مشکلات متعدد صنایع سنگ استان لرستان

مشکلات متعدد صنایع سنگ استان لرستان

وجود قوانین دست‌و پاگیر صادراتی، بروکراسی‌های فراوان اداری و... از دیگر مواردی است که حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه‌گذاری در معادن و واحدهای فرآوری استان را با چالش روبه‌رو کرده و برای رفع این مشکلات باید چاره‌اندیشی کرد.

302
0
معدن سنگ
معدن سنگ

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، حاصل دسترنج بیش از هزار و ۵۰۰ کارگر در معادن و واحدهای فرآوری سنگ لرستان باعث شده این استان به‌عنوان یکی از قطب‌های اصلی تولید سنگ‌های ساختمانی به‌شمار رود.

سنگ‌هایی که کشورهایی چون اسپانیا، ایتالیا، استرالیا، کانادا و بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی و امریکایی خواهان آن هستند و در صورت برطرف شدن مشکلاتی مانند کاهش هزینه استخراج، رکود در بازار فروش، فروش نرفتن نقدی محصول تولیدی، کمبود سرمایه در گردش، فرسودگی ماشین‌آلات و تجهیزات و… می‌تواند علاوه بر رونق بخشیدن به خط بهره‌برداری و فرآوری، اشتغال و ارزش‌افزوده بیشتری را برای استان به همراه داشته باشد.

لرستان هم‌اکنون از ۱۷ نوع ماده معدنی با عنوان‌های مختلف بهره می‌برد که ۵۲ معدن انواع سنگ از آن جمله هستند.

معادنی که در شهرستان‌های خرم‌آباد، الیگودرز، ازنا، دورود، کوهدشت، بخش چگنی و بروجرد با استخراج سنگ‌های گوهره، گرانیت، چینی، سفید، و… توانسته‌اند بیش از هزار فرصت شغلی ایجاد و سهم ارزشمندی در ارزش‌افزوده استان به نام خود ثبت کنند.

معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن وتجارت لرستان با تاکید بر این موضوع ابراز کرد: بهره‌برداری و استخراج سنگ از معادن استان بیش از نیازهای داخلی است به گونه‌ای که هم‌اکنون به دلیل رکود در بازار ساخت‌وساز مسکن، تغییر سلیقه مصرف و جایگزینی برخی مواد دیگر در نماهای ساختمان به جای سنگ، بسیاری از واحدهای فرآوری سنگ با مشکل انباشت سنگ روبه‌رو شده‌اند. انباشت سنگ در کارخانه‌های فرآوری باعث شده بخشی از سنگ‌های استخراجی برای فرآوری به استان‌های دیگر فرستاده شوند که به حتم این روند به معنی خام‌فروشی محصول نخواهد بود.

جمال مومیوند با تاکید بر این موضوع افزود: هم‌اکنون تعدادی از واحدهای فرآوری سنگ استان، سنگ‌های فرآوری شده خام خود را به اسپانیا، ایتالیا، استرالیا، کانادا و بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی و امریکایی صادر می‌کنند. البته در این میان ناگفته نماند توسعه صادرات سنگ به بازارهای هدف نیازمند توسعه فناوری تولید و فرآوری است که باید برای تحقق آن اقدامات برنامه‌ریزی شده در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: امروزه بهره‌برداری از یک واحدهای فرآوری مدرن سنگ نیازمند هزینه‌ای سنگین است که متاسفانه هیچ یک از واحدهای فرآوری سنگ استان توانایی پرداخت چنین هزینه‌هایی را ندارند و پرداخت این گونه تسهیلات نیز از سوی بانک‌های عامل و حتی صندوق توسعه ملی با مشکلات فراوانی روبه‌رو است و همین امر باعث شده فناوری مورد استفاده در این واحدها همچنان قدیمی باشد.

وی تصریح کرد: برنامه‌ریزی برای خارج کردن استفاده از سنگ در نمای ساختمان و راهیابی آن به داخل، از دیگر دستاوردهایی است که هم‌اکنون در دستور کار قرار گرفته است. این روند اگر به انجام برسد علاوه بر خروج معادن و واحدهای فرآوری از رکود می‌تواند اشتغال و ارزش‌افزوده از دست رفته را باز گرداند. این در حالی است که وجود ۴۰۰ واحد سنگ‌بری در لرستان نشان از وجود معادن غنی سنگ و اهمیت فرآوری آن برای ایجاد ارزش‌افزوده دارد.

