۲۰۰ هزار کیلومتر نقشه برداری معدنی در ۳سال گذشته

۲۰۰ هزار کیلومتر نقشه برداری معدنی در ۳سال گذشته

وزیر صنعت، معدن و تجارت: مهم ترین اقدام دولت یازدهم در زمینه معدنی در دوره سه ساله فعالیت، نقشه برداری از 200 هزار کیلومتر معدن است، در حالی که در همه سال های پیش و پس از انقلاب تا 1392 در مجموع 180 هزار کیلومتر نقشه برداری شده بود.

264
0
محمد رضا نعمت زاده
محمد رضا نعمت زاده

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایرنا، محمدرضا نعمت زاده در جمع خبرنگاران در زمینه دستاورد دولت در بخش معدن توضیح داد: در آغاز دوران انقلاب اسلامی معدن به عنوان انفال در مالکیت دولت قرار داشت تا اینکه سال ۱۳۶۸ با آغاز به کار دولت سازندگی، معدن های بزرگ تعریف شد.

وی افزود: می توانستیم با بهره گیری مالی و کارشناسی دولت بخش معدن را زودتر فعال سازیم اما این مهم در آن سال ها تحقق پیدا نکرد. حتی پس از آنکه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور متولی شناسایی ذخایر معدنی شد، بودجه لازم را در اختیارش قرار ندادیم.

بر پایه این گزارش، بتازگی «جلیل قلمقاش» معاون سازمان شناسی و اکتشافات معدنی کشور، اعلام کرد: اینکه گفته می شود هفت تا ۱۰ درصد از مساحت کشور ما زیر پوشش مطالعات اکتشافی و معدنی قرار گرفته، خدشه ای بر پیکره متولیان بخش اکتشاف معدن است.

به گفته وی با نگاهی جامع درمی یابیم سرتاسر ایران چند بار در دهه های گذشته مورد مطالعات زمین شناسی و اکتشافی قرار گرفته و نتایج آن در چارچوب نقشه های زمین شناسی و اکتشافی در مقیاس های مختلف منتشر شده است.

نعمت زاده گفت: بودجه اکتشافی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور سالیانه کاهش می یافت و بنابراین نتوانست برنامه شاخصی در عرصه انجام دهد.

وی اضافه کرد: اقدام مهم دولت یازدهم در عرصه رونق فعالیت معدنی، واگذاری و آزادسازی ۸۰ درصد از پهنه های معدنی کشور بود که بستری برای فعالیت بخش خصوصی آماده ساخت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو ) با همکاری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور شناسایی ذخایر معدنی در شرق کشور (استان سیستان و بلوچستان) را در دستور کار قرار داد. در استان های اردبیل، کردستان و منطقه کویر نیز این مهم دنبال شد.

وی گفت: ایمیدرو در منطقه سنگان استان خراسان رضوی به میزان ۱۲ هزار کیلومتر شناسایی ذخایر را انجام داد.
به گفته وی، دولت یازدهم در نقاطی که معدنی نبود، کار آزادسازی را انجام داد تا مردم بتوانند از زمین ها بهره برداری لازم را به عمل آورند.

نعمت زاده افزود: امروز با انجام اکتشافات لازم، میزان ذخایر شناسایی شده معدنی به چندین برابر افزایش یافته و بستری مناسب را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم آورده است.

بر پایه این گزارش، پیش از این اعلام شده بود: براساس برنامه اکتشافات جدید که در دولت یازدهم از سوی سازمان های ایمیدرو و زمین شناسی به اجرا درآمد، تاکنون در مرحله مقدماتی ۴۰۰ میلیون تن سنگ آهن، ۵۰۰ میلیون تن زغالسنگ و ۹۰ تن طلا کشف شده است.

برنامه جدید اکتشافی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) که از سال ۱۳۹۳ با هدف بهره برداری بهینه از ذخایر کشور آغاز شد، عرصه ای گسترده به مساحت ۲۵۰ هزار کیلومترمربع در شرق کشور را دربرمی گیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت تدبیر و امید بستر سرمایه گذاری بخش خصوصی در معدن را با اعطای تسهیلات ارزانقیمت و تهیه ماشین آلات معدنی فراهم ساخته است تا فعالیت در این بخش رونق گیرد.

وی امکان اجاره بالگرد برای شناسایی ذخایر معدنی را از اقدام های دولت برشمرد که حاصل عملکرد سه ساله آن، انجام عملیات شناسایی به میزان ۲۰۰ هزار کیلومتر (طول) بوده است و این روند تداوم دارد.

نعمت زاده تاکید کرد لازمه رونق بهره برداری از معادن، رشد فعالیت اکتشافی است و دولت یازدهم به این مهم اولویت لازم را می دهد که دستاوردهای خوبی را به همراه خواهد داشت.

بر پایه این گزارش، چندی پیش سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اعلام کرد سراسر ایران را بین سال های ۱۳۴۰ تا ۱۳۷۰ با برداشت و تهیه نقشه های زمین شناسی یک دویست و پنجاه هزارم، با دقت مناسب و برای نخستین بار مورد پی جویی و اکتشاف مواد معدنی قرار داد. در فرآیند تهیه نقشه های زمین شناسی سراسر ایران با فواصل دو و نیم کیلومتری مورد بررسی و پیمایش قرار گرفت و آثار و نشانه های معدنی شناسایی و روی نقشه ها ارایه شد.

همچنین از دیگر اقدام های این سازمان طرح تهیه نقشه های زمین شناسی یکصد هزارم در مرحله بعدی با دقت بیشتر به منظور اکتشاف مواد معدنی است که کارشناسان زمین شناسی پس از سال ها تلاش و انجام پیمایش های صحرایی با فواصل یک کیلومتری، تا پایان برنامه پنج ساله چهارم توانستند ۹۵ درصد مساحت کشور را با این نقشه ها پوشش دهند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

هفده − 15 =