چک های برگشتی بزرگترین معضل صنعت سنگ

چک های برگشتی بزرگترین معضل صنعت سنگ

فعال صنعت سنگ: یکی از بزرگترین مشکلات صنعت سنگ چک های برگشتی است که لازم است دولت در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.

176
0
مرتضی خلج
مرتضی خلج

مرتضی خلج فعال صنعت سنگ در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: پس از اجرای برجام و برداشته شدن تحریم ها ارتباطات فعالان صنعت سنگ با مشترهای خارجی بسیار زیاد شده و تعدادی از فعالان صنعت سنگ توانسته اند بحث صادرات را انجام دهند.

وی افزود: البته هنوز بحث صادرات به صورت جدی راه نیافتاده است و شکل گیری آن به صورت جدی و موثر نیاز به زمان دارد.

وی یادآور شد: در حال حاضر برخی از فعالان صنعت سنگ با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان ارتباطات خوبی برقرار کرده اند و کار صادرات سنگ به این کشورها را انجام می دهند.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین اقداماتی که برای خارج کردن صنعت سنگ از رکود می توان انجام داد فراهم کردن بسترهای لازم برای انجام ساخت و ساز در کشور است.

خلج گفت: در حال حاضر وام های بسیار خوبی برای ساخت و خرید خانه در نظر گرفته شده اما مدت زمان پرداخت این وام ها کوتاه است و به این دلیل اقساط آن بسیار زیاد شده است، اگر دولت مدت پرداخت این وام ها را طولانی تر کند تاثیر بسیار مطلوبی روی صنعت ساخت و ساز برجای خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: مالیات بر ارزش افزوده در سالهای گذشته مشکلات زیادی را برای فعالان صنعت سنگ ایجاد کرده است. به دلیل رکود حاکم بر صنعت سنگ ما نمی توانیم این مالیات را از مشتری دریافت کنیم. مشتری تمایلی به پرداخت این وجه اضافه ندارد و بنابراین بیشتر سمت واحدهای تولیدی می رود که این مبلغ اضافه را از او نگیرد.

فعال با سابقه صنعت سنگ تصریح کرد: زمانی که سنگ خام ارزان بود فراوری سنگ بسیار سود آور بود اما با گران شدن سنگ خام فرآوری سنگ دیگر سود سابق را ندارد اما اداره مالیات هنوز بر اساس زمان قبل که سود فرآوری بالا بود مالیات های واحدهای فرآوری را محاسبه می کند که این مساله فشاری مضاعف بر واحدهای تولیدی وارد می کند.

وی تاکید کرد: یکی از بزرگترین مشکلات صنعت سنگ چک های برگشتی است که لازم است دولت در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر مشتری برای خرید سنگ های فرآوری شده موجود است اما به دلیل اینکه امنیت های لازم برای پاس شدن چک ها وجود ندارد نمی توان خرید و فروش سنگ را به راحتی انجام داد. بسیاری از سنگبران هر ساله با تعداد زیادی چک های برگشتی مواجه هستند که متاسفانه بسیاری ازآنها پس از گذشت یک سال بازهم پاس نمی شوند.

فعال با سابقه صنعت سنگ در ادامه گفت: حضور در نمایشگاههای خارجی برای فعالان صنعت سنگ بسیار مفید و موثر است؛ ما در نمایشگاههای خارجی شرکت می کنیم و از آنها نکات جدیدی را فرا می گیریم اما بسیاری از این موارد را نمی توانیم در ایران اجرا کنیم چون زیر ساختهای لازم برای اجرای این موارد در کشور ایران وجود ندارد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

4 + نه =