نمایشگاه سنگ ایران؛ فرصتی برای شناساندن هویت ایرانی اسلامی به جهان

نمایشگاه سنگ ایران؛ فرصتی برای شناساندن هویت ایرانی اسلامی به جهان

در صورت تسریع در واگذاری زمین مورد نیاز نمایشگاه و با تکیه برهمت و اراده والای مردان سنگ ایران این نمایشگاه طبق برنامه ریزی های انجام شده بزرگترین نمایشگاه اختصاصی صنعت سنگ دنیا خواهد شد.

255
0

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، صنعت سنگ از دیرباز نقشی مهم و اساسی در زندگی ایرانیان داشته، دارد و خواهد داشت. بنای باشکوه تخت جمشید با سنگ های استخراج شده از معادن رحمت، مجدآباد، کوه قباله و کوه حسین ساخته شد. معبد آناهیتا دراستان کرمانشاه که یادگار سده سوم هجری قمری است با سنگ هایی برآمده از معدن چهل مران احداث شد. نقش و اهمیت سنگ در ساخت بنای تخت سلیمان و همچنین تندیس های قوچ های سنگی زنجان و شیرهای سنگی چهارمحال بختیاری غیرقابل انکار است.

تقریبا تمامی اماکن مذهبی موجود در ایران مزین به سنگ مرمر است. همچنین بسیاری از بناهای مذهبی مرتبط با ایرانیان مسلمان و شیعه که خارج از کشور است نیز از صنعت سنگ ایران بی نصیب نمانده است؛ حرم حضرت علی (ع) در نجف اشرف، حرم امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل العباس (ع) در کربلای معلا، حرم امام موسی کاظم (ع) و امام جواد (ع) در کاظمین، حرم امام هادی(ع) و امام حسن عسگری (ع) در سامراء و حرم حضرت زینب (ع) در سوریه مزین به سنگ های مرمری است که توسط صنعتگران ایرانی صیقل داده شده اند.

کشور ایران متنوع ترین سنگ های تزئینی دنیا را دارد و در این زمینه حرف اول را در دنیا می زند هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که به اندازه ایران ذخائرعظیم معدنی داشته باشد. کیفیت و ذخائر سنگ های تراورتن محلات و آذربایجان، کریستال لرستان و مرمرکرمان در دنیا زبانزد تمامی مردمانی است که به نحوی با صنعت سنگ در ارتباط هستند. مرمریت دهبید و کردستان هنوز درهیچ کجای دنیا یافت نشده و گرانیت مشهد و آذربایجان غربی و اصفهان در دنیا بی نظیر است.

بنیانگذار صنعت سنگ ایران را قنبر رحیمی می دانند، مردی از اهالی شهر نیم ور که با تلاش و پشتکاری مثال زدنی توانست این صنعت را در قالبی جدید تعریف کند و زمینه های رشد و توسعه آن را فراهم کند. بسیاری از معدنکاران قدیمی شهر نیم ور و محلات از شاگردان و همکاران او هستند، حضور پر رنگ قنبر رحیمی و همکارانش در معادن مختلف سنگ ایران باعث شد زمینه های یادگیری این علم و صنعت برای مردمان دیگر مناطق ایران نیز فراهم شود. کمتر معدنی در ایران است که قنبر رحیمی و شاگردان و همکارانش روی آن کار نکرده باشند . کمتر معدنی در ایران است که مردم نیم ور و محلات در اکتشاف و بهره بردای آن نقشی اساسی ایفا نکرده باشند.

وجود ۱۲۰ معدن فعال در اطراف شهر نیم ور و محلات که برخی از آنها مانند تراورتن آتشکوه، حاجی آباد و عباس آباد و مرمریت مشکی طلایی به برندی جهانی تبدیل شده اند و وجود متخصصان درجه یک این صنعت در این جغرافیا که این علم و صنعت ارزشمند را سینه به سینه از نیاکان خود فرا گرفته اند و همچنین وجود بیش از سیصد کارخانه سنگبری فعال در این منطقه که هر کدام زمینه کار و تلاش برای بیست الی سی جوان مشتاق کار را فراهم کرده اند بسترهای تبدیل این جغرافیای خاص را به مهمترین قطب سنگ کشور فراهم کرده است. در هیچ کجای ایران اینهمه ظرفیت بالقوه و بالفعل معدنی، اینهمه متخصص در امر استخراج و فراوری به صورت متمرکز نمی توان یافت. این ظرفیت بزرگ و مثال زدنی در کل دنیا فقط یک نمونه و مشابه دارد؛ شهر کارارای ایتالیا.

از سال ۱۳۸۶ و همزمان با افتتاح اولین دوره از نمایشگاه بین المللی سنگ محلات و نیم ور همت و اراده مردان سنگ ایران در شکلی جدید و در قالب برپایی نمایشگاهی عیان شد که تمامی هزینه های ساخت آن بر عهده بخش خصوصی است. نمایشگاهی که متولیان اصلی آن افرادی هستند که سالهای سال بار سنگین رشد و توسعه صنعت سنگ را بردوش کشیده و این بار در اقدامی جدید و با هزینه شخصی خود و تکیه بر کار گروهی کلنگ ساخت محلی رابرزمین زده اند که قرار است در آینده ای نزدیک بزرگترین و با شکوه ترین جایگاه صنعت سنگ ایران باشد.

نمایشگاه سنگ ایران اولین و تنها نمایشگاه اختصاصی صنعت ایران است که از سال آینده دائمی خواهد شد و این امکان را برای صنعت بزرگ سنگ ایران فراهم خواهد کرد تا ظرفیت های بالفعل خود را در طول سال به نمایش بگذارد. این نمایشگاه در تلاش است تا شرایط حضور و نمایش دائمی ظرفیت های فوق العاده  ۵۵۰۰ کارخانه سنگبری و ۱۲۰۰ معدن سنگ تزئینی موجود در کشور را فراهم کند.

در صورت تسریع در واگذاری زمین مورد نیاز نمایشگاه و با تکیه برهمت و اراده والای مردان سنگ ایران این نمایشگاه طبق برنامه ریزی های انجام شده بزرگترین نمایشگاه اختصاصی صنعت سنگ دنیا خواهد شد و محلی خواهد بود برای ارائه و نمایش مهمترین دستاوردهای علمی و پژوهشی و تکنولوژی صنعت سنگ ایران و صادرات همه جانبه آن و رسیدن به نقطه ای که به قول فرمایش مقام معظم رهبری؛ معدن جایگزین نفت شود.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید