مرتضی رحیمی یگانه: هزینه‌های دولت به شدت افزایش یافته است

مرتضی رحیمی یگانه: هزینه‌های دولت به شدت افزایش یافته است

استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی: امروز شاهد هستیم که بانکها منابع در اختیارشان را به سمت تجارت سوق داده‌اند. ترجیح بانکها کسب سود بالاتر می‌باشد و در راستای جذب نقدینگی مسابقه به راه انداخته‌اند. اگر نقدینگی به سمت سرمایه‌گذاری سوق داده می‌شد، اتفاق مثبتی بود.

241
0
مرتضی رحیمی یگانه
مرتضی رحیمی یگانه

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از تسنیم، مرتضی رحیمی یگانه استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی و فعال اقتصادی در رابطه با چگونگی ایجاد نقدینگی به رقمی در حدود هزار هزار میلیارد تومان اظهار داشت: یک عامل افزایش حجم نقدینگی، هزینه‌های دولتی می‌باشد، که به شدت افزایش یافته است. به عنوان مثال حقوقهای بالای مدیران بیمه که اخیرا منتشر شد نشان می‌دهد که هزینه‌های دولت افزایش دارد. همچنین بالا بودن نرخ بهره در این زمینه اثرگذار است، امروز نرخ رشد بهره متناسب با نرخ رشد اقتصادی کشور نیست.

وی افزود: به هر ترتیب عوامل مختلفی برای افزایش حجم نقدینگی وجود دارد مثل بالا بودن مخارج دولتی، کسری بودجه و غیره، در این بین رشد بدهی بانکهای خصوصی به بانک مرکزی و همچنین بالا بودن نرخ بهره عوامل خطرناکی هستند، که حداقل اثر آن افزایش فاصله طبقاتی در جامعه می‌باشد.

وی ادامه داد: از طرفی باید توجه داشت مهار تورم با هزینه تعطیل کردن تولید مطلوب نیست. اگر چهار بازار سرمایه، پول، کالا و بازار نیروی کار را در نظر بگیرید، می‌بینیم که کثر این بازارها در وضعیت مناسبی به سر نمی‌برند.

استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: عمده این نقدینگی در بانکها جمع شده است. چرا که ما می‌بینیم بازارهای سنتی مسکن، ارز و یا طلا دارای رونق نیستند و در حالت رکود به سرمی‌برند. نکته ای که وجود دارد این است که برای مهار تورم، مجوز جمع شدن نقدینگی دربانکها داده شد اما مشکلی که وجود دارد این است باید این منابع به سمت تولید هدایت می‌شدند که این اتفاق نیفتاده است. امروز شاهد هستیم که بانکها منابع در اختیارشان را به سمت تجارت سوق داده‌اند. ترجیح بانکها کسب سود بالاتر می‌باشد و در راستای جذب نقدینگی مسابقه به راه انداخته‌اند. اگر نقدینگی به سمت سرمایه‌گذاری سوق داده می‌شد، اتفاق مثبتی بود.

وی افزود: اگر درصد افزایش نقدینگی بالاتر از نرخ رشد باشد این نکته مثبتی است اما بحث مهم دیگر این است که نقدینگی در چه جهتی سوق داده شده است. اگر به سمت پروژه‌های تولید و عمرانی برود خیلی هم خوب است. اما متاسفانه آنچه که مشاهده می شود خلاف این موضوع است.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه بخش مالی، بانک محور است و لذا بانکها میدان‌دار اقتصاد شده‌اند. مقداری از بالابودن حجم نقدینگی به معوقات بانکی مرتبط است.

رحیمی یگانه گفت: امروز مشکل اقتصاد نگاه احتیاطی و محافظه‌کارانه مدیران در اقتصاد است. باید نگرشهای محافظه‌کارنه‌ای که در سطح کلان وجود دارد کنار گذاشته شود. مساله نرخ بهره یکی از این موارد است. مدیران اقتصادی برای کاهش تورم نرخ بهره را بالا برده‌اند اما از طرفی کشور دچار رکود شده است. برای خارج شدن از این فضا باید نرخ بهره کاهش یابد اما با این حالتی که مسئولین با احتیاط عمل می‌کنند حتی با اینکه مشکلات را می‌شناسند نمی‌توانند تصمیمات اثرگذاری داشته باشند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید