صادرات روزافزون گرانیت، مرمر و مرمریت استان خراسان

صادرات روزافزون گرانیت، مرمر و مرمریت استان خراسان

مدیر کنسرسیوم سنگ خراسان: صادرات گرانیت این استان به کشورهای آسیای میانه انجام می شود و مرمریت این استان به عراق و بحرین و قطر می رود.

222
0
محمد کرامتیان
محمد کرامتیان

محمد کرامتیان مدیرکنسرسیوم سنگ خراسان در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: در استان خراسان سنگ های مرمریت، گرانیت، چینی تراورتن و مرمر وجود دارد که فعالان صنعت سنگ در این استان هم در زمینه استخراج و هم در زمینه فرآوری این سنگ ها فعالیت می کنند.

وی افزود: گرانیت و مرمر و مرمریت استان خراسان بسیار معرف است و برخی از آنها برندی جهانی دارند. صادرات گرانیت این استان به کشورهای آسیای میانه انجام می شود و مرمریت این استان به عراق و بحرین و قطر می رود.

وی ادامه داد: صادرات این نوع سنگ به راحتی انجام می شود چون قیمت آن بسیار پایین است و هم به لحاظ قیمت و هم به لحاظ کیفیت به راحتی می تواند در بازارهای جهانی رقابت کند.

مدیر کنسرسیوم سنگ خراسان گفت: صادرات سنگ های استان خراسان به ترکمنستان هم به راحتی انجام می شود اما به دلیل اینکه هنوزسوئیفت باز نشده و نمی توانیم مبادلات پولی را با بانک انجام دهیم در گرفتن پول از آنها مشکل داریم، هنوز مجبوریم که پول کالای فروخته شده را با چمدان به داخل کشور منتقل کنیم.

وی تصریح کرد: بانک صادرات ایران در آنجا شعبه دارد اما ما هنوز نتوانسته ایم از خدمات این بانک بهره مند شویم و فعالیت بانکی خود را از طریق آن انجام دهیم.

وی ادامه داد: در مورد سنگ گرانیت برخی شایعات وجود داشت که می گفتند این سنگ سرطان زا است اما با تحقیقاتی که مهندسان ترک حاضر در کشور ترکمنستان انجام دادند مشخص شد که این سنگ کاملا سالم است و به هیچ وجه سرطان زا نیست.

مدیر کنسرسیوم سنگ خراسان خاطر نشان کرد: یکی از مشکلاتی که ما درکارخانجات سنگبری مشهد داریم در مورد کارگرهای فعال در سنگبری ها است که به دلیل قوانین موجود نمی توانیم از کارگرهای افغانی استفاده کنیم . در این مورد با مسئولین هم صحبت کرده ایم اما نتیجه نداده است؛ آنها این طور استدلال می کنند که چون تعداد جوانهای بیکار در این منطقه زیاد است باید از کارگرهای ایرانی استفاده شود در صورتی که استفاده از کارگرهای ایرانی هم مشکلات خاص خود را دارد.

وی یادآور شد: تاجرهایی که در ایران در زمینه صادرات سنگ های تزئینی فعالیت می کنند دائم از ما می خواهند که قیمت سنگ را پایین بیاوریم در صورتی که این مساله اصلا کارشناسی نیست. پایین آوردن قیمت سنگ باعث پایین آمدن کیفیت سنگ می شود که این مساله در دراز مدت صدمات جبران ناپذیری به صنعت سنگ وارد می کند.

وی گفت: برخی کارخانجات استان خراسان با اداره برق مشکلاتی دارند و همچنین برخی بانک ها در زمینه ارائه تسهیلات خدمات لازم را ارائه نمی دهند.

وی تصریح کرد: ما کاملا براین موضوع اشراف داریم که باید دستگاه های خود را مدرن و به روز کنیم اما به دلیل مشکلاتی که وجود دارد و همین طور ترسی که از آینده داریم و نمی دانیم در آینده چه اتفاقی برای این صنعت خواهد افتاد تاکنون از انجام آن خودداری کرده ایم.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید