مهمترین مشکل صنعت سنگ ایران بازاریابی است

مهمترین مشکل صنعت سنگ ایران بازاریابی است

205
0
بازار یابی
بازار یابی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، صنعت سنگ ایران از لحاظ فروش و بازاریابی محصول خود به بازارهایی با درخواست کیفیت عالی مانند؛ اعراب خلیج فارس، اروپا، آمریکا، استرالیا و حوزه شرق آسیا؛ مالزی، سنگاپور و اندونزی هیچ مشکلی ندارد به جز بازاریابی.

با توجه به اینکه بیشتر این بازارها فعلا از چین (اسلب و تایل) ترکیه ( عمدتا تایل) و ایتالیا (عمدتا اسلب و سنگ های لوکس) تغذیه می شوند شاید در رقابت با ایتالیا کم بیاوریم اما در صورت وجود اراده ای جدی و همتی در خور بدون هیچ نیازی به کمک خاصی از طرف دولت می توانیم رقیبی جدی برای ترکیه و چین در زمینه مرمریت و تراورتن و مرمر باشیم. گرانیت هم به طور کلی مزیت ما در این بازار رقابتی نیست.

به طور معمول کارخانه هایی برای چنین بازارهایی وسوسه می شوند که دارای خطوط تولید ایتالیایی و نقدینگی بالا هستند که البته و خدا را شکر در ایران هم کم نیستند. اگر بپذیریم که قیمت؛ و کیفیت محصول نهایی عمدتا به مولفه های هزینه های مواد خام، تکنولوژی (شامل مقوله های دانش، ماشین آلات و نیروی انسانی)، انرژی و حمل و نقل زمینی و دریایی، معافیت ها و تشویق های مالیاتی بستگی داشته باشد ایران در تمامی موارد به رقبای مورد نظر برتری دارد.

مواد اولیه

به طور مسلم در بحث خرید کوپ خام اسلبی، یک بازرگان غیر ایرانی از یک تولید کننده ایرانی گران تر می خرد. به دلیل اینکه مشتری غیر ایرانی معمولا با یک واسطه با معدندار معامله می کند و کوپ را از زیر جرثتقیل واسطه می خرد که در آن سود صادر کننده کوپ خام لحاظ شده است. در این بخش و با توجه به شناخت معدن دار توسط تهیه کننده و کارخانه دار ایرانی قیمت خرید ارزان تر خواهد بود چنان چه توقع دادن چک بلند مدت نداشته باشد و چنان چه مورد سفارش تایل هایی باشد که بتوان از کوپ هایی که در معدن برای فروش به کارخانه های داخلی کنار گذاشته اند تامین شود. مسلما مزیت و برتری با خریدار ایرانی است چون مشتری غیر ایرانی معمولا کوپ غیر اسلبی نمی خرد.

ناصر امامی

منبع : دانش سنگ

 

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

1 × پنج =