نگاهی کوتاه بر اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰

نگاهی کوتاه بر اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰

148
0
world-economic-league-table
world-economic-league-table

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰ شاهد پیشرفت کشورهای نوظهور در زمینه سرمایه گذاری، خدمات، مصرف و منابع طبیعی خواهد بود. بازارهای عمده مصرف در کشورهای نوظهور باعث رشد کسب و کار و فرصت های اشتفال زایی در بازار های داخلی و بین المللی خواهد شد. در سال ۲۰۲۰ بیشترین درآمد سرانه اقتصادی را  در دو کشور پیشتاز در این زمینه یعنی هند و چین شاهد خواهیم بود. بر اساس آمار جهانی PPP یا Purchasing power parity بیشترین میزان قدرت خرید در سال ۲۰۲۰ به کشورهای چین، آمریکا، هند، ژاپن، روسیه، آلمان، برزیل ،انگلیس، فرانسه و مکزیک اختصاص خواهد داشت.

عامل اصلی رشد کشور های نوظهور، تضعیف شدن غول های اقتصادی و رشد کشورهایی همچون چین و هند میباشد.

بحران مالی از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ کاهش رشد اقتصادی را در کشور های پیشرفته بر جای گذاشت. در سال ۲۰۰۰ میزان تولید ناخالص آمریکا معادل ۲۴ درصد بوده و این رقم در سال ۲۰۱۰ به کمتر از ۲۰ درصد کاهش یافت. همچنین کاهش رابطه اقتصادی چین با اروپا از نظر واردات کالاهای اروپایی و افزایش میزان تولید در چین فرمول را معکوس کرده و باعث تضعیف اقتصاد در جهان شده است.

فرانسه، ایتالیا، آلمان ۲۰ درصد تولید ناخالص جهان را تشکیل میدهند که در سال ۲۰۰۰ این درصد با رکودی شدید همراه شده و سهم این کشورها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. تولید ناخالص کشور چین از سال ۲۰۰۰ الی ۲۰۱۰ با ۶ درصد رشد روبرو بوده است. اما در حال حاضر کشورچین بزرگترین اقتصاد دنیا به شمار می آید.

در سال ۲۰۱۵ هند دهمین اقتصاد جهان معرفی شده و تا سال ۲۰۲۰، رتبه سوم را کسب خواهد کرد. انتظار میرود رشد اقتصادی کشور هند سریعتر از کشور آمریکا باشد. عامل اصلی رشد اقتصاد این کشور را میتوان جمعیت جوان و رشد این قشر عنوان کرد.

دو کشور برزیل و روسیه نیز پتانسیل بسیار خوبی برای رشد اقتصادی دارند به خصوص در صادرات منابع طبیعی.

در سال ۲۰۲۰ کشور مکزیک رتبه ۱۰ را در اقتصاد جهانی به دست خواهد آورد. همکاری مستقیم و تجارت آزاد مکزیک با کشور آمریکا رشد قابل توجهی را در اقتصاد این کشوربر جای خواهد گذاشت. رشد جمعیت کشور مکزیک نیز مکمل این موضوع خواهد بود.

کالاهای مصرفی همچون محصولات لاکچری بیشترین فروش را در بازار سال ۲۰۲۰ خواهد داشت و علت آن تغییر دیدگاه جمعیت و سوق به زندگی تجملاتی خواهد بود.

اما به زودی شاهد رویداد بسیار جالبی خواهیم بود و آن هم تمایل کشورهای نوظهور برای سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی و یا در حال رشد است. در حقیقت نفوذ بر اقتصاد جهانی با سرمایه گذاری خارجی در کشورهای مختلف شکل میگیرد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

14 − 5 =