مهلت یک‌ساله تامین اجتماعی به صنایع کوچک

مهلت یک‌ساله تامین اجتماعی به صنایع کوچک

214
0
علی یزدانی
علی یزدانی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، هرچند به اعتقاد کارشناسان قیمت زمین برای راه‌اندازی یک واحد صنعتی باید کمتر از ۱۰درصد هزینه‌های تولید باشد با این حال شرایط دریافت زمین برای سرمایه‌گذاران متقاضی استفاده از زمین‌های صنعتی آماده‌سازی شده

در شهرک‌ها و نواحی صنعتی از ابتدای امسال آسان‌تر شده است. یکی از این ویژگی‌ها ثبات قیمت حق انتفاع در ۵۰۰ شهرک و ناحیه صنعتی کشور است. این در حالی است که پیش از این نیز ارائه زمین صنعتی در مناطق محروم با شرایط نیم‌بها اعلام شده بود و پرداخت این هزینه نیز به‌صورت ۵درصد نقدی و باقی در اقساط ۳۶ تا ۴۸ ماه درنظر گرفته شده است. همچنین به سرمایه‌گذاران برای راه‌اندازی صنایع دانش‌بنیان زمین با تخفیف‌ها و معافیت‌های ویژه داده می‌شود.

با این حال، علی یزدانی، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در بازدید از شهرک‌های صنعتی استان فارس با اعلام سیاست‌های حمایتی دولت از واحدهای صنعتی کوچک و متوسط گفت: قیمت حق انتفاع و واگذاری زمین دربیش از۵۰۰ شهرک و ناحیه صنعتی تغییر نکرده است.

یزدانی در سفر یک‌روزه به استان فارس از زیرساخت‌های صنعتی شهرک‌های صنعتی این استان بازدید کرد و از نزدیک در جریان فعالیت واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی آباده، خرمبید و پاسارگاد قرار گرفت. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از سیاست‌های حمایتی دولت را جلوگیری از افزایش قیمت زمین در تعداد زیادی از شهرک‌های صنعتی کشور اعلام کرد و گفت: با افزایش ندادن قیمت حق انتفاع و واگذاری زمین، زمینه را برای کاهش هزینه سرمایه‌گذاری و حضور متقاضیان در شهرک‌ها و نواحی صنعتی فراهم کرده‌ایم. یزدانی گفت: ما پول زمین را از سرمایه‌گذاران نمی‌گیریم و مبلغی که از آنها دریافت می‌شود نیز حق انتفاع است که شامل هزینه‌های صرف شده برای خدمات زیربنایی می‌شود.

بسته‌های حمایتی دیگر
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به بسته‌های حمایتی دولت در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای بخش صنعت اعلام کرد: مهم‌ترین برنامه امسال، فعال‌سازی بیش از ۷هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی راکد یا نیمه‌تعطیل از طریق اعطای تسهیلات رونق تولید است که تاکنون بیش از ۷هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی موفق به دریافت تسهیلات از بانک‌ها شده‌اند.

یزدانی در ادامه از اعطای تخفیف و بخشودگی جرایم معوق واحدهای صنعتی که در پرداخت اقساط خود به شرکت‌های شهرک‌های صنعتی استان‌ها دیرکرد داشتند، خبر داد و گفت: این تخفیف‌ها که تا سقف ۹۰درصد اعمال شده یکی از مهم‌ترین ابزارهای حمایتی امسال بوده که تاکنون حدود ۴هزار میلیارد ریال تخفیف به واحدهای صنعتی مشمول، اعطا شده است.

وی همچنین از موظف شدن بانک‌ها به برگرداندن وثیقه‌های مازاد واحدهای صنعتی خبر داد وگفت: بانک‌ها باید این وثیقه‌های مازاد را به واحدهای صنعتی بازگردانند. مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین از توقف یک‌ساله اجراییات سازمان تامین اجتماعی برای واحدهای صنعتی خبر داد.

یزدانی در ادامه با بیان اینکه سقف ضمانتنامه‌های صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک به ۳میلیارد تومان افزایش یافته است، گفت: در واحدهای صنعتی که با مشکل کسری وثیقه برای دریافت تسهیلات مواجه هستند، این ضمانتنامه‌ها صادر می‌شود و جلسات این صندوق به‌صورت مستمر و هفتگی برگزار و ضمانتنامه‌ها در کوتاه‌ترین زمان صادر می‌شود.

شهرک صنعتی «ایزد خواست» آباده
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین از حمایت ویژه از سرمایه‌گذاران برای ایجاد واحدهای صنعتی در شهرک صنعتی ایزد خواست آباده خبر داد و گفت: این شهرک صنعتی با توجه به نزدیکی به بزرگراه شیراز- اصفهان از آینده مناسبی برای سرمایه‌گذاری برخوردار است.

