حضور ۱۸۰ شرکت خارجی در ایران با نتیجه ای کم رمق!

حضور ۱۸۰ شرکت خارجی در ایران با نتیجه ای کم رمق!

رئیس اتاق بازرگانی تهران: صحبت‌های خوبی با هیئت‌های خارجی شده اما مشکلاتی نیز برای توسعه همکاریها وجود داشته است که مهمترین آن مسائل بانکی است.

209
0
مسعود خوانساری
مسعود خوانساری

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از تسنیم، مسعود خوانساری امروز در نخستین همایش تجاری ایران و ایتالیا اظهار کرد: تا به امروز بیش از ۱۸۰ شرکت به ایران آمده‌اند که از نتیجه آن به‌طور کامل رضایت نداریم که  از این تعداد ۴۰ تا ۵۰ هیئت به‌طور مستقیم با اتاق بازرگانی مذاکره کرده‌اند.

وی افزود: صحبت‌های خوبی با هیئت‌های خارجی شده اما مشکلاتی نیز برای توسعه همکاریها وجود داشته است که مهمترین آن مسائل بانکی است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی در ایران زمان می‌برد و در ۳ تا ۴ ماه امکان‌پذیر نیست.

خوانساری در ادامه صحبت‌های خود در ارتباط با همکاریهای اقتصادی ایران و ایتالیا گفت: مناسبات میان ایران و ایتالیا از پشتوانه فنی فرهنگی و تاریخی و تمدنی برخوردار است که همین سابقه مشترک در حال حاضر می‌تواند به‌عنوان پایه کلیدی برای توسعه روابط مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه توافق هسته‌ای ایران با کشورهای غربی و اجرای برجام شرایط لازم را فراهم آورده است تا اقتصاد ایران پس از تحمیل یک دوره طولانی دوری از نظام بین‌المللی دوباره به اقتصاد جهانی برگردد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: اقتصاد ایران به‌دلیل برخورداری از زیرساخت مناسب و وجود امنیت کامل در منطقه ناامن خاورمیانه می‌تواند برای ایتالیا به‌عنوان شریکی مناسب در منطقه به حساب آید.

خوانساری افزود: مزیت‌هایی مانند کریدور شمال به جنوب، و اتصال کشورهای آسیایی خلیج فارس به دریای خزر، راه‌آهن شمال به جنوب، و همچنین جاده‌های مناسب همگی در خدمت گسترش هرچه بیشتر روابط اقتصادی میان دو کشور است. از سوی دیگر با توجه به مزایای ترانزیتی برشمرده سرمایه‌گذاری در ایران به‌معنای دسترسی صنایع و کالاهای ایتالیا به بازارهای ۴۰۰میلیون نفری است.

وی تصریح کرد: ایتالیا به‌عنوان یکی از ۴ قدرت برتر اتحادیه اروپا و یکی از اعضای مهم گروه G8 است و از نظر اقتصادی و صنعتی جایگاه برجسته‌ای در سطح منطقه و دنیا دارد و این جایگاه موجب شده تا این کشور در زمره شرکای تجاری ایران در اروپا قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: در دوران پساتحریم و در سفر رئیس جمهور ایران به ایتالیا و نیز سفر نخست‌وزیر ایتالیا به ایران این همکاری‌ها ادامه پیدا کرد و ۶ قرارداد در زمینه‌های مختلف اقتصادی در حدود ۲۰ میلیارد یورو و ۱۲ سند تفاهم همکاری با موضوعات مختلف بین شرکتهای دو طرف منعقد شد.

وی گفت: به‌رغم اینکه در پایان سال ۲۰۱۰ میلادی ایتالیا به‌عنوان شریک ایران در اتحادیه اروپا بدل شد در دوران تحریم حجم مبادلات تجاری دو کشور طی ۵ سال اخیر از ۲ میلیارد دلار تجاوز نکرده است و تنها در سال ۲۰۱۱ میلادی دو کشور بیش از ۱۰ میلیارد دلار با یکدیگر دادوستد داشته‌اند.

* سهم ایران در تجارت ایتالیا با جهان یک‌درصد است

خوانساری افزود: مقایسه حجم مبادلاتی ایران و ایتالیا با حجم ۸۷۰ میلیارد دلاری مبادلات ایتالیا با جهان در سال ۲۰۱۵ نشانگر آن است که سهم ایران در مجموع تجارت ایتالیا صرفاً رقمی در حدود یک درصد است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران تأکید کرد: ایران بین کشورهای شریک تجاری این کشور در سال ۲۰۱۵ به‌عنوان پنجاه و دومین وارد کننده و شصت و هشتمین صادر کننده قرار دارد که امیدواریم در شرایط جدید حجم این روابط توسعه یابد.

خوانساری در خصوص مذاکرات شرکت‌های خودروسازی ایران و فیات ایتالیا  برای عقد قرارداد گفت: این مذاکرات با فیات بزودی نهایی می‌شود.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

16 + بیست =