مهدی فرحناکی: برای جهانی شدن صنعت سنگ اندیشه ای جهانی لازم است

مهدی فرحناکی: برای جهانی شدن صنعت سنگ اندیشه ای جهانی لازم است

فعال با سابقه صنعت سنگ و مدیرعامل گروه تولید فرحناکی: اگر بخواهیم کل نسخه چین – یعنی استخراج، فرآوری و بازاریابی و فروش – را به عنوان یک الگوی موفق برای ایران در نظر بگیریم دچار اشتباه بزرگی شده ایم پس لازم است آن بخشی از این الگوی مشخص را برداشت کنیم که متناسب با شرایط خاص قانونی مبنایی و رویکردی ما است.

179
0
صادرات
صادرات

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از دانش سنگ، مهدی فرحناکی فعال با سابقه صنعت سنگ و مدیرعامل گروه تولید فرحناکی در یادداشت خود چنین می نویسد: موضوع تولید و تکنیک های مربوط به آن سال ها است که حل شده و کلیه شرکت ها کار خود را روی مقوله فروش متمرکز کرده اند (علت اشباح شدن کالا در بازار مصرف هم همین است) اما در ایران هنوز و در نشست ها و فضاهای مجازی تخصصی از مشکلات متعدد تولید می گوییم.

دراینجا چند سوال کلیدی مطرح است؛ وقتی ما هنوز درگیر مساله ای هستیم که رقبای ما سال ها پیش آن را حل کرده اند چه طور می خواهیم با آنها رقابت کنیم؟ با تولید در چه سطحی و با چه کیفیتی می خواهیم عرض اندامی جهانی داشته باشیم و در بازارهای بین المللی سهمی در خور توجه را به خودمان اختصاص دهیم؟ با چه سیستم بازاریابی، قیمت گذاری و نحوه فروش می خواهیم به این مهم دست پیدا کنیم؟

نتیجه این که، کاری که ما قصد انجام آن را داریم – صادرات – الگوهای موفق بسیار زیادی را دارد. پس برای اینکه زمان – با ارزش ترین چیزی که در اختیار داریم – را از دست ندهیم و دچار چرخه آزمون و خطا نشویم – باید و به نوعی ناچار هستیم از کشورهای پیش رو الگو بردای کنیم. جایگاه کنونی ما در سطوح مختلف بازارهای جهانی دلیل این مدعا است.

الگو برداری صحیح؛ شاخصه هایی اصلی دارد که یکی از مهمترین مشخصه های آن برداشت جزیی و موردی است تا کار الگوبرداری از کسی یا چیزی که قصد الگو برداری از آن را داریم به توفیق بیانجامد وگرنه فرایند الگو برداری با شکست روبرو می شود .

اگر بخواهیم کل نسخه چین – یعنی استخراج، فرآوری و بازاریابی و فروش– را به عنوان یک الگوی موفق برای ایران در نظر بگیریم دچار اشتباه بزرگی شده ایم پس لازم است آن بخشی از این الگوی مشخص را برداشت کنیم که متناسب با شرایط خاص قانونی، مبنایی و رویکردی ما است. یعنی ممکن است ازهر الگو آیتم های خاصی به کار ما بیاید.

در حوزه اجزای لاینفک بخش صادرات – یعنی استخراج، فراوری بازاریابی و فروش – ترکیبی از الگوهای ایتالیا، ترکیه و چین مناسب شرایط ما می باشند.

شرکت در نمایشگاههای معتبر بین المللی و به صورت موثر و هم چنین حضور در نمایشگاههای داخلی که از هیات های تجاری دیگر کشورهای مصرف کننده دعوت به عمل می آورند و هزینه های آن را هم پرداخت می کنند و از طرف دیگر سنگ خام یا اسلب خود را در بازارهای هدف در دسترس قرار می دهند و منتظر اخذ سفارش در نمایشگاه و نتیجه فرآیند بازاریابی نمی شوند بخشی از فرایند آیتم گزینی در الگو بردای موفق است.

با این کاردو هدف مهم پیگیری می شود؛ اول اینکه همواره در کنار مشتری هستند و دوم اینکه به رونق بازار جزء فروشی به عنوان بخشی قابل توجه از بازار هدف خود کمک می کنند. این ها موارد قابل برداشت از این نوع الگوی موفق است.

در مورد ایتالیا نیز می توانیم بخش تکنولوژی و تکنیک های فروش را که این کشور انجام می دهد به عنوان الگو برداریم. کشورهای هند و برزیل هم چند سالی است که در این حوزه حرکاتی اصولی داشته اند . یکی از کارهای خوب برزیلی ها برش گرانیت با دستگاه مولتی مونو وایر است که اصطلاحا اره سیمی نام دارد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

1 × یک =