مرادی: افزایش قیمت سنگ کاملا بی معنی است

مرادی: افزایش قیمت سنگ کاملا بی معنی است

مدیرعامل شرکت معدنی دو کوهه: دلیل بسیاری از افزایش قیمتها در بخش سنگ کوپ و معدن افزایش برخی قیمت ها توسط دولت است.

298
0
مهدی مرادی
مهدی مرادی

مهدی مرادی مدیرعامل شرکت معدنی دو کوهه در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: مهمترین مشکل ما در کارخانه سنگبری تامین مواد اولیه و سنگ کوپ است. متاسفانه نوسانات قیمت در این مورد بسیار زیاد است و هر چند ماه یک بار و به بهانه های مختلف قیمت سنگ کوپ افزایش پیدا می کند که این مساله برای تولید بسیار آسیب زننده است.

وی افزود: با توجه به اینکه آمار تورم بسیار پایین آمده معدنداران نیز باید اقدامات لازم در خصوص پایین آوردن قیمت سنگ کوپ را انجام دهند، بدیهی است که زمانی که قیمت سنگ کوپ پایین می آید قیمت سنگ فرآوری شده نیز پایین می آید.

مرادی گفت: دلیل بسیاری از افزایش قیمتها در بخش سنگ کوپ و معدن افزایش برخی قیمت ها توسط دولت است. افزایش تصاعدی حقوق دولتی باعث می شود که هزینه های معدنداران افزایش پیدا کند و آنها نیز مجبور شوند که سنگ خود را با قیمت بالاتری به فروش برسانند.

مدیرعامل شرکت معدنی دو کوهه خاطر نشان کرد: حقوق دولتی باید براساس میزان برداشت از معادن محاسبه شود در غیر این صورت هزینه های معادن تصاعدی بالا می رود و معدندار مجبور می شود که این افزایش هزینه ها را با فروش سنگ خود با قیمتی بالاتر جبران کند.

وی ادامه داد: متاسفانه هزینه های آب برق و گاز و تلفن هر سال افزایش پیدا می کند. هزینه های کارگاه های تولیدی نسبت به سال قبل ۵ میلیون تومان افزایش داشته است. این افزایش قیمت ها در قیمت سنگ فرآوری شده تاثیر می گذارد و ما را مجبور می کند سنگ خود را با قیمتی بالاتر عرضه کنیم. بازارهای بین المللی جایی برای نوسانات مداوم قیمت یا افزایش بی رویه آن نیست.

وی افزود: استخراج های برخی معادن ما استاندارد نیست. به دلیل استفاده از روش های غیر استاندارد تولید دور ریز و سنگ لاشه در معادن زیاد است، این باعث می شود که قیمت سنگ کوپ بالا رود.

وی یادآور شد: در بسیاری از معادن کشورهای توسعه یافته برای استخراج سنگ از دستگاه «هاواج» استفاده می کنند. این دستگاه این قابلیت را دارد که سنگ های کوپ را با کمترین دورریز استخراج کند. استفاده از این دستگاه باعث می شود که دور ریز سنگ های استخراجی به پایین ترین حد ممکن خود برسد.

وی تاکید کرد: اگر معدنداران ما از این تکنولوژی استفاده کنند بهره وری آنها بالا خواهد رفت و خواهند توانست سنگ های استخراجی خود را با قیمتی بسیار پایین تر به دست کارخانه دار برسانند.

۱+
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

نوزده − 5 =