مردم امسال به اندازه پول نفت مالیات دادند

مردم امسال به اندازه پول نفت مالیات دادند

186
0
مالیات
مالیات
به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از اعتماد،  مالیات بر ارزش افزوده خیلی زود جای خود را بین سیاست‌های مالی باز کرد. هشت سال پیش مالیات بر ارزش افزوده نامی ناآشنا و غریب بود اما امروز با وجود مخالفت‌های چند باره صنوف مختلف، بخش قابل توجهی از بار مالی دولت را همین نام بر دوش می‌کشد. اهمیت مالیات مصرف‌کنندگان را در بودجه وقتی بیشتر درک خواهیم کرد که درآمد حاصل از آن را با درآمدی که فروش نفت برای کشور ایجاد کرده، مقایسه کنیم. تقریبا برابر.
درآمد چهار ماهه دولت از محل فروش نفت خام ۸۰ هزار میلیارد ریال و درآمد دولت در همین زمان از محل گرفتن مالیات بر ارزش افزوده ۶۹ هزار میلیارد ریال بوده است.
اعدادی نزدیک به هم که قرار است در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و ظرف چند سال نفت را هم پشت سر گذاشته و تمام قد درآمدهای دولت را تامین کند. در لیست سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی نیز دیده می‌شود که بنا بر صفر شدن درآمد نفت و جایگزین شدن آن با مالیات بر ارزش افزوده گذاشته شده است…
بررسی نتایج عملکرد درآمدهای مالیاتی مربوط به قانون مالیات بر ارزش افزوده و مقایسه این ارقام با ارقام مصوب قوانین بودجه سالانه مربوط به این قانون حکایت از تلاش سازمان امور مالیاتی برای گسترش پایه این نوع از مالیات دارد. برای نمونه در سال ۱۳۸۸، ۷۲ درصد از درآمدهای مالیاتی مصوب در این بخش محقق شده است. در سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ عملکرد ارقام مربوط به مالیات بر ارزش افزوده بیش از ارقام مصوب قوانین بودجه و در سال ۱۳۹۳ نیز عملکرد نزدیک به رقم مصوب است، البته باید به این نکته توجه کرد که در این سال‌ها، همواره نرخ مالیات بر ارزش افزوده درحال افزایش بوده است.
بررسی ارقام مربوط به عملکرد مالیات بر ارزش افزوده در سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۴ نشان‌دهنده این واقعیت است که غیر از سال‌های اول اجرای قانون، در سال‌های بعدی ارقام عملکردی بیش از ارقام مصوب بوده است و این امر به‌دلیل ثبت نام مودیان جدید و اضافه شدن گروه‌های جدیدی از مودیان به عنوان مشمولین قانون یاد شده با گذشت زمان و افزایش نرخ مالیات بوده است. برنامه‌ریزی‌ها برای افزایش رقم مالیات بر ارزش افزوده طبق آنچه در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی آورده شده است، رشد آن تا سطح درآمدهای نفتی و به اندازه‌ای است که از درآمدهای نفتی بی‌نیاز شویم.
موضوع مورد اعتراض صنوف اغلب بازگشت مبالغی از مالیات بر ارزش افزوده است که در مراحل مختلف تولید از آنها اخذ شده و فعالان اقتصادی پس از ارایه اظهارنامه مبلغ پرداخت شده را از سازمان امور مالیاتی دریافت می‌کنند. در حال حاضر سازمان امور مالیاتی، مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی را به محض ورود اِعمال و از واردکننده دریافت می‌کند، در صورتی که موضوع مهم استرداد مالیات بر ارزش افزوده کالاهای صادراتی در دوره طولانی و معمولا پس از رسیدگی کامل انجام می‌شود. تاخیر در پرداخت حقوق مودیان صادرکننده بی‌مورد و غیرمنطقی تلقی شده و معمولا از طرف مودیان مورد اعتراض واقع می‌شود.
این موضوع در شرایط رکود اقتصادی و کمبود نقدینگی فعالان اقتصادی می‌تواند حساسیت و واکنش مودیان نسبت به این موضوع را برانگیخته و مشکلاتی را برای فعالان اقتصادی و روند اجرای قانون به وجود آورد. دلیل اصلی طولانی شدن این فرآیند به نبود زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری یا سیستم اتوماسیون فرآیندهای تشخیص و وصول مالیات و نبود نیروی انسانی خبره در بحث تشخیص و وصول مالیات و گاه برخی اختلالات و کمبودهای اطلاعات اقتصادی مودیان در سازمان امور مالیاتی بازمی‌گردد. طاریبخش در خصوص استرداد مالیات مودیان گفت: اظهارنامه مالیات براساس مالیات متعلقه در دوره ۳ ماهه از مرحله فروش محاسبه و پس از کسر مالیات‌هایی که طبق مقررات این قانون پرداخت شده است، همزمان با تسلیم اظهارنامه به حساب‌های اعلام شده از سوی سازمان امور مالیاتی واریز می‌شود.
۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

دو − 1 =