نقش کارخانه در قیمت تمام شده سنگ های تزئینی

نقش کارخانه در قیمت تمام شده سنگ های تزئینی

474
0
کارخانه سنگبری
کارخانه سنگبری

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از دانش سنگ، یکی از عوامل اصلی تعیین کننده قیمت تمام شده سنگ بریده شده وضعیت کیفی و کمی بلوک خام وارد شده به کارخانه می باشد و اساسا به علت عدم شناخت نیاز واقعی کارخانه ها و عدم وجود ارتباط تنگاتنگ و صحیح بین معادن و کارخانه ها و نبود شناخت کارخانه ها از پتانسیل واقعی سنگ در معدن مورد نظر نیازها بر اساس واژه های تک کوپ و دو کوپ معنا پیدا می کند.

بدیدن معنی که؛ معیار انتخاب کارخانه از معدن قیمت سنگ خام است در صورتی که به عنوان مثال اگر معدن از ابعاد سنگی که قرار است در کارخانه برش داده شود اطلاع دقیقی داشته باشد این احتمال قوی وجود دارد که بتواند ابعاد بلوک را طوری برش بزند که هم میزان ضایعات در معدن وهم میزان ضایعات در کارخانه کاهش عمده ای پیدا کند.

البته در بیش تر مواقع حتی خود کارخانه هم اطلاع از اندازه هایی که قرار است برش داده شود ندارند که این موضوع یکی از عوامل مهم افزایش قیمت تمام شده محصول می باشد.

 پارامتر دوم مواد مصرفی از قبیل؛ تیغه، دیسک، ساینده، ماستیک، اپوکسی و هر مواد شیمیایی دیگر است که می تواند در قیمت تمام شده سنگ بریده اثر گذار باشد. متاسفانه هیچ گونه کنترل و نظارتی بر کیفیت و قیمت گذاری بر روی مواد مصرفی کارخانه ها در کشور وجود ندارد و بسیاری از مواد مصرفی بدون شناسنامه و یا با برچسب های غیر واقعی و قیمت های کاذب به بازار عرضه می شوند که طبعا مصرف این گونه مواد  کارخانه ها را با مشکل های عدیده ای روبرو می کند.

ایجاد یک کمیته و یا یک گروه کارشناسی که امر کنترل و نظارت مواد مصرفی وارد شده به بازار را به عهده داشته باشد نه تنها می تواند از ورود مواد غیر استاندارد جلوگیری نماید بلکه یک نظام هماهنگ هم در قیمت ها به وجود خواهد آورد.

به طور قطع بهره گیری از نیرو و کادر مجرب در کارخانه ها می تواند اثر مثبت بسیار زیادی در کاهش قیمت تمام شده داشته باشد. شاید به جرات بتوان گفت که در حال حاضر تنها عامل حرکت و تولید در کارخانه های داخلی تجربه صنفی بوده و با عرض تاسف در زمینه برش و فرآوری هیچ گونه سرمایه گذاری در جهت جلب و تربیت افراد تحصیل کرده نداشته ایم.

شاید بزرگترین چالشی که ممکن است صنف سنگبرها در آینده با آن روبرو شوند تخلیه کشور از نیروهای افغان و خارجی باشد. جذب و به کارگیری نیروهای افغانی که به شدت در کارخانه های سنگبری رایج است به دلیل به ثباتی این افراد و جایجایی بیش از اندازه و عدم تعهد به کارفرما باعث شده که نه تنها هیچ گونه آموزشی پایدار نباشد بلکه انتقال تجربه هم برای ملیت های غیر ایرانی در حال شکل گرفتن است و با کوچکترین اتفاق سیاسی به نظر می رسد که کار فرماها باید خودشان پای قله برها بایستند.

نگرش های بسیار غلط و دید منفعت طلبانه ی کوتاه مدت به نیروی انسانی توسط برخی کارفرماها وعدم تمایل برای جذب نیروی ایرانی باعث گردیده تا صنف سنگبرها از یک درجه بسیار پایین کیفی نیروی انسانی برخوردار باشند. لذا به نظر می رسد که باید روی سرمایه گذاری جدی و برنامه ریزی دقیق و علمی اقدامی برای جذب نیروی انسانی و آموزش مداوم انها با شیوه های نوین فرآوری تمرکز کرد تا در آینده این علم و تجربه سینه به سینه به مردم بومی با ملیت ایرانی انتقال پیدا کند.

علیرضا سبزه/ رضا حجارزاده

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

3 + شش =