محمد دهقان: بزرگترین کمبود صنعت سنگ ایران دانش فنی است

محمد دهقان: بزرگترین کمبود صنعت سنگ ایران دانش فنی است

328
0
محمد دهقان
محمد دهقان

محمد دهقان رئیس گروه توسعه صنعتی و فناوری شرکت شهرکهای صنعتی استان یزد در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار کرد: از سال ۱۳۹۳ پروژه توسعه خوشه سنگ  یزد با محوریت شرکت شهرک ها بعد از انجام فاز مطالعات و شناسایی نقاط قوت و ضعف این صنعت در استان یزد، به سه استراتژی اصلی که مسیر فعالیتهای آتی ما را روشن می کرد، رسیدیم.

وی در ادامه گفت: این سه استراتژی شامل؛ توسعه بازار داخلی و خارجی با رویکرد صادرات، توسعه منابع انسانی و ارتقای توانمندیهای فنی و مدیریتی، و توسعه و بهبود تکنولوژی و فرآیند های تولید است.

وی ادامه داد: در حوزه بازار و صادرات بیشتر تمرکز را روی آشنا کردن واحدهای تولