لزوم استخراج و فرآوری سنگ با رویکرد صادرات

لزوم استخراج و فرآوری سنگ با رویکرد صادرات

فعال با سابقه صنعت سنگ و مدیرعامل گروه تولید فرحناکی: در شرایط موجود تنها مجموعه ها یا کسانی می توانند سرپا بمانند که با درس گرفتن از تجربه های فرآوری به سبک دیروز، نگاه و تفکرخود را متناسب با تنوع سلیقه و نیاز بازار تغییر داده و با رصد کردن به روز سایرعوامل و تطبیق عملکرد خود با آن به روز بودن خود را حفظ کند. 

384
0
صادرات
صادرات

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از دانش سنگ، مهدی فرحناکی فعال با سابقه صنعت سنگ و مدیرعامل گروه تولید فرحناکی در یادداشت خود چنین می نویسد: شاید بتوان گفت که فراوری سنگ دارای دو نوع تعریف یا حداقل دو برداشت متفاوت در دنیا و درمقایسه با ایران است. نتیجه این فاصله ی رویکردی عدم شکل گیری موقعیت و جایگاه واقعی ما در سهم مشارکت بازار کشورهای منطقه و عرصه بین المللی و به تبع آن در حاشیه ماندن ایران، ارائه قیمت های سلیقه ای و عدم رعایت استاندارهای حداقلی بین المللی است .

واقعیت این است که بازار خوب داخلی و عوامل تابعه و حاشیه های آن باعث شد تا دست اندرکارها، تولید کننده ها و فروشندگان نظر خود را بیشتر به بازار داخلی معطوف داشته و از سود و ارزآوری بالا در بخش بازار خارجی صرف نظر نموده و با خروج از میدان وسیع رقابتی با تولید کنندگان جهانی نگاه صادراتی به این نوع محصولات نداشته باشیم زیرا در صادرات علاوه بررعایت استانداردها تولید متعارف لازم است تا مسائلی همچون «ثبات قیمت در گستره زمانی مشخص کیفیت مناسب و تثبیت شده ی کالا و زمان بندی دقیق و واقعی انجام تعهد» رعایت شود.

با مجموعه اتفاقاتی که در بازار ساخت و ساز داخل افتاده است و هم چنان نیز ادامه دارد نمی توان آینده روشنی برای تولید و ارائه محصول در عرصه های بین المللی لااقل در دورنمایی نزدیک متصور بود.

با توجه به تغییر نوع  و رویکرد بازار مصرف و هزینه بالای تولید و تداوم در این بازار حفظ خط سیر تولید به سبک جاری – که از گذشته نه چندان دور به ارث رسیده است – تقریبا غیرممکن به نظر می رسد. در شرایط موجود تنها مجموعه ها یا کسانی می توانند سرپا بمانند که با درس گرفتن از تجربه های فرآوری به سبک دیروز نگاه و تفکر خود را متناسب با تنوع سلیقه و نیاز بازار تغییر داده و با رصد کردن به روز سایرعوامل و تطبیق عملکرد خود با آن به روز بودن خود را حفظ کند.

در مورد سنگ خام نیز قضایای موجود شرایط متفاوتی را نسبت به محصول فراوری شده نشان نمی دهد. در چند سال اخیر و در روند تغییر بازار های بین المللی اتفاقات زیادی رخ نموده است که کار صاحبان معادن ما را جهت صادرات سنگ بلوک به شیوه سابق سخت تر می کند. مسائل مربوط به حقوق دولتی و آن چه مربوط به قوانین داخلی ما می شود نیز باعث تشدید این موضوع شده است.

به عنوان مثال می توان کشور مصر را نام برد که با تولید بسیار بالای مرمریت یکدست و ارزان قیمت سهم زیادی در پروژه های بزرگ بین المللی را به خود اختصاص داده است. با رکود بازار در طی چند سال اخیر و شرایط داخلی این کشور معدن دارها و تاجران سنگ دست به کارغیر متعارفی زده اند و آن هم ارسال سنگ صادراتی خود با تقبل کلیه هزینه های ارسال به آدرس خریدارو به صورت امانی است.

دومین نمونه کشور ترکیه است که با دارا بودن انواع مرمریت های با کیفیت و تراورتن های متعارف و مورد دلخواه بازار، دست به کارهای سازمان یافته در سطحی گسترده تر زده است. از جمله این فعالیت ها می توان به تولید اسلب اشاره کرد که با افت خرید بلوک توسط بازارهای هدف شکل گرفته است. از دیگر فعالیت های این کشور می توان به ایجاد سندیکای قوی در کشور چین (در بخش بلوک) و در دسترس قرار دادن سنگ در نزدیک ترین اماکن تا بازار خرید و مصرف است.

اقدام به احداث کارخانه های عظیم تولید و فراوری سنگ در چین و نیز سایر کشورهای بازارهای هدف مثل امارات، قطر، گرجستان، قزاقستان، استرالیا، کانادا و آمریکا از دیگرعملکردهای توسعه ای ترکیه در این زمینه است که البته در این کار بسیارهم موفق بوده است به شکلی که در چند سال اخیر ترک ها سهم خود را در بازار خرید و مصرف تعداد قابل توجهی از کشورها دو رقمی کرده اند. این کشور حتی در جاهایی شروع به بازاریابی کرده که به ذهن کمتر کسی خطور می کند و برای ما اصلا منطقی به نظر نمی رسد  (اتیوپی).

یکی از کارهای جالب توجه ترکیه پایین آوردن قیمت سنگ در بازارهای هدف خارجی به قیمتی ارزان تر از بازارهای هدف داخلی است. به عنوان مثال قیمت سنگ در انبار شارجه ی آنها ارزانتر از قیمت سنگی است که در استامبول یا ازمیر پیشنهاد می دهند.

۱+
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

15 − هفت =