نبود قانونی مشخص برای معدنکاران و محیط زیست

نبود قانونی مشخص برای معدنکاران و محیط زیست

در ایران نیز براساس گفته کارشناسان و فعالان معدن و محیط‌زیست، قوانینی تدوین شده است اما نه به شکل جزئی و برای تمامی بخش‌ها. از این‌رو معدنکار با چالشی به نام منابع طبیعی و محیط‌زیست روبه‌روست که مشکلات بسیاری را برای آنها ایجاد می‌کند.

185
0
معدن و محیط زیست
معدن و محیط زیست

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، یکی از چالش‌هایی که بر سر راه معدنکاران وجود دارد مسائل زیست‌محیطی است زیرا به دلیل تعریف نشدن قانونی مشخص برای اجرای فعالیت‌های معدنی از ابتدای کار اکتشافی تا پایان معدنکاری و به اتمام رسیدن ذخایر، بسیاری از فعالان معدنی برنامه تعریف‌شده‌ای برای احیای محیط‌ زیست ندارند.

این در حالی است که در کشورهای پیشرفته در حوزه صنعت معدنکاری قوانین سختگیرانه‌ای برای فعالیت‌های معدنی تعریف شده و آنها ملزم به رعایت این قوانین هستند. در ایران نیز براساس گفته کارشناسان و فعالان معدن و محیط‌زیست، قوانینی تدوین شده است اما نه به شکل جزئی و برای تمامی بخش‌ها. از این‌رو معدنکار با چالشی به نام منابع طبیعی و محیط‌زیست روبه‌روست که مشکلات بسیاری را برای آنها ایجاد می‌کند.
در سال‌های اخیر که توجه به بخش معدن گسترش یافته است، شاهد برنامه‌هایی برای رفع این دست از مشکلات از سوی فعالان بخش خصوصی معدن در کنار دولتی‌ها بوده‌ایم. یکی از آنها تشکیل کارگروهی مشترک با منابع طبیعی است.

به این ترتیب اگر معدنکار در هنگام اجرای فعالیت‌های معدنی با مشکلی روبه‌رو شد نخست به کارگروه مشترک که اعضای آن از فعالان بخش خصوصی معدن و کارشناسان منابع طبیعی است مراجعه کرده و در صورت نرسیدن به نتیجه به سراغ دیگر مراجع قضایی خواهند رفت. این موضوع ضمن افزایش ارتباط بین معدنی‌ها و منابع طبیعی و محیط‌زیستی ها، باعث می‌شود که طرف‌ها در جریان مشکلات و چالش‌های یکدیگر قرار گرفته و همکاری مسالمت‌آمیزی با هم داشته باشند.

در کنار نیاز به قوانین زیست‌محیطی برای معدنکاری، نیاز به تجهیزات و فناوری‌های نوین برای کم شدن میزان آسیب حاصل از اکتشاف، استخراج از معادن و در ادامه فرآوری محصول از جمله مسائل مهمی است که می‌تواند به رفع چالش بین معدنکاران و محیط‌زیستی‌ها کمک کند. همچنین با توجه به اینکه تعداد زیادی از معادن به شکل متروک هستند می‌توان با صرف کمی هزینه زمینه استفاده دوباره از این معدن را فراهم کرد؛ یا ذخایر باقیمانده در آن را استخراج کرد یا اینکه آن را به یک جاذبه گردشگری مبدل کرد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

دوازده − 8 =