یزدانی از برنامه‌ریزی برای تکمیل زیرساخت‌ها در این شهرک صنعتی خبر داد وگفت: مشکل تامین آب این شهرک صنعتی نیز به‌زودی برطرف خواهد شد. این در حالی است که پیش از این نیز یزدانی در بازدید از شهرک‌های صنعتی در استان سمنان از کم‌آبی به‌عنوان مشکل مشترک تمام شهرک‌ها نام برد و افزود: رفع این مشکل می‌تواند به رونق بیشتر شهرک‌های صنعتی کشور کمک کند.

با این حال، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: متناسب با استقرار سرمایه‌گذاران، سایر زیرساخت‌ها نیز در شهرک صنعتی ایزد خواست آباده ایجاد خواهد شد. هر حمایت و کمکی که لازم باشد برای سرمایه‌گذاران در این شهرک صنعتی انجام خواهیم داد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین فارس را از استان‌های مهم در زمینه وجود شهرک‌های صنعتی اعلام کرد وگفت: از ۷۰شهرک صنعتی مصوب در فارس، واگذاری زمین در ۶۱شهرک صنعتی انجام می‌شود.

یزدانی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از واحدهای مستقر در شهرک صنعتی ایزدخواست آباده با بیش از ۸۰درصد پیشرفت نیازمند تسهیلات بانکی برای تکمیل و بهره‌برداری است بر پیگیری به منظور حل مشکل این واحد برای دریافت تسهیلات خبر داد و گفت: امیدواریم این واحد با دریافت تسهیلات به بهره‌برداری برسد.شهرستان آباده در فاصله ۲۷۴ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

ساماندهی اصناف در شهرک‌ها
یزدانی، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران پس از بازدید از شهرک صنعتی آباده، در جلسه مشترک با فعالان صنعتی آباده که در ساختمان کسب‌وکار این شهرک صنعتی برگزار شد با اشاره به برنامه‌های دولت در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی افزود: محور اجرای این برنامه‌ها ارتقای توان رقابت‌پذیری بنگاه‌های صنعتی است.

یزدانی اعلام کرد: ساماندهی ۲میلیون و ۸۰۰هزار واحد صنفی با استقرار در شهرک‌های صنفی و در قالب خوشه‌های صنعتی انجام شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از تفاهمنامه این سازمان با اتاق اصناف کشور به منظور ساماندهی واحدهای صنفی مستقر در شهرها خبر داد و گفت: براساس این تفاهمنامه، بیش از ۲میلیون و ۸۰۰هزار واحد صنفی کشور در قالب شهرک‌های صنفی و خوشه‌های صنعتی ساماندهی می‌شوند.

یزدانی در ادامه با اشاره به وجود زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی شمال فارس گفت: از هر تصمیم و برنامه و طرحی که در راستای افزایش جذب سرمایه‌گذار در این شهرک‌های صنعتی اتخاذ شود، حمایت می‌شود. در این جلسه نماینده مردم آباده خرمبید و بوانات در مجلس شورای اسلامی و نیز فرماندار و برخی صنعتگران آباده درباره رفع مسائل و مشکلات، راهکارهایی را مطرح کردند.

اختصاص ۳درصد مالیات ارزش‌افزوده
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه خواستار اهتمام نمایندگان مجلس شورای اسلامی در زمینه تصویب اختصاص ۳درصد از ۹درصد مالیات ارزش‌افزوده دریافت شده از واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی به شهرک‌های صنعتی شد و گفت: در حال حاضر شهرداری‌ها از درآمد دریافتی از ارزش‌افزوده، خدمتی به شهرک‌های صنعتی نمی‌دهند که در صورت اختصاص ۳درصد از ۹درصد این درآمدها به شهرک‌های صنعتی، شاهد تحول مناسب در ارائه خدمات خواهیم بود.

یزدانی با بیان اینکه اصلاحیه این قانون در قالب برنامه ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، خواستار حمایت نمایندگان مجلس از این اصلاحیه قانون شد.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: اختصاص ۳درصد از مالیات ارزش‌افزوده پرداختی از سوی واحدهای فعال در شهرک‌های صنعتی به خدمات‌رسانی در این شهرک‌ها در لایحه برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این سازمان تفاهمنامه‌ای با اتاق اصناف کشور با هدف ساماندهی واحدهای صنفی مستقر در شهرها امضا کرده است که براساس آن، افزون‌بر ۲میلیون و ۸۰۰هزار واحد در قالب شهرک‌های صنفی و خوشه‌های صنعتی ساماندهی شدند. یزدانی در ادامه با اشاره به برنامه‌های دولت در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت: محور اجرای این برنامه‌ها ارتقای توان رقابت‌پذیری بنگاه‌های صنعتی است.

منبع: صمت

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

1 × پنج =