رکود در صادرات خراسان شمالی به علت مشکلات مالیاتی

رکود در صادرات خراسان شمالی به علت مشکلات مالیاتی

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی: عدم اجرای قانون معافیت مالیاتی صادرات و قوانین دست‌وپا گیر سبب شده صادرات در استان خراسان شمالی با مشکلاتی همراه باشد.

166
0
محمد صمدی
محمد صمدی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از تسنیم، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به تغییر در نگرش‌ها و دیدگاه‌ها در حوزه صادرات در استان تأکید کرد و اظهار داشت: باید این نگرش‌ها در استان تغییر کرده تا وضعیت صادرات بهبود یابد.

صمدی ضمن قدردانی از اداره کل امور مالیاتی به‌منظور همکاری با این اتاق خاطرنشان کرد: بااین‌وجود گاهی اوقات به دلیل عدم اطلاعات کافی برخی نیروهای امور مالیاتی، مالیات‌های سنگینی برای صادرکنندگان منظور می‌شود.

وی با اشاره به معافیت مالیاتی صادرات بر اساس قانون، اظهار داشت: این مسئله در جلسات متعدد اتاق ایران اعلام‌ شده اما گاهی در استان اجرایی نمی‌شود.

صمدی تصریح کرد: باوجود مشکلاتی که هم‌اکنون صادرکنندگان با آن مواجه هستند متأسفانه از ابتدای سال جاری تاکنون صادرات کمتری از استان انجام‌گرفته است.

وی یادآور شد: اگر می‌خواهیم صادرات در استان افزایش یابد باید مشکلات موجود را از پیش پای صادرکنندگان برداریم و چاره اساسی برای آن بیندیشیم.

وی به انعقاد قرارداد توسط تجار افغانستان و ترکمنستان با استفاده از کارت صادراتی تجار استان اشاره کرد و گفت: باید به صادرکنندگان استان کمک‌های لازم انجام گیرد و راه‌حل مناسبی به این منظور اندیشیده شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بابیان اینکه کاهش معضلات جامعه به‌جز با توجه به صادرات حل نمی‌شود، اظهار داشت: با توجه به محدودیت بازار داخلی، صادرات می‌تواند محور توسعه باشد.

وی بابیان اینکه هم‌اکنون ۹۰ درصد مشکلات اکثر صادرکنندگان با امور مالیاتی است، خاطرنشان کرد: متأسفانه امور مالیاتی به صادرکننده و واردکننده با یک نگاه می‌نگرد درحالی‌که باید از دیدگاه کلی بین بدهکار و طلبکار تفاوت وجود داشته باشد.

صادرات
صادرات

صمدی با اشاره به وجود مشکلات فراوان در صنف کاشی‌کاران و کم‌رنگ شدن صادرات کالا در این صنف، اظهار داشت: عدم تولید در کارخانه‌ها باعث اخراج کارگران و ضربه به تولیدشده که درنتیجه معضلات اصلی آن به جامعه بازمی‌گردد.

وی عدم اجرای ماده ۱۴۱ قانون مبنی بر معافیت فعالیت‌های صادراتی از مالیات، تصریح کرد: متأسفانه به دلیل اینکه صادرکننده برگ خرید معتبر برای خرید ندارد امور مالیاتی به این مسئله اشکال وارد می‌کند. درصورتی‌ که در بازار هیچ‌کس به دلیل بالا بودن قیمت‌ها و عدم توجیه اقتصادی برای صادرات، برگ خرید ارائه نمی‌دهد.

صمدی این امر را ظلم عینی به صادرات دانست و گفت: صادرکننده آن‌قدر در مسائل تحریم‌ها مشکل دارد که دیگر نباید دنبال این مسائل هم برود.

صمدی ارائه کد اقتصادی در این قانون را نیز از دیگر مشکلات برشمرد و بیان داشت: با توجه به عدم ارائه برگ خرید معتبر برای خرید پیشنهاد می‌شود این مسئله چندان سخت‌گیری نشود و در صورت تأییدیه گمرک مبنی بر ایرانی بودن کالا به مسئله برگ خرید چندان ایراد نگیرند چراکه این مسئله باعث کاهش آمار صادرات شده است.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی یادآور شد: هم‌اکنون بسیاری از تجار که کارت بازرگانی ندارند به افراد غیر مراجعه می‌کنند تا کالای خود را صادر کرده و طی آن چرخه اقتصاد بچرخد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید