الوندی: قیمت سنگ در بازارهای جهانی پایین تر از ایران است

الوندی: قیمت سنگ در بازارهای جهانی پایین تر از ایران است

رئیس هیات مدیره انجمن کارفرمایی سنگبری های تبریز: . در بسیاری از موارد قیمت سنگ در بازارهای خارجی حدودا سی الی چهل درصد پایین تر است به همین دلیل بسیاری از واحدهای فرآوری ترجیح می دهند سنگ مورد نیاز بازارهای داخلی را فراهم کنند.

317
0
کارخانه سنگبری
کارخانه سنگبری

مهدی صدیقی الوندی رئیس هیات مدیره انجمن کارفرمایی سنگبری های تبریز در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: قیمت سنگ در بازارهای جهانی پایین تر از قیمت سنگ در داخل کشور است. در بسیاری از موارد قیمت سنگ در بازارهای خارجی حدودا سی الی چهل درصد پایین تر است به همین دلیل بسیاری از واحدهای فرآوری ترجیح می دهند سنگ مورد نیاز بازارهای داخلی را فراهم کنند.

وی افزود: بحث صادرات نیاز به پیش نیازهایی دارد که متاسفانه برخی از این پیش نیازها در کشور ایران وجود ندارد. ما در بحث کارگر با مشکلات جدی و اساسی روبرو هستیم. برخی کارگرهای ما هم به لحاظ روحی و هم به لحاظ توان جسمی بسیار پایین از کارگرهای کشورهای دیگر هستند. اگر بخواهیم مقایسه منصفانه ای انجام دهیم درصد بهره وری برخی کارگران ایرانی نبست به کارگرهای کشورهای دیگر حدودا چهل درصد پایین تر است.

فعال با سابقه صنعت سنگ تصریح کرد: ممکن است که کارگر ایرانی در مقایسه با کارگر خارجی سی درصد حقوق کمتری بگیرد اما وقتی این قیمت را در کنار چهل درصد بهره وری پایین تر و اتلاف انرژی که در کارخانه صورت می گیرد بگذاریم می بینیم که اصلا مقرون به صرفه نیست.

رئیس هیات مدیره انجمن کارفرمایی سنگبری های تبریز گفت: زمانی که بهره وری کارگر پایین باشد اتلاف انژی زیاد می شود که تلفیق این دو باعث می شود قیمت تمام شده سنگ بسیار بالا برود. برای رسیدن به قیمت مطلوب در صنعت سنگ باید بهره وری را به میزان بسیار بالایی افزایش دهیم. صنعت سنگ یک زنجیره بهم پیوسته است که برای رسیدن به استاندارهای جهانی همه حلقه های این زنجیره باید به استاندارهای جهانی نزدیک شوند.

وی ادامه داد: لازم است که با جدیت در زمینه صادرات سنگ فعالیت و خود را به استاندارهای جهانی نزدیک کنیم، روند ساخت و ساز مسکن در کشور ایران روندی نزولی دارد و تا بیست سال دیگر این روند بسیار کندتر از امروز نیزخواهد شد.

صدیقی الوندی تاکید کرد: ما در آینده نیاز چندانی به ساخت و ساز خانه های جدید نخواهیم داشت. ساختمانهای امروزه با تکنولوژی و علم جدید ساخته می شوند که تا صد سال دیگر دوام دارند و فقط در برخی موارد نیاز به بازسازی دارند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید