مدیریت ته سوزن و دروازه

مدیریت ته سوزن و دروازه

201
0
عبدالرحمن رحیمی
عبدالرحمن رحیمی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، همواره اجرای سیاست‌های اقتصادی نیازمند همراهی و همکاری تمام بخش‌های مرتبط با تولید در بخش‌های صنعت و معدن است که می‌تواند روند آن را با افزایش یا کاهش روبه‌رو کند.

در این بین برخی خودشیفتگی‌های اداری از سوی برخی مدیران دولتی و بخش خصوصی سنگ‌هایی را در این مسیر می‌اندازد که هزاران نفر نمی‌توانند آنها را برای هموار کردن راه بردارند. سنگ‌هایی که هنوز مشخص نیست به چه دلیل و مقصودی انداخته می‌شود. اگر همه دغدغه ارتقای صنعت و تولید کشور را داریم این گونه رفتارهای متضاد چیست؟ و اگر با این موضوع مشکل داریم حضور در جلسه‌های رفع موانع تولید و هم‌کلام شدن با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی چیست؟

اگر بخواهیم سوال در سوال مطرح کنیم باید هزاران سوال را پی در پی روانه کنیم که به طور حتم در هر سوالی هزاران سوال دیگر پیدا خواهد شد و جوابی جز سفسطه‌گری برای آنها پیدا نخواهد شد. در این میان با وجود تحریم‌ها و دسترسی نداشتن به بازارهای منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای در سال‌های اخیر، سیاست اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح و از سوی دولت به اجرا گذاشته می‌شود. سیاستی که به عقیده برخی دلسوزان کشور می‌تواند باعث شکوفایی جنبه‌های مختلف و برون‌رفت از مشکلات شود. اما جالب‌ترین نکته در این دلسوزی‌ها «کاسه داغ‌تر از آش» شدن برخی مسئولان است که با بیرون کشیدن برخی قوانین زیر خاکی سنگ‌هایی را جلوی پای تولید می‌اندازند که با چندین قانون، ماده و تبصره مکمل جابه‌جایی آنها امری محال و غیرممکن به نظر می‌رسد.

به عنوان نمونه در برخی موارد قوانینی برای حمایت از منافع ملی در نظر گرفته شده که در کنار آن برخی ماده قانون و تبصره نیز گنجانده شده تا در صورت نیاز از آنها برای رونق بخشیدن به وضعیت موجود استفاده کرد. در این بین «خان می‌بخشه، خان قلی نمی‌بخشه» اصطلاح ملموسی است که می‌توان به برخی مدیران اطلاق کرد که ماده و تبصره‌های قانونی را نادیده می‌گیرند و اجازه فعالیت در این برهه حساس به سود کشور و منافع اقتصادی کشور را نمی‌دهند. به عبارتی دیگر در برخی موارد این گونه مدیران «از ته سوزن رد می‌شوند ولی از دروازه رد نمی‌شوند» که این امر نیازمند مدیریت اساسی است. اگر کسی در جایگاه یک مدیر قرار می‌گیرد باید همگام با سیاست‌های آن گام بر دارد، در غیراین صورت باید جای خود را به افرادی بدهد که هم فکر و هم سو با این سیاست‌ها در حال حرکتند.

عبدالرحمن رحیمی/ روزنامه‌نگار

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

سیزده − شش =