وحید تهمتن: بسترهای لازم برای صادرات فراهم نیست

وحید تهمتن: بسترهای لازم برای صادرات فراهم نیست

رئیس خانه معدن استان هرمزگان: اگر سود بانک ها به پانزده درصد هم برسد بازهم افراد سرمایه خود را از بانک های بیرون نخواهند آورد.

440
0
وحید تهمتن
وحید تهمتن

وحید تهمتن رئیس خانه معدن استان هرمزگان در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: متاسفانه زیر ساخت های لازم برای صادرات در کشور وجود ندارند و برای رشد و توسعه صادرات لازم است برخی زیر ساخت های اساسی در کشور به وجود بیایند.

وی افزود: برخی اسکله های ما برای صادرات آمادگی لازم را ندارند و همین طور هزینه های حمل و نقل برای رساندن محصول به پای اسکله بسیار زیاد است که این بالا بودن هزینه روی قیمت تمام شده تاثیر می گذارد و قدرت رقابت در بازارهای جهانی را ازما می گیرد.

وی ادامه داد: علاوه بر بالا بودن هزینه های حمل و نقل محصول تا پای اسکله، هزینه هایی و تعرفه هایی که برای اسکله در نظر گرفته شده نیز بسیار بالا است. اسکله برای هر تن محصول مبلغ ۱۲ هزار تومان دریافت می کند که این اصلا مقرون به صرفه نیست و باید این قیمت کاهش پیدا کند.

رئیس خانه معدن استان هرمزگان خاطر نشان کرد: بسیاری از اسکله ها برنامه ریزی های لازم برای صادرات را انجام نداده اند. به عنوان مثال اسکله شهید رجایی برای صادرات محصولات فله  شده اصلا برنامه ریزی نکرده است.

تهمتن تصریح کرد: علیرغم تمامی مشکلاتی که برای صادرات وجود دارد بازار داخلی هم در رکود سنگینی به سرمی برد و با این رویه ای که پیش روی است بعید می دانم که مساله رکود به این زودی ها حل شود .

وی گفت: مساله رکود باعث شده تا بخش عمده ای از سرمایه های موجود در کشور به سمت بانک ها سوق داده شوند. بسیاری از سرمایه های کشور در قالب سپرده در بانک ها ذخیره شده و صاحبان آن سودش را دریافت می کنند.

وی تاکید کرد: با این وضعیتی که برای مالیات های تولید کنندگان و صاحبان صنعت رقم زده اند و با در نظر گرفتن دیگر مشکلات اگر سود بانک ها به پانزده درصد هم برسد بازهم افراد سرمایه خود را از بانک های بیرون نخواهند آورد.

تهمتن ادامه داد: سودهای بالای سپرده های بانکی  یک فرهنگ جدید اقتصادی در بین جامعه حکمفرما کرد که طبق آن تولید بسیار آسیب دید و اغلب ترجیح دادند که بدون کار و زحمت به درآمدهای قابل توجه برسند.

۱+
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید