بازسازی و نوسازی صنایع سنگ استان مرکزی

بازسازی و نوسازی صنایع سنگ استان مرکزی

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان مرکزی: در رابطه با صنایع فرآوری سنگ هم با توجه به تکنولوژی قدیمی که داریم هماهنگی‌هایی انجام شده و مذاکراتی با شرکت‌های ایتالیایی و ترکیه‌ای انجام و مقرر شد که برای بازسازی و نوسازی صنایع سنگ اقدام کنیم خیلی از ضایعاتی که در حوزه سنگ تولید می‌شود به‌ سبب استفاده از تکنولوژی قدیمی است.

262
0
محمد رضا حاجی پور
محمد رضا حاجی پور

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از تسنیم، استان مرکزی به عنوان پایتخت صنعتی ایران شناخته می‌شود که هزاران واحد صنعتی و تولیدی کوچک، متوسط و بزرگ و مادر تخصصی در این استان و شهرهای مختلف آن مشغول به‌کار هستند.

استان مرکزی از جمله استان‌های صنعتی کشور است و بخش‌های خدمات، صنعت و کشاورزی به ترتیب اهمیت اساس اقتصاد استان را تشکیل می‌دهند و با توجه به وجود بیش از ۲۷۰۰ واحد تولیدی و صنعتی در استان بهره‌مندی از صنایع مادر و حلقه‌های واسط کلیدی در تولید کشور زمینه سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعتی استان بالا است به طوری که این استان همواره در رتبه ممتازترین استان‌ها در جذب سرمایه‌گذاری صنعتی قرار دارد.

استان مرکزی در طول ۲ دهه اخیر چهره‌ای صنعتی به خود گرفته و با راه‌اندازی طرح‌های صنعت نفت و پتروشیمی به یکی از بزرگترین مراکز صنایع استراتژیک کشور تبدیل شده به‌طوری که از تولیدات عمده استان می‌توان به آلومینیوم، محصولات آلومینیومی، ریخته‌گری فلزات سنگین، مخازن تحت فشار، بویلرهای نیروگاهی و صنعتی، ماشین آلات کشاورزی و راه‌سازی، محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی، رنگ‌های صنعتی، منسوجات، شیشه و جام، بلور، انواع لاستیک خودرو، شیم و کابل، شوینده‌ها، دوده صنعتی، الیاف مصنوعی، انواع سنگ ساختمانی، لوازم خانگی و کاشی، لوله و پروفیل فولادی اشاره کرد.

این درحالی است که صنعت و تولید استان در چند ساله اخیر و به تبع دیگر استان‌های کشور با رکود و تعطیلی روبه‌رو است که نتیجه آن بیکاری و مشکلات عدیده کارگری بوده در این راستا آخرین وضعیت صنعت و تولید استان را در مصاحبه‌ای تفصیلی با «محمدرضا حاجی‌پور» مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی به گفت‌و‌گو نشستیم.

 آخرین آمار موجود صنایع و شرکت‌های دارای مشکلات و معضلات در استان مرکزی ارائه دهید؟

حاجی‌پور: ۲۷۰۰ واحد صنعتی در استان مرکزی دارای پروانه بهره‌برداری هستند که براساس طرح عارضه‌یابی که سال گذشته برای واحدهای ۱۰ نفر به بالا صورت گرفت مشخص شد ۲۳ درصد صنایع استان تعطیل هستند.

البته ورشکستگی تعریف خاصی دارد و واحدهایی مشمول عنوان ورشکستگی هستند که دارایی‌های آنها نسبت به زیانی که دارند کم باشد و لازم است که برای تعیین این موضوع یک حسابرسی قطعی انجام شود.

به منظور راه‌اندازی واحدهایی که بازار مصرف دارند و امکان فعال شدنشان براساس نوع تولید، کیفیت تولید و موارد این چنینی وجود دارد نیازمند یک برنامه‌ریزی مدون هستیم که برای فعال شدن صنایع تا امروز برنامه‌ریزی‌هایی داشته‌ایم و برخی از این واحدها نیازمند بازسازی و نوسازی هستند بعضی از آنها هم باید از چرخه تولید خارج شوند.

