مشارکت ۱۲۰۰ غرفه دار در یک رویداد ۱۶ ساله

مشارکت ۱۲۰۰ غرفه دار در یک رویداد ۱۶ ساله

کمتر رویدادی در ایران پیدا می‌شود که عمرش به ۲۰ سال نرسیده باشد اما مشارکت‌کنندگان آن از هزار غرفه‌دار بیشتر باشند. این اتفاق درباره نمایشگاه صنعت ساختمان افتاده و البته رونق بسیار زیادی هم به آن بخشیده است.

277
0
شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان
شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، عده‌ای معتقد بودند باید نمایشگاه صنعت ساختمان از تقویم نمایشگاهی خارج و زیرمجموعه‌های آن را در چند بازه زمانی مختلف، برگزار کنند.

عده دیگری بر این باورند که نیاز به حذف این نمایشگاه نیست و باید با قدرت آن را کلید زد. حذف یک رویداد ۱۵ساله با مخاطبان گسترده کار درستی نیست و بهتر است سالی یک بار برگزار شود. رویدادهای مرتبط با صنعت ساختمان هم می‌توانند در تقویم جایگاه خود را داشته باشند».

حاشیه‌های مربوط به برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان هیچ‌گاه تمامی نداشته و ندارد. با وجود همه این کش‌وقوس‌ها، این رویداد روز گذشته شانزدهمین سالگردش را جشن گرفت و فعالیت ۴ روزه‌اش را آغاز کرد. ص از ابعاد برگزاری این رویداد در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، گزارش می‌دهد.

مشارکت‌کنندگان حرفه‌ای
کمتر رویدادی در ایران پیدا می‌شود که عمرش به ۲۰ سال نرسیده باشد اما مشارکت‌کنندگان آن از هزار غرفه‌دار بیشتر باشند. این اتفاق درباره نمایشگاه صنعت ساختمان افتاده و البته رونق بسیار زیادی هم به آن بخشیده است. این رویداد با مشارکت حداقل ۱۲۲۹ شرکت داخلی و خارجی (براساس فهرست ارائه شده) و در برگرفتن تمامی فضای نمایشگاه بین‌المللی تهران کلید خورده تا یکی از عظیم‌ترین نمایشگاه‌های خاورمیانه باشد.

گروه‌های کالایی اصلی در این رویداد به این شرح تقسیم بندی شده‌اند:
۱ـ مصالح، فرآورده‌ها و سیستم‌های ساختمانی
۲ـ لوازم، تجهیزات و سیستم‌های تاسیساتی ساختمان
۳ـ لوازم، تجهیزات و سیستم‌های مکانیکی، برقی و الکترونیکی ساختمان
۴ـ معماری و دکوراسیون داخلی، تجهیزات دکوراتیو، مبلمان شهری، داخلی و محوطه باز
۵ـ پیمانکاری، انبوه‌سازی، ساخت، نصب‌واجرای سیستم‌های ساختمانی و تاسیساتی
۶ـ مهندسان مشاور، طراحی، نظارت، آزمایشگاه فنی، مدیریت پروژه و مطالعه طرح
۷ـ ماشین‌آلات راهسازی، ساختمانی و معدنی و کارگاه‌های ساختمانی
۹ـ ساختمان هوشمند، ساختمان سبز، ساختمان پیش‌ساخته، تجهیزات و ملزومات، انرژی‌های نوین
۱۰ـ بازرگانی داخلی و خارجی، بازاریابی مصالح، تجهیزات و پروژه‌های ساختمانی
۱۱ـ ماشین‌آلات خط تولید مصالح ساختمانی، لوازم و تجهیزات تاسیساتی ساختمان
۱۲ـ نشریات، رسانه، وب‌سایت، نرم‌افزار، تبلیغات و همایش صنعت ساختمان
۱۳ـ خدمات بانکی و سرمایه‌ای، ثبتی، حقوقی، بیمه‌ای و تکمیلی صنعت ساختمان
۱۴ـ سازمان‌ها، مجامع، انجمن‌ها و مراکز آموزشی صنعت ساختمان

بر این اساس ۲۴ گروه کالایی و بیش از ۱۰۰ رشته و صنف در این نمایشگاه فعالیت دارند و یکی از اقدامات جدیدی که برای این نمایشگاه پیش‌بینی شده طراحی اپلیکیشن تلفن همراه برای سهولت در بازدید از نمایشگاه است. بازدیدکنندگان می‌توانند این اپلیکیشن را از سایت نمایشگاه دانلود و نصب و از آخرین دستاوردها و محصولات ارائه شده و مکان‌یابی نمایشگاه اطلاع حاصل کنند.

سال گذشته این رویداد در وسعتی حدود ۵۲ هزار مترمربع با حضور ۸۹۰ شرکت داخلی و ۳۱۰ شرکت خارجی برگزار شد و شرکت‌هایی از کشورهای چین، ژاپن، کره‌جنوبی، تایوان، ویتنام، امارات، مالزی، اسپانیا، استرالیا، ایتالیا، بلژیک، فرانسه، هند، نروژ، پرتغال، قبرس و امریکا در آن حضور پیدا کردند. امسال براساس آمارها این رویداد (غیر از متراژ) حدود ۱۰ درصد رشد داشته و مخاطبان می‌توانند بهبود قابل توجهی را در آن مشاهده کنند.

فضای اختصاصی برای خارجی‌ها
سیدمحمد کریمی، مدیر امور نمایشگاهی اتاق تعاون ایران درباره نمایشگاه صنعت ساختمان تهران گفت: این نمایشگاه در بین ۷۴ نمایشگاهی که در کشور برگزار می‌شود، بزرگترین رویداد است و با همکاری سازمان توسعه تجارت، وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت و نمایشگاه بین‌المللی تهران به اجرا درمی‌آید.

وی تصریح کرد: متراژ نمایشگاه به طور تقریبی به اندازه دوره گذشته است. از ۵۰ هزار مترمربع فضای نمایشگاهی که در اختیار نمایشگاه صنعت ساختمان است ۶۵۰۰ مترمربع به شرکت‌های خارجی اختصاص داده شده و بقیه در اختیار شرکت‌های داخلی قرار دارد. بیش از ۸۰۰ شرکت و کارخانه تولید مصالح ساختمانی در این نمایشگاه حضور دارند.

مدیر برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان همچنین اظهار کرد: کشورهای بلژیک، چین، آلمان، فرانسه، یونان، کره‌جنوبی، اسپانیا، افریقای جنوبی، تایوان، روسیه، ترکیه، کانادا، سوئیس، سوئد، انگلیس، اتریش، دانمارک، ژاپن، هلند، فنلاند، نروژ و یک شرکت امریکایی در این نمایشگاه حضور دارند که با احتساب ایران در مجموع ۲۳ کشور هستند.

کریمی در پایان گفت: درباره تخصصی کردن صنعت ساختمان ما معتقدیم نمایشگاه‌ها هرچه تخصصی‌تر شوند بازدیدکننده راحت‌تر می‌تواند از این فرصت استفاده کند. برگزاری نمایشگاه نقش مهمی در خروج از رکود، انتقال فناوری وصادرات محصولات دارد. برنامه ما برای برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان در سال آینده این است که این نمایشگاه در فصل‌های مناسب سال مانند بهار وپاییز بر پا شود.

رویدادهای صنعت ساختمان در شهرهای دیگر
کلانشهرهای ایران هر کدام یک رویداد پرقدرت در زمینه صنعت ساختمان برگزار می‌کنند که همه آنها یک نکته جالب توجه دارند؛ اینکه عمر و سابقه برگزاری بسیاری از آنها بیشتر از نمایشگاه صنعت ساختمان تهران است!

شیراز
نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان شیراز ۱۷ساله است. این رویداد بین‌المللی محفلی برای حضور شرکت‌های داخلی و خارجی است. به طور کلی این رویداد در فضایی به وسعت ۱۷ هزار متر مربع برگزار می‌شود و ۲۰۰ شرکت داخلی و خارجی از کشورهای ایتالیا، ژاپن، فنلاند، سوئد، چین و ترکیه در آن حضور پیدا می‌کنند.

شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه آخرین تولیدات، دستاوردها و توانمندی‌های خود را در بخش صنعت ساختمان، تاسیسات، بتن، نما، کناف، لوله و اتصالات و در و پنجره در قالب ۲۰۰ غرفه به نمایش می‌گذارند.

 خوزستان
جنوبی‌ها یک رویداد ۱۶ساله دارند و در این زمینه با تهران رقابت می‌کنند. نمایشگاه ساختمان، لوازم و ماشین‌آلات ساختمانی اهواز همزمان با نمایشگاه آسانسور، پله‌برقی، کاشی و سرامیک با حضور شرکت‌هایی از استان‌های دیگر کشور از جمله تهران، خوزستان، اصفهان، آذربایجان‌شرقی، خراسان رضوی، البرز، هرمزگان و فارس برگزار می‌شود.

این رویداد در آخرین دوره میزبان حدود ۱۶۰ شرکت داخلی بود و با هدف فرهنگ‌سازی و ترویج استانداردهای ملی و بین‌المللی در سطح کشور برگزار شد تا تولیدکنندگان و واحدهای تولیدی را به‌سمت تولید محصولات استاندارد هدایت کند.

 مشهد
رویداد ساختمانی مشهد ۱۹ ساله است و در همه جای جهان هم آن را به خوبی می‌شناسند. در این نمایشگاه حدود ۳۰۰ شرکت داخلی و خارجی آخرین دستاوردهای خود را در زمینه معماری ساختمان، تجهیزات ساختمانی و سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، ماشین‌آلات و ابزارآلات و آخرین فناوری‌های به‌کار رفته در این صنعت را در معرض نمایش قرار می‌دهند.
در آخرین دوره این رویداد، شرکت‌های داخلی از استان‌های خراسان‌رضوی، خراسان‌جنوبی، فارس، اصفهان، زنجان، قزوین، البرز، مازندران، گلستان، کرمانشاه، خوزستان و کرمان حضور داشتند. شرکت‌های خارجی نیز به طور مستقیم از کشورهای ترکیه، چین، ژاپن، انگلیس، تایوان، هند، اسپانیا، دانمارک، روسیه، هلند و بلاروس بودند تا ضمن ارائه محصولات خود در زمینه صنعت ساختمان به تقویت تبادل دانش و ارتباط کمک کنند.

اصفهان
نصف جهان هم با رویدادی ۱۸ساله در این زمینه فعال است. سال گذشته این نمایشگاه در ۸۵۰۰ مترمربع فضای نمایشگاهی برپا شد و ۱۳۶ مشارکت‌کننده به نمایندگی از استان‌های اصفهان، تهران، آذربایجان‌شرقی و غربی، خراسان رضوی و جنوبی، یزد و فارس و نمایندگان فروش کشورهای ایتالیا، اسپانیا، امریکا، آلمان، پرتغال، چین، بلژیک، ژاپن، ترکیه، دانمارک و کره‌جنوبی در آن حضور داشتند.

تولیدات و محصولات شرکت‌ها در زمینه دکوراسیون داخلی خانه و آشپزخانه، سازه‌های پیش‌ساخته و مصالح مرتبط با سبک‌سازی و مقاوم سازی، انواع تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی ساختمان، فناوری‌های نوین معماری و بهینه‌سازی مصرف، نما و پوشش‌های خارجی ساختمان در این نمایشگاه درمعرض دید عموم قرار گرفت.

شهرکرد
در این نمایشگاه که از سابقه و تعداد دفعات برگزاری آن به طور دقیق آگاه نیستیم، جدیدترین دستاوردهای تجهیزات سرمایشی و گرمایشی و تجهیزات آشپزخانه در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. این نمایشگاه که بر اساس تاریخچه موجود در وب سایت‌های غیررسمی باید ۱۰ ساله باشد، یک رویداد ملی است که در آخرین دوره وسعت ۵هزار مترمربعی داشت.

شرکت‌های تخصصی صنعت ساختمان از استان‌های اصفهان، تهران، آذربایجان‌شرقی و غربی، یزد، سمنان، خراسان رضوی و چهارمحال و بختیاری در این رویداد شرکت دارند.

مراغه
این رویداد ۵ ساله است و ابعاد بسیار محدودی دارد. در این رویداد ملی انواع محصولات ساختمانی مانند تجهیزات خانه هوشمند، در ضدسرقت، پنجره‌های دوجداره، سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی، شیرآلات، رنگ و تاسیسات ساختمانی به نمایش گذاشته می‌شود. این نمایشگاه در آخرین دوره تنها هزار متر مربع فضای برگزاری داشت و میزبان ۳۵ شرکت داخلی بود.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

5 × 3 =