مصطفی استوار: هزینه تولید سنگ در ایران بالا است

مصطفی استوار: هزینه تولید سنگ در ایران بالا است

222
0
سنگ مرمریت
سنگ مرمریت

مصطفی استوار نایب رئیس اتحادیه سنگبری های شهرستان نجف آباد و مدیرعامل سنگبری امیرکبیر در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار کرد: حدودا ۳۰ سال است که در صنعت سنگ فعالیت می کنم و تولید کننده سنگ های مرمریت و تراورتن می باشم. ۱۲ سال است به عنوان نایب رئیس اتحادیه سنگبران شهرستان نجف آباد مشغول به فعالیت هستم.

وی در ادامه گفت: اولین مشکل صنعت سنگ و همه صنایع موجود در کشور، رکود است. متاسفانه هزینه های صنعت سنگ بالا است، با وجود رکود در جامعه تولید همچنان صورت می پذیرد اما مشتری برای سنگ های تولیدی نیست.

وی خاطر نشان کرد: نرخ سنگ خام در معادن افزایش یافته و انرژی هم قیمت بالایی دارد، این دو مساله بعلاوه هزینه های دیگر باعث شده قیمت سنگ ما بالا رود و توان حضور و رقابت در بازارهای جهانی را نداشته باشیم. برای صادرات بیشتر نیازمند این هستیم که دستگاه های موجود در کارخانه ها مدرن شوند و قیمت سنگ پایین بیاید.

استوار گفت: بازار داخلی در چند سال گذشته شرایط مناسبی داشت اما امروزه به دلیل رکود ساختمان شرایط خوبی ندارد. به دلیل رکود اقتصادی از سه کارگاه تولیدی اینجانب، دو کارگاه تعطیل است.

مدیرعامل سنگبری امیرکبیر افزود: در ایران منابع کافی و مرغوب وجود دارد اما تکنولوژی به روز کم است، در کشورهای توسعه یافته تکنولوژی دارند و مواد اولیه را کشورهای دیگر وارد می کنند و در صادرات بسیار قوی تر از ما هستند. در ایران عمده ترین مشکلی که گریبان گیر صنعت سنگ شده مالیات بر ارزش افزوده است.

استوار گفت: حضور در نمایشگاه های بین المللی، شرایط مساعدی را برای تولیدکننده ها به وجود می آورد، حضور در نمایشگاه دید تولیدکننده را نسبت به شرایط موجود تغییر می دهد و در برخی موارد باعث ادغام شدن شرکت ها و به وجود آمدن یک خط تولید بزرگ می شود.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

4 × پنج =