نعمت زاده: حضور خارجی ها در اکتشاف بلامانع است

نعمت زاده: حضور خارجی ها در اکتشاف بلامانع است

وزیر صنعت، معدن و تجارت: تاکنون ۸۵ درصد از پهنه‌های معدنی کشور به سرمایه‌گذاران واگذار شده است.

283
0
محمدرضا نعمت زاده
محمدرضا نعمت زاده

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم زمین با حضور محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت و محمد تقی کره‌ای،رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران برگزار شد.

نعمت‌زاده با اشاره به وجود ۶۸ نوع ماده معدنی در ایران بیان کرد: به لحاظ تنوع در میان ۱۰ کشور معدنی جهان قرار داریم اما اقداماتی که در گذشته در بخش معدن انجام شده، برای بهره‌برداری از این منابع کافی نبوده است.

وی افزود: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اکتشافاتی از سوی شرکت‌های داخلی و خارجی انجام شده که این اقدامات پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز ادامه یافت. شکل‌گیری بسیاری از معادن بزرگ نیز برگرفته از همان فعالیت ها است.

وی ادامه داد: بخش معدن ایران فرصت مناسبی برای حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است، ما از این حضور به‌طور کامل حمایت می‌کنیم، در بخش اکتشاف نیز حضور شرکت‌های خارجی منعی نداشته و می‌توانند در این بخش به صورت گسترده فعالیت کنند.

نعمت‌زاده گفت: در کشورهای دیگر سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در معادن بزرگ رخ می‌دهد اما بیشتر معادن ایران معادن کوچک‌مقیاس است که برای دستیابی به معادن بزرگ‌ باید مقیاس کارهای اکتشافی را افزایش دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ادغام معادن کوچک و تعریف معادن بزرگ واقتصادی کردن فعالیت آنها یکی از چالش‌های اصلی است. با تهیه اطلاعات پایه از سوی سازمان زمین‌شناسی کشور اطلاعاتی دقیق در اختیار شرکت‌های معدنی قرار گرفته که با این کار ریسک فعالیت‌های اکتشافی در کشور کاهش پیدا می‌کند.

نعمت زاده افزود: تاکنون ۸۵ درصد از پهنه‌های معدنی کشور به سرمایه‌گذاران واگذار شده است.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید