مسعود منصور: احیا و بازسازی معادن مهمترین دغدغه ما است

مسعود منصور: احیا و بازسازی معادن مهمترین دغدغه ما است

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‎‎ها، مراتع و آبخیزداری کشور: لزوم توجه به ارزش ماده معدنی برداشتی به نسبت میزان تخریب منابع طبیعی منطقه و ضرورت استفاده حداقلی از منابع طبیعی برای اکتشاف معادن مهمترین انتظار ماست.

387
0
مسعود منصور
مسعود منصور

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایرنا، مسعود منصور معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‎‎ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نشست کارگروه شورای عالی معادن در یزد گفت: مهمترین دغدغه این سازمان و دستگاههای دولتی احیا و بازسازی معادن است. برای حفاظت از منابع طبیعی و در عین حال استفاده درست از عرصه های ملی و طبیعی توافق نامه ای با وزارت صنعت و معدن و تجارت امضا کرده ایم.

وی اظهار کرد: معتقدیم اگر بخواهیم مدیریت درست داشته باشیم باید هماهنگی و تعامل میان دستگاهها صورت گیرد و این توافق نامه در همین راستا امضا شده است.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‎‎ها، مراتع و آبخیزداری کشور اضافه کرد: مهمترین دغدغه ما احیای معادن قبل از آغاز بهره برداری در مرحله دوم است اما برای بازسازی باید کارکرد مناسب تعریف کنیم.

این مسئول درباره مزایای اجرای این توافق نامه گفت: قبل از اجرای این توافق نامه دهها هزار هکتار از اراضی بدون اجازه منابع طبیعی و یا همین میزان اراضی بدون کار کارشناسی در پاسخ به استعلام ها از سوی منابع طبیعی بهره برداری شده که از این به بعد با چنین مشکلاتی مواجه نخواهیم شد.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‎‎ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره انتظارهای این سازمان از صنعت و معدن اظهار کرد: لزوم توجه به ارزش ماده معدنی برداشتی به نسبت میزان تخریب منابع طبیعی منطقه و ضرورت استفاده حداقلی از منابع طبیعی برای اکتشاف معادن مهمترین انتظار ماست.

منصور در ادامه با اشاره به لزوم رفع مشکلات و انجام تعهدهای منابع طبیعی، خواستار بررسی این مسائل در کارگروههای استانی و ارائه راهکارهای مناسب شد.

وی درباره میزان پرداخت حقوق عرفی در محدوده های اکتشافی همجوار مراتع گفت: جایی که برای بهره برداری و اکتشاف معدن در متراژ بالا حق استفاده از مراتع را برای دامدار محدود و ممنوع می کند این حقوق باید پرداخت شود اما اگر اجازه استفاده از مراتع داده شود حقوقی نباید پرداخت شود.

این مسئول با اشاره به اینکه منابع طبیعی انفال عمومی است تاکید کرد: دامدار در صورتی می تواند از این انفال استفاده کند که پرونده گرفته و عوارض سالانه پرداخت کند از سوی دیگر پروانه ای معتبر است که دامدار عوارضش را پرداخت کرده، دام بر اساس تعداد مجوز گرفته شده داشته باشد و برای تمدید آن هم اقدام کند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

هفت + دو =