کمبود نیروی انسانی متخصص در صنعت سنگ

کمبود نیروی انسانی متخصص در صنعت سنگ

310
0
معدن سنگ
معدن سنگ

مهدی اسماعیل نژاد مدیر عامل شرکت مینیاتور شرق (مشهد) در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار کرد: پدر بنده از سال ۱۳۲۵ یعنی در حدود ۱۰ سالگی حرفه سنگتراشی را پیشه خود کرده و من هم به دلیل علاقه ای که به این حرفه داشتم از سال ۷۹ به صورت حرفه ای وارد این کار شدم و در حال حاضر دارای دو معدن مرمریت کرم رنگ و مینیاتور هستم.

وی در ادامه گفت: عدم حمایت برخی مسئولین، بیشترین ضربه را به این صنف وارد میکند. حقوق دولتی، مالیات بر درآمد، محیط زیست و … از جمله مشکلات این صنف است. ما وام و پول نمی خواهیم اما این مشکلات هم برای ما به وجود نیاورند.

وی افزود:در طی دو سال گذشته که رکود بوده است بیشترین ضربه را متحمل شدیم. دردوره ای زندگی میکنیم که تاسیس هر معدن حدود ۳ الی ۴ میلیارد سرمایه لازم دارد پس با وجود رکود موجود به راحتی نمیتوان به این جایگاه رسید.

مدیر عامل شرکت مینیاتور شرق افزود: دولت جهت ایجاد بازار فروش میبایست از نیروهای کارشناس استفاده نماید. متاسفانه نیروی انسانی متخصص محدود است. برخی کارشناسان مواد غذایی که تخصصی در زمینه معدن ندارند در برخی معادن ما مشغول به کار هستند. به طور کل در مراکز دانشگاهی فقط به مهندسی معدن توجه شده و به عنوان مثال برای فرآوری سنگ ساختمانی رشته ای اختصاص یافته نداریم.

وی تاکید کرد: دولت در این زمینه می تواند رشته های خاص مخصوص صنعت سنگ را پایه ریزی کند تا این رشته ها در دانشگاهها موجود باشند و نیروهای انسانی متخصص هم پرورش یابد.

وی یاد آور شد: در زمینه صادرات نمی توانیم فعالیتی داشته باشیم، زیرا که تمام سرمایه ای که داشته ایم را در معادنمان صرف کرده ایم. از سال ۹۰ به بعد به دلیل افزایش چشمگیر هزینه ها اعم از قطعات و لودر و همچنین نوسان قیمت گازوئیل یک بحران قیمتی را تجربه کردیم و دیگر توان انجام صادرات را نداریم.

اسماعیل نژاد گفت: بعد از اجرای برجام و رفع تحریم ها اوضاع اقتصادی هیچ تغییری پیدا نکرده است. اگر صنعت سنگ مورد حمایت دولت قرار گیرد و توان این را داشته باشیم که دستگاههای مدرن فرآوری را وارد کشور کنیم میتوانیم بازار سنگ را به دست گیریم و از موفقیتهای بزرگ بهره ببریم.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

13 − 12 =