وی گفت: متاسفانه هم‌اکنون به دلیل رکودی که در بازار مسکن و سلیقه مصرفی ایجاد شده، تعداد زیادی از این واحدها غیرفعال، راکد یا تعطیل هستند که برنامه‌ریزی و بازاریابی محصول می‌تواند آنها را به چرخه استخراج و تولید بازگرداند.
برداشت سنگ از معادن قدیمی استان با توجه به عمق زیادی که دارند با مشکلات فراوانی روبه‌رو است و در عمل باعث شده بهره‌برداری از این معادن توجیه اقتصادی نداشته باشد.

معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به این موضوع تصریح کرد: افزایش هزینه استخراج، رکود در بازار فروش، فروش نرفتن نقدی محصول تولیدی، کمبود سرمایه در گردش، فرسودگی ماشین‌آلات و تجهیزات و… از دیگر مشکلات این واحدهاست که باید با برنامه‌ریزی و حمایت، اقدام به رفع آنها کرد.

فرآوری سنگ منتظر اقدام اساسی
رکود بخش صنعت و مصرف کالای تولیدی، بر صنایع و معادن کشور تاثیر منفی بسیاری گذاشته به گونه‌ای که باعث شده تعداد زیادی از واحدهای تولیدی و معادن به حالت رکود، نیمه فعال یا حتی تعطیل قرار گیرند. روندی که رییس خانه صنعت و معدن لرستان در گفت‌وگو با صمت به آن پرداخت و گفت: تقابل با سازمان حفاظت محیط‌زیست، معارض‌های محلی، مزاحمت‌های مردمی و… باعث شده روند بهره‌برداری از معادن استان با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم کند و دچار رکود شود.

موفقیت بخش معادن ارتباط مستقیمی با چگونگی فرآوری سنگ و جلوگیری از خام فروشی آن دارد. رضا خواجوی با تاکید بر این موضوع ابراز کرد: متاسفانه تاکنون اقدام اساسی در زمینه فرآوری سنگ آن گونه که باید انجام نشده و همین امر موجب خروج ارزش‌افزوده از استان شده که به همین منظور باید برای آن چاره‌اندیشی کرد. البته این روند حرف جدیدی نیست که تازه زده شده باشد و به عبارتی دیگر می‌توان آن را به‌عنوان زخمی کهنه به‌شمار آورد که هر از چندگاهی بدون اینکه مرهمی برای آن در نظر گرفته شود، سر باز می‌کند. سنگین‌ترین ضربه را به بهره‌برداری از معادن لرستان، گران شدن حامل‌های انرژی به‌ویژه گازوئیل وارد کرده است.

خواجوی با مهم تلقی کردن این امر ابراز کرد: با افزایش قیمت حامل‌های انرژی به‌ویژه گازوئیل، هزینه‌های تولید و استخراج سنگ در معادن استان با افزایش فزآینده‌ای روبه‌رو شد که در عمل هزینه‌های سر بار فراوانی را برای صاحبان معادن ایجاد کرد. البته در این بین رکود در بازار فروش، شاخص‌ترین مشکلی است که صاحبان معادن با آن روبه‌رو هستند.
استفاده از توانمندی صادرات محصول به بازارهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در شرایط رکود از جمله مزیت‌هایی است که می‌تواند علاوه بر ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر، خروج معادن و واحدهای فرآوری از رکود، را به همراه داشته باشد.

رییس خانه صنعت و معدن لرستان با تاکید بر این مطلب تصریح کرد: متاسفانه با توجه به برنامه‌ریزی‌های فراوانی که در سطح استانی و حتی کشوری در زمینه توسعه صادرات انجام شده اما این مسیری صادراتی درستی برای توسعه صادرات سنگ و به‌دست آوردن بازارهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای نیست زیرا کشورهایی که در جذب سرمایه‌گذاری خارجی موفق عمل می‌کنند توانسته‌اند بیشترین صادرات را نیز داشته باشند و این امر مفهومی جز توسعه روابط تجاری و اقتصادی با کشورها ندارد.

ارتباط با کشورهای همسایه و فرامنطقه‌ای دارای الفبای ویژه‌ای است که باید آن را در هر شرایطی مدنظر قرار داد. خواجوی در این‌باره گفت: متاسفانه در اوایل دولت گذشته به یک‌باره به منظور انجام فرآیند فرآوری و جلوگیری از خام‌فروشی از صادرات سنگ خام جلوگیری شد که این امر در عمل بزرگترین آسیب را برای از دست دادن بازارها به صاحبان معادن استان به‌ویژه معادن سنگ وارد کرد. البته در این میان نبود بازارهای آزاد، وجود قوانین دست‌وپاگیر صادراتی، بروکراسی‌های فراوان اداری و… از دیگر مواردی است که حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه‌گذاری در معادن و واحدهای فرآوری استان را با چالش روبه‌رو کرده و برای رفع این مشکلات باید چاره‌اندیشی کرد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

چهارده − 13 =