حل مشکلات صنعت سنگ در گرو همکاری جمعی

حل مشکلات صنعت سنگ در گرو همکاری جمعی

رئیس اتحادیه سنگ بر و سنگ تراش تهران: در مسیر ما مشکلاتی به وجود می آید که حل آنها صرفا در گرو همکاری جمعی است، در چنین حالتی اگر هر طرفی از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند نتایج مورد نظر در جهت بهبودی وضع بازارها و اتحادیه دور از دسترس خواهد شد.

227
0
مهدی ملک زاده
مهدی ملک زاده

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از حجار، مهدی ملک زاده رئیس اتحادیه سنگ بر و سنگ تراش تهران اظهار داشت: بازار سنگ از سابقه ای طولانی برخوردار است و گذشتگان ما با تحمل رنج ها و مشقات فراوان این حرفه را پابرجا نگه داشته اند ،از گذشته تا امروز سنگ نقش تاثیرگذاری در زیبا سازی و نمای شهرها داشته ودارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به وجود آمدن نیازهای جدید در بازار و تحول در مصالح و کاربرد آن در ساخت و ساز شهری و به تبع آن دگرگونی به وجود آمده در تعامل و تبادل میان بازار فروش و مصرف کنندگان، اتحادیه نیز باید به سمت تخصصی تر شدن گروه های کاری خود حرکت کند.

وی گفت: البته شرایط موجود در بازار متاثر از عوامل اقتصادی موجود در کشور است و رفع بسیاری از مشکلات موجود نیازمند حل مشکلات اقتصادی در سطح کلان است اما به طور کلی در صورت رفع مشکلات، اتحادیه می تواند نقش سازنده ای داشته باشد .

رئیس اتحادیه سنگ بر و سنگ تراش تهران افزود: صنف سنگ، صنف بزرگی است و در زیبا سازی چشم انداز شهر و شهر سازی از جایگاه خاصی برخوردار است. ما می توانیم از طریق ایجاد تعامل بیشتر با نهادهای دولتی و بدنه صنف سنگ و ایجاد پل ارتباطی میان خود و سایر صنوف نقشی سازنده داشته باشیم.

وی یادآور شد: نوسازی تکنولوژی در فرآوری سنگ مساله ای اساسی است. نوگرایی و تجدد را کسانی می توانند خواستار شوند که خود دارای علم و تخصص باشند اما می توانیم با به کارگیری و حمایت از متخصصان نقشی موثر در این زمینه داشته باشیم.

وی ادامه داد: به طور کلی اتحادیه پل ارتباطی میان اعضاء خود با سایر نهادهای مربوطه است اما در ارتباط با زیر مجموعه خود باید این نکته را مد نظر داشت که این ارتباط بر پایه مسئولیت پذیری دو جانبه است، هر کدام از طرفین لازم است به وظایف خود به نحو احسن عمل کنند زیرا در مسیر ما مشکلاتی به وجود می آید که حل آنها صرفا در گرو همکاری جمعی است. در چنین حالتی اگر هر طرفی از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند نتایج مورد نظر در جهت بهبودی وضع بازارها و اتحادیه دور از دسترس خواهد شد.

رئیس اتحادیه سنگ بر و سنگ تراش تهران تصریح کرد: اتحادیه بر اساس انتخاب آزاد اعضاء شکل گرفته و این انتخاب بر اساس توانایی و قابلیت های افراد معنا پیدا خواهد کرد.

وی تاکید کرد: به عقیده بنده مهم ترین راهکار برای حل اختلاف میان اتحادیه و اعضاء آن گفتگو است. هر چند که نظرات متفاوتی وجود دارد اما ما می توانیم در نهایت به سمت یک دست شدن دیدگاه ها و رفع اختلافات گام برداریم. لازم است در شرایط فعلی بازار در زمینه دست یابی به راههای رونق هر چه بیشتر با یکدیگر هم صدا شویم.

وی گفت: باید نقاط قوت و ضعف کار خود را شناسایی کنیم تا بتوانیم فرصت ها و تهدیدهای موجود را پیش بینی و برای رفع آنها برنامه ریزی کنیم. این مهم با همکاری و تعامل و رعایت حق و حقوق اعضاء صنف دست یافتنی است به شرط آنکه همه ما دستیابی به هدف را در دستور کار خود قرار دهیم و از حواشی بپرهیزیم.

وی تصریح کرد: ارتباط میان فرهنگ و اقتصاد در شرایط امروز که اهمیت صادرات سنگ بیش از گذشته نمایان شده کاملا مشهود است. ما نباید تنها وارد کننده کالای خارجی به داخل کشور باشیم.

وی ادامه داد:  متاسفانه در حال حاضرعمده صادرات سنگ ایران به شکل سنگ خام است که باید در آن تجدید نظر اساسی صورت گیرد زیرا خام فروشی و واردات بی رویه کالاهای خارجی به داخل کشور موجب نابودی صنایع داخلی خواهد شد.

وی گفت: ارتباط میان فرهنگ و اقتصاد از این نظر مهم است که برای موفقیت در صادرات یک کالا، فرهنگ سازی صحیح در تولید کالا موجب مقبولیت آن نزد متقاضی خواهد بود؛ به عنوان نمونه کیفیت فرآوری سنگ، بسته بندی و عواملی مانند آن باید متناسب با فرهنگ مشتری بازار هدف صورت پذیرد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

دوازده − 4 =