مسعود خوانساری: طلب پیمانکاران به قوت خود باقی است

مسعود خوانساری: طلب پیمانکاران به قوت خود باقی است

137
0
مسعود خوانساری
مسعود خوانساری

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایسنا، مسعود خوانساری در نوزدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران که امروز –  ۱۳ مهر – برگزار شد به اجلاس هفته گذشته مجمع جهانی انرژی و جلسه اوپک در الجزایر اشاره کرد و گفت: بحث ایران در مورد سهمیه‌بندی این بود که ما با توجه به تحریم‌هایی که داشتیم باید ابتدا به عدد قبل از تحریم در تولید برگردیم، خوشبختانه این موضوع را مدیران نفتی کشور با اقتدار توانستند در جلسه به کرسی بنشانند و اکنون ما در عین حال که سهمیه‌مان را کاهش نداده‌ایم سایر کشورها سهمیه شان را در بازار کم خواهند کرد و خوشبختانه همین عمل باعث شد که قیمت نفت افزایش داشته باشد. خبری که دیروز اعلام شد این بود که قیمت هر بشکه نفت به ۵۰ دلار رسیده است و امیدواریم این قیمت بالاتر هم برود تا بخشی از مشکلات و معضلات کشور به خصوص کسری بودجه از این طریق حل و فصل شود.

وی ادامه داد: باوجود رشد ۴.۴ درصدی که در فصل بهار امسال شاهد آن بوده‌ایم ولی متاسفانه هنوز چالش‌های عمده‌ای در اقتصاد می‌بینیم از جمله اینکه همچنان بنگاه‌های اقتصادی ما با کمبود منابع مالی رو به رو هستند به خصوص در زمینه سرمایه در گردش با مشکل مواجه‌اند. چالش فروش و کمبود تقاضا در اکثر محصولات وجود دارد و کارخانجات با ظرفیت اسمی خود کار نمی کنند و شاهدیم که با ظرفیت‌های خیلی پایین تر مشغول به کار هستند.

خوانساری در ادامه به مشکلات صنعت ساختمان اشاره کرد و گفت: بخش ساختمان و سرمایه‌گذاری همچنان در رکود است، اگرچه در بخش صنعت با رشد ۸.۸ درصدی رو به رو بوده‌ایم، ولی صنایع مرتبط با ساختمان متاسفانه کماکان در رکود هستند و در این بین باید توجه داشته باشیم که صنایعی که در ارتباط با ساختمان هستند، کم نیستند.

رئیس اتاق تهران عنوان کرد: دولت در پرداخت بدهی به پیمانکاران و بنگاه‌ها همچنان با مشکل مواجه است، اگر چه اوراق مشارکت منتشر شده، ولی هنوز بیش از ۵۰ درصد اوراق فروش نرفته و طلب پیمانکاران و بنگاه‌ها از دولت به قوت خود باقی است. از طرف دیگر بانک‌های کشور هنوز نتوانسته‌اند ارتباط مستحکمی با بانک‌های جهان پیدا کنند و همین باعث کندی مبادلات پولی، مالی و بانکی بین ما و سایر کشورها شده؛ امیدواریم دولت هرچه سریع تر تلاش کند این چالش‌ها و مشکلات برطرف شوند.

وی افزود: در موضوع صادرات و صنایع هم مشکلاتی را داریم که رقابت ما را در بازارهای بین‌المللی دچار چالش کرده است، از جمله محیط کسب و کار که همچنان در داخل کشور در شرایط نامساعد است. همان طور که می‌دانید رتبه ما در سطح جهان رتبه خوبی نیست؛ هزینه مبادله بالاست، فناوری بنگاه‌های ما قدیمی و منسوخ شده و ارتباط ما با اقتصاد جهان در ۱۰ سال گذشته کم و یا قطع بوده است.

خوانساری در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع قیمت ارز و واقعی کردن نرخ ارز اشاره کرد و گفت: موضوع قیمت ارز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ هنوز شاهدیم که نرخ ارز به قیمت واقعی نرسیده و این باعث می‌شود که مشکلات عدیده‌ای را در اقتصاد کشور هم در ارتباط با تولید و هم در ارتباط با صادرات شاهد باشیم. یکی از دلایل قاچاق در کشور همین ماجرای واقعی نبودن نرخ ارز است و حالا به خاطر اینکه بخواهیم جلوی قاچاق را بگیریم می‌بینیم که با تعرفه ها بازی می‌شود، درحالی که تعرفه ها خود باز باعث افزایش قاچاق شده و از طرفی هم این موضوع می‌تواند رتبه ما را از نظر شاخص‌های بین المللی دچار خدشه کند؛ اکنون یکی از دلایلی که باعث شده رتبه کشورمان در بسیاری از شاخص‌های بین‌المللی پایین باشد به خاطر همین تعرفه‌های بالاست و عدم شفافیت که ریشه اش هم در واقعی نبودن نرخ ارز است.

رئیس اتاق تهران در ادامه به لایحه برنامه ششم و تدوین آن در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی اشاره کرده و گفت: از روز یکشنبه بررسی لایحه برنامه ششم خوشبختانه در کمیسیون تلفیق شروع شده و انتظار ما از مجلس و دولت این است که با توجه به اوضاع اقتصادی کشور موارد و بندهایی که می‌تواند در جهت رونق اقتصادی و خروج از رکود کمک کننده باشد را انشاالله در برنامه تدوین و مصوب کنند.

وی با بیان اینکه مهم ترین بحثی که در برنامه باید به آن توجه شود معضل بیکاری و راهکارهایی برای افزایش اشتغال است، گفت: کاهش فساد در تمامی دستگاه‌ها و ارکان نظام یکی از مباحث جدی دیگر است که باید در برنامه دیده شود، موضوع کمبود و بحران آب و همچنین بهبود محیط کسب و کار و طرح‌های بانکداری و مسائلی که در اقتصاد کشور به عنوان مشکلات اساسی است امیدواریم در برنامه دیده و گنجانده شود.

 به گفته او نماینده‌ای از اتاق تهران نیز در جلسات مجلس فعالانه شرکت می‌کند و اگر اعضای هیات نمایندگان نقطه نظری داشته باشند می‌توانند از طریق او به اطلاع نمایندگان مجلس برسانند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید