واگذاری زمین رایگان به دانش‌بنیان‌ها

واگذاری زمین رایگان به دانش‌بنیان‌ها

297
0

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، به گفته مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی این سازمان از هر فرد یا شرکتی که ایده جدیدی ارائه دهد به طور کامل همچون واگذاری زمین رایگان برای راه‌اندازی شرکت دانش‌بنیان و واحد فناور حمایت می‌کند.

براساس آخرین اطلاعاتی که در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری منتشر شده در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و همچنین توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، این سازمان امکانات و تسهیلاتی را برای شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان فراهم می‌کند و پیشنهادهای متنوعی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بررسی شد که کاهش درصد پرداخت بخش نقدی قرارداد واگذاری اراضی شهرک‌های صنعتی به شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معرفی شده و از سوی معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهور به تصویب رسید و برای اجرا به کل استان‌ها ابلاغ شده است.

ازجمله این حمایت‌ها، کاهش درصد پرداخت بخش نقدی قرارداد واگذاری حق بهره‌برداری از اراضی شهرک‌های صنعتی و فناوری (بدون تغییر در مبلغ کل قرارداد) به شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معرفی شده از سوی معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهوری است. این مبلغ پرداخت بخش نقدی در مناطق توسعه‌یافته ۱۰ درصد، در مناطق کمتر توسعه‌یافته حداقل ۵ درصد و تعداد ۱۴ قسط ۳ ماهه (درمجموع ۴۲ ماه) است. شرکت‌ها می‌توانند از بخشودگی ۵ درصد از کل مبلغ قرارداد و پرداخت نقد و اقساط مطابق دستورالعمل مربوط بهره‌مند شوند. همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان، های‌تک و صادراتی در دریافت تسهیلات از محل منابع وجوه اداره شده در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از اولویت برخوردارند.

شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان در صدور ضمانتنامه از سوی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک نیز در اولویت قرار دارند و اگر شرکت‌های دانش‌بنیان مایل به استفاده از شرایط کاهش پرداخت نقدی واگذاری اراضی شهرک‌های صنعتی باشند شرکت شهرک‌های صنعتی استان ذی‌ربط از امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهوری استعلام می‌کند و پس از ارسال پاسخنامه این کاهش پرداخت نقدی اعمال می‌شود.

همچنین شرایط استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی خصوصی و دولتی بعد از مصوبه هیات دولت در ۲۴ آبان ۹۴ یکسان شده است. ضوابط استقرار واحدهای صنعتی صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان در شهرک‌ها و اطراف شهرها در این مصوبه نشان می‌دهد که واحدهای صنعتی دانش‌بنیان حوزه‌های فناوری زیستی، غذایی، دامی، فناوری‌های نانو، الکترونیک و کنترل سخت‌افزارهای رایانه، تجهیزات پیشرفته ساخت و تولید تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی و… را شامل می‌شود.
در سال ۱۳۴۶ مصوبه‌ای در دولت وقت تصویب شد مبنی بر اینکه هیچ شرکتی در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران نمی‌تواند مستقر شود مگر با مجوز هیات‌دولت. در سال ۸۸ نیز تغییراتی در این قانون ایجاد و در آن استثنایی درنظر گرفته شد که تنها حوزه صنایع نوین یا صنایع پیشرفته اجازه دارند در شعاع ۱۲۰ کیلومتری شهر مستقر شوند که فهرستی از صنایع نوین تهیه شد. از سوی دیگر در ماده ۸ قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نیز تصریح شده که موسسات دانش‌بنیان با رعایت ضوابط زیست‌محیطی می‌توانند در محدوده شهرها مستقر شوند. سال گذشته مصوبه‌ای در هیات‌وزیران نیز در این زمینه ابلاغ شد.

برپایهخ این گزارش، سیدمحمد صاحبکارخراسانی، رییس کارگروه ارزیابی، نظارت و صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری واگذاری اراضی شهرک‌های صنعتی را از بسته‌های حمایتی این معاونت دانست و گفت: در گذشته شرکت‌های دانش‌بنیان برای استقرار در شهرک‌های صنعتی باید ۴۰ درصد را به صورت نقد و مابقی را به صورت اقساط پرداخت می‌کردند ولی با مذاکرات انجام شده شرکت‌های دانش‌بنیان با ۱۰ درصد آورده نقدی و مابقی به صورت اقساط می‌توانند در این شهرک‌ها مستقر شوند.

تسهیلات ویژه به دانش‌بنیان‌ها

علی یزدانی
علی یزدانی

علی یزدانی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان را از الزامات اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی تسهیلات ویژه‌ای را نسبت به سایر شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی در نظر گرفته‌ایم. این تسهیلات به صورت پایش قیمت تمام‌شده برای واگذاری اراضی در قالب حق انتخاب و با تخفیف ویژه برای شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان از تسهیلاتی که در محل کمک‌های فنی و اعتباری و در بودجه سالانه کل کشور پیش‌بینی شده می‌توانند با کاهش نرخ از این تسهیلات برخوردار شوند اما میزان این تسهیلات بسته به بودجه سالیانه کشور متفاوت خواهد بود.

یزدانی با ابراز بی‌اطلاعی از تعداد شرکت‌های دانش‌بنیانی که از این تسهیلات استفاده کرده‌اند، اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان در چند سال اخیر گام‌های خوبی را با حمایت دولت برداشته‌اند. از آنجایی که توسعه کشور در گرو حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان برای حضور در عرصه‌های جهانی است از این رو وزارت صنعت، معدن و تجارت و تمامی مجموعه تابعه آن در استان‌ها و ستاد از شرکت‌های دانش‌بنیان حداکثر حمایت را خواهند داشت و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی از هر فرد یا شرکتی که ایده جدیدی ارائه دهد به طور کامل حتی با واگذاری زمین رایگان برای راه‌اندازی شرکت دانش‌بنیان، هسته و واحد فناور حمایت می‌کند.

به گفته یزدانی این افراد می‌توانند به تمامی سازمان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه کنند اما محور اصلی آن سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی برای حمایت از این ایده‌ها خواهد بود.

ایجاد کانون برای کمک به دانش‌بنیان‌ها

محمود شیخ‌زین‌الدین
محمود شیخ‌زین‌الدین

محمود شیخ‌زین‌الدین، معاون تجاری‌سازی و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی را متناسب با نوع فعالیت ازجمله نوپا، تولیدی و صنعتی بودن آنها متفاوت دانست و گفت: اغلب شرکت‌های تولیدی و صنعتی در شهرک‌های صنعتی حضور بیشتری دارند که معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری نیز از حضور آنها در این شهرک‌ها استقبال می‌کند. هم‌اکنون بسیاری از تجهیزات صنعتی که در گذشته از خارج وارد می‌شد به‌وسیله شرکت‌های دانش‌بنیان صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی ساخته می‌شود. برای این منظور کانون‌های هماهنگی دانش، صنعت و بازار تشکیل و اساسنامه جدیدی برای آنها تدوین شده که یکی از وظایف این کانون‌ها برقراری ارتباط با خوشه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و شهرک‌هایی صنعتی است به این صورت که شرکت‌هایی که دانش‌بنیان شناخته شوند خوشه‌های صنعتی را به آنها معرفی می‌کنند.

او با اشاره به اینکه شهرک‌های صنعتی قابلیت پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان را دارند، تصریح کرد: با این وجود شهرک‌های صنعتی که ارتباط بیشتری با دانشگاه و مراکز پژوهشی دارند یا در مجموعه خود از امکانات پژوهشی یا آزمایشگاه‌های مرکزی برخوردار هستند شرایط مناسب‌تری را برای میزبانی شرکت‌های دانش‌بنیان خواهند داشت.

معاون تجاری‌سازی و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با بیان اینکه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در قالب قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌شود، گفت: قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان برای تمامی شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری و شهرک‌های صنعتی یکسان خواهد بود.

به گفته شیخ‌زین‌الدین قبل از ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به شهرک‌های صنعتی ابتدا باید مقیاس‌های لازم را برای استقرار این شرکت‌ها فراهم کنیم که با جذب سرمایه‌گذار امکان‌پذیر خواهد بود. از سویی شرکت‌های دانش‌بنیانی که وارد شهرک‌های صنعتی شوند می‌توانند از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی نیز بهره‌مند شوند. هر نوع شرکت دانش‌بنیانی که بخواهد در مقیاس بزرگ فعالیت داشته باشد می‌تواند در شهرک‌های صنعتی مستقر شود و هیچ محدودیتی برای آنها وجود ندارد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

بیست − چهارده =