 یکی از مشکلات استان در صنعت سنگ است برای حل این مشکل چه اقدام‌هایی انجام شده است؟

حاجی‌پور: در بحث سنگ دو حوزه معادن و واحدهای فرآوری را داریم معادن با توجه به سیاست‌هایی که دولت به منظور جلوگیری از مقوله خام‌فروشی که وجود داشت نیازمند انتقال تکنولوژی و استفاده از تجهیزات بروز و مدرن است که ضرورت دارد دولت در این زمینه حمایت‌هایی را به منظور بهره‌مندی واحدهای معدنی استان از تسهیلات رونق تولید داشته باشد.

قرار شد این اتفاق بیفتد و این واحدها در سامانه بهین‌یاب ثبت نام کنند و طرح موضوع داشته باشند و در نهایت برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شوند.

در رابطه با صنایع فرآوری سنگ هم با توجه به تکنولوژی قدیمی که داریم هماهنگی‌هایی انجام شده و مذاکراتی با شرکت‌های ایتالیایی و ترکیه‌ای انجام و مقرر شد که برای بازسازی و نوسازی صنایع سنگ اقدام کنیم خیلی از ضایعاتی که در حوزه سنگ تولید می‌شود به‌ سبب استفاده از تکنولوژی قدیمی است.

بحث «اره» در صنایع سنگ استان مقداری کمرنگ است و از قله‌بر استفاده می‌شود دستگاه‌های مولتی‌وایر ۷۲ اره‌ای، ۴۲ و۳۸ اره‌ای در ایران محدود است که با رایزنی‌هایی که انجام شده قرار شد یک شرکت ترکیه‌ای به نام “MKS” با بهره‌مندی از تکنولوژی ایتالیایی یک نمایندگی در محلات ایجاد کند و تفاهم‌نامه‌ای را در این زمینه منعقد کرده‌ایم و امیدواریم با کاهش ضایعات و ایجاد شرایط لازم برای صادرات سبب رونق بیشتر و خروج از این شرایط زیان‌دهی واحدهای سنگی باشیم.

 آخرین آمار در زمینه تسهیلات پرداختی به بنگاه‌های کوچک و بزرگ را ارائه دهید؟

حاجی‌پور: پیگیری‌های متعددی با بانک‌ها داشتیم حدود ۱۰۶۷ واحد تولیدی کوچک و متوسط در حوزه صنعت و معدن و بحث جهاد کشاورزی در سامانه بهین‌یاب ثبت نام کردند در کمیته‌های بررسی که داشتیم مقرر شد ۴۰۰ واحد به بانک‌ها معرفی شود که ۳۰۰ واحد از آنها به بانک‌های عامل معرفی شدند و ۸ واحد از آنها پرداختی در سیستم بانکی داشتند.

با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری که امسال تقریبا در تمامی جلساتی که ایشان نسبت به ارائه رهنمود در حوزه‌های مختلف داشتند گریزی هم به حوزه اقتصاد، تولید و بحث‌ صنعت‌های کوچک و متوسط داشته‌اند که همین موضوع حساسیت کار را بیشتر می‌کند و لازم است بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم که موفق به انجام ماموریت مقام معظم رهبری شویم و به آن جامعه عمل بپوشانیم و شرایط لازم را به منظور رونق بخشیدن به صنعت و تولید ایجاد کنیم.

صنعت و تولید استان در چه وضعیتی قرار دارد؟

حاجی‌پور: رشد ۲۱ درصدی صادرات را نسبت به دوره مشابه سال گذشته در اراک شاهد بودیم که استان نیز به همین شکل است برق واحدهای صنعتی ۴ درصد افزایش یافته و مشکلات صنعت و تولید بسیار زیاد بوده که در این راستا با ۱۴ رایزن مکاتباتی را داشتیم که اولویت نخست ما کشورهای همسایه هستند یکی از ضرورت‌های سرمایه‌گذاری امنیت سرمایه‌گذاری است.

۱+
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

پانزده + پنج =