بهره برداری از نخستین پایانه صادراتی سنگ کشور

بهره برداری از نخستین پایانه صادراتی سنگ کشور

رئیس سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی: نخستین پایانه صادراتی سنگ کشور در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند راه اندازی می شود. بنا داریم در این پایانه به صورت دائمی نمایشگاه در خور شان معادن استان برگزار شود و پذیرش هیئت های تجاری داخلی و خارجی را در بحث سنگ داشته باشیم.

717
0
مرتضی صفدری زاده
مرتضی صفدری زاده

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از مهر، مرتضی صفدری زاده رئیس سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی بعد از ظهر سه شنبه در نشست سرآمدان و نخبگان مقیم و غیر مقیم استان با منطقه ویژه اقتصادی بیرجند اظهار کرد: راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی در خراسان جنوبی یکی از مصوبات سفر هیئت دولت به استان است که سه تا چهار سال این مصوبه اجرایی نشده بود.

وی با اشاره به اینکه طبق قانون مناطق ویژه می تواند توسط بخش خصوصی اداره شده و قانون گذار سازمان مستقلی را برای اداره این مناطق پیش بینی کرده است، بیان کرد: با توجه به درخواست مسئولان استان، بخش خصوصی در بحث سرمایه گذاری و مدیریت آن وارد شد.

رئیس سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه نمی توان بخاطر مسائل غیر اقتصادی سرمایه گذار را مجبور کرد در منطقه ای حضور داشته باشد، عنوان داشت: اگر بخواهیم زمینه حضور فعالان اقتصادی را در این استان بیشتر کنیم باید به صورت مصداق، علمی و عملیاتی مواردی را مطرح کنیم که سرمایه گذار ترغیب به سرمایه گذاری در استان شود.

صفدری زاده با بیان اینکه خراسان جنوبی از استان هایی است که کمتر توانسته قدرت ها و پتانسیل های خود را به دیگران معرفی کند، گفت: همین سبب شده که در این استان کمتر سرمایه گذاری شده و عدم حضور سرمایه گذار را تشدید کرده است و این تابوت باید شکسته شود.

جلوگیری از صنایع آب بر در منطقه ویژه اقتصادی

وی با اشاره به اینکه منطقه ویژه اقتصادی با همکاری و تلاش مجموعه توانسته است رکوردهای خوبی در بحث عملیات اجرایی و فراهم ساختن زیرساخت ها انجام دهد، بیان داشت: افتتاح مجموعه توسط رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تعهدات و وظایف سازمان مسئول را آغاز کرده و باید شیوه های جذب سرمایه گذار خارجی را نوین تر و جدید تر بررسی و اجرا کنیم.

رئیس سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی ادامه داد: به همین منظور بخش مستقلی در معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری برای معرفی و جذب سرمایه گذاران طراحی شده و این واحد مستقل توانسته در فضاهای اقتصادی دو نوع مزیت را پیدا کند.

صفدری زاده، پتاسیل های معدنی و کشاورزی را از جمله مزیت های انتصابی استان عنوان کرد و افزود: همه این بخش ها مظلوم واقع شده و کار برای آن ها تنها در حد حرف باقی مانده است.

وی با بیان اینکه در مجموع از تمام گرایش های صنعتی، خدماتی و تجاری در منطقه ویژه اقتصادی استان وجود دارد، عنوان داشت: در حال حاضر منطقه ویژه اقتصادی ظرفیت های فراوانی در زمینه های شیمیایی، فلزی، صنایع خودروسازی، نساجی، کانی های فلزی و مواد غذایی را آماده کرده و البته طرح های قابل اجرا در منطقه به این ها محدود نیست.

رئیس سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی اضافه کرد: همچنین سازمان منطقه ویژه تاجایی که امکان داشته باشد از استقرار صنایع آب بر در منطقه جلوگیری کرده و معتقد است که در استان های کویری این طرح ها توجیه ندارد.

سهم ۵۰ درصدی مرز ماهیرود از صادرات به افغانستان

صفدری زاده بیان داشت: علی رغم اینکه فضای صنعتی دراستان وجود نداشته و این یک نقطه ضعف برای استان است، اما از آن طرف وجود مرز و وجود بازارچه ماهیرود در نزدیکی منطقه ویژه اقتصادی می تواند خیلی از ضررها و کمتر سود بردن را جبران کند.

وی با بیان اینکه مرز ماهیرود فاصله ایران تا کابل را ۳۰۰ کیلومتر نزدیک تر کرده است، افزود:  در فاصله شش ساله باز شدن مرز ماهیرود، با مدیریت دستگاه های مختلف این مرز توانسته است در مقایسه با دو مرز رسمی دیگر با کشور افغانستان، سهیمه بیش از ۵۰ درصدی کالاهای صادراتی را جذب کند.

رئیس سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی نیروی انسانی را یکی از ظرفیت های مهم دیگر خراسان جنوبی دانست و گفت: از باب نیروی انسانی و نوع رابطه بین کارگر و کارفرما پارامترهای ویژه ای در استان وجود دارد.

راه اندازی نمایشگاه دائمی سنگ در منطقه ویژه استان

صفدری زاده از راه اندازی نخستین پایانه صادراتی سنگ کشور در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند خبر داد و افزود: تلاش می شود تا  این پروژه در دهه فجر امسال به بهره برداری برسد.

وی ادامه داد: همچنین بنا داریم در این پایانه به صورت دائمی نمایشگاه در خور شان معادن استان برگزار شود و پذیرش هیئت های تجاری داخلی و خارجی را در بحث سنگ داشته باشیم.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

1 × 5 =