ناصر امامی: موانع مالی ساخت و ساز برداشته شود

ناصر امامی: موانع مالی ساخت و ساز برداشته شود

228
0
مسکن
مسکن

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، ناصر امامی مهندس معمار که در حال حاضر در شویتو چین اقامت دارد در یادداشتی که در اختیار دانش سنگ قرار داده است چنین می گوید: آیا صنعت سنگ ایران به لحاظ فروش محصول به پروژه های داخلی مشکل دارد؟ اگر چنین است مشکل از پایین بودن کیفیت است یا رکود بازار ساخت و ساز و در این زمینه چه کمکی از دولت بر می آید؟

در جواب می گویم؛ بازار ساخت و ساز ایران به کیفیت فعلی سنگ ایران با همین درجه های خوب، بد، متوسط یا به قول فروشنده های سنگ داخلی درجه یک، سوپر و ممتاز عادت کرده و حداقل تا ده سال آینده درخواست کیفیت بهتر از الان را نخواهد داشت. رکود فعلی کارخانه هایی که بازارهدف خود را بازار داخلی می دانند به دلیل رابطه مستقیم با رکود بازار مسکن و یا ایراد از خدمات نامناسب بد قولی و کارکرد غلط آنها است.

راه چاره اول: یک راه حل برای فرار صنعت ایران از این ورطه؛ افزایش کیفیت یا خدمات «آن هم نه در حد زیاد است » تا تولید کننده های محصول بی کیفیت یا با خدمات ضعیف تر حذف شده یا مجبور به ارتقاء خود شوند. عملی نمودن این فرایند به دولت، انجمن، مجلس و… ربطی ندارد بلکه به خود تولید کننده مربوط است.

راه چاره دوم: تهاتر سنگ با سازندگان پروژه های معتبر است که عملی نمودن این کارهم به دولت، انجمن و مجلس و …مربوط نیست.

کمک های دولت در این زمینه می تواند به صورت غیرمستقیم اعمال گردد از قبیل افزایش وام های مسکن در چهارچوب عقودی اسلامی که کمر شکن نباشد.

تسهیل در زمینه صدور پروانه ساخت با تقسیط بلند مدت عوارض ساخت با بهره سالیانه حداقلی.

تشویق به نوسازی بافت های فرسوده که هنوز اکثریت غالب بافت  شهرهای زلزله خیز و پر جمعیت ما را تهدید می کند.

بنده معتقدم که اگر شهرداری ها یک سوم هزینه های لازم بعد از زلزله را هم اکنون و به صورت تخفیف و تشویق تنها به بافت های فرسوده اختصاص دهد هم فرآیند اشتغال زایی به باند صعود وارد خواهد شد هم بازار داخلی رونق خواهد گرفت و هم شهر در مقابل زلزله آسیب پذیری به مراتب کمتری خواهد داشت.

این تنها یک نمونه پیش پگیرانه و نیز راهبردی برای رونق یافتن بخش های درگیر در حوزه های مختلف است که صنعت سنگ هم می تواند از چنین شرایط و فضاهایی بهره مند شود.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

سه × 3 =