب می‌آوریم.

افخمی راد گفت: روابط کارگزاری بانکی برای توسعه تجارت دو کشور باید برقرار شود اما هنوز این روابط بانکی برقرار نشده است و بازرگانان و فعالان اقتصادی ما هنوز برای همکاری با چین نمی‌توانند ال‌سی باز کنند که برای توسعه همکاریهای دو جانبه رفع این مشکل الزامی است.

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اینکه خواسته دوم ایران ارتقای کیفیت محصولات چینی است گفت: کیفیت کالا و خدمات چینی که به ایران صادر می‌شود باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین برای توسعه همکاریها با چین لازم است که سرمایه‌گذاری‌های مشترک و دوجانبه‌ای برای تولید کالا و خدمات در ایران صورت گیرد.

افخمی‌راد در ادامه صحبت‌های خود با تاکید بر سرمایه‌گذاری مشترک دو کشور گفت: شرکتهای قدرتمند و صاحب تکنیک زیادی در ایران وجود دارد که با ادغام آنها با شرکتهای چینی می‌توان زنجیره رقابت‌پذیری ایجاد کرد.

وی تصریح کرد: به بازرگانان و فعالین اقتصادی که اکنون به ایران آمده‌اند پیشنهاد می‌شود که از سایر ظرفیت‌های موجود در ایران بازدید کنند زیرا به غیر از تهران امکان توسعه همکاریها و فعالیت‌های مشترک در سایر استانها نیز وجود دارد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

4 × 4 =