وضعیت صنعت سنگ در نروژ

وضعیت صنعت سنگ در نروژ

365
0

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، نژاد سنگ در نروژ آبی رنگ است. در واقع؛ ۹۰ درصد از تولید سنگ در این کشور مربوط به رنگ های آبی است که از انواع مختلف گرانیت آبی تشکیل شده است. (مردم بومی تایید می کند که رنگ سنگ گرانیت در زمستان به سفید یا خاکستری تغییر می کند). موارد دیگر؛ یعنی ۱۰ درصد باقیمانده به طور عمده سنگ های اردو سیاه و خاکستری که معادن آنها در مرکز و شمال کشور نروژ واقع شده؛ تشکیل شده است.

استخراج معدن

گونه های مختلفی از سنگ های رنگ آبی وجود دارد که این معادن سنگ بسیار شگفت انگیز است. سه شرکت فعال در زمینه استخراج سنگ؛ از جمله شرکت Lundhs AS که ۷۵٪ از معاملات بازار را بدست گرفته و مابقی بین شرکت Larvik Granite و شرکت Saga Pearl تقسیم شده است.

قرن گذشته در طول  دهه شصت؛ بهره برداری از معادن سنگ آغاز شده بود که به گفته ی زمین شناسان قدمت آن به ۲۷۰ میلیون سال پیش می رسد. در حال حاضر؛ مقدار استخراج شده حدود ۷۵ هزار متر مکعب در سال است.

تولید سنگ در نروژ هرگز متوقف نمی شود حتی اگر در فصل زمستان باشد؛ از یک طرف کاهش دما به بیست درجه زیر صفر می رسد و از سوی دیگر هزینه های بالای دستمز کارگران و از دیگر عوامل استفادهاز ماشین آلات استخراج مدرنیته باعث افزایش هزینه ی کارگران می شود اما با این حال تولید هرگز متوقف نمی شود.

از آنجایی که به ندرت از روش انفجاری در عملیات استخراج استفاده می شود و همچنین اغلب از ماشین آلات حفاری دستی استفاده می شود همیشه یک فشار ثابت برای بالا بردن بهره وری در تولید معادن و در نتیجه اساساٌ استخراج عمدتاْ در مناطقی که حاوی بیشترین مواد مقرون به صرفه وجود دارد؛ انجام  می شود.

مانع اصلی تولید در این معادن وجود آب است؛ البته به این معنی نیست که وجود آب در دیگر مناطق جهان کمیاب است اما این آب فراوان در طول زمستان یخ می زند که نیاز به استفاده از آب گرمکن در معادن می شود.

سنگ آبی با نام تجاری Lundhs Emerald  و  Lundhs Blue  با قیمت های بالا در بازار جهانی به فروش می رسد.

Blue Pearl

این گونه از کریستال فلدسپات با اندازه متوسط تشکیل شده است. در نروژ معادن بسیاری برای تولید این ماده است.

Emerald

این نوع به بلورهای آبی رنگ با پس زمینه کم رنگ؛ یکی از انواع محبوب ترین گرانیت ها در جهان است که به طور گسترده در آشپزخانه ها استفاده می شود.

Silver

نام این محصول برگرفته از رنگ نقره ای در یک پس زمینه خاکستری تیره است. رنگ آن بسیار همگن است.

Marina Blue

بیشتر از یک معدن برای تولید این سنگ وجود ندارد؛ ماده ای است که به کریستال های فلدسپات با اندازه بزرگ و رنگ آبی فولادی

Royal Blue

رنگ آبی درخشان و کریستالهایی با اندازه بزرگ

Antique

یک پس زمینه قهوه ای با کریستال آبی و گاهی اوقات همراه با یک رنگ بنفش. این سنگ از کیفیت بالایی برخوردار است.

بازار

بطور عمده صادرات نروژ همانند کشور سوئد بصورت مواد خام است که در دیگر کشورها ساخته می شوند. چین در طی سالهای اخیر به بزرگترین بازار برای سنگ های نروژی تبدیل شده است به طوریکه ۵۰٪ از صادرات نروژ به چین است. کشور ایتالیا دومین وارد کننده مواد خام برای صنعت ساختمان سازی و پس از هند به طور پیوسته واردات خود را از نروژ افزایش می دهد.

بازاریابی

صادرات گرانیت نروژ به ده یا دوازده کشور و نه بیشتر محدود است. شرکت Lundhs AS    ابتکار منحصر به فرد در نوع خود؛ تلاش زیادی به منظور ایجاد یک نام تجاری برای گرانیت به خصوص   Lundhs Emerald زمرد  و    Lundhs Blue آبی کرده است.

تنها سوالی که باقی می ماند:

آیا نروژی ها قادر خواهند بود که برنده این شرط باشند که رنگ آبی همیشه مد روز باقی خواهد ماند آنهم در این جهان پر از تغییرات؟

منبع: http://www.litosonline.com

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

یک × 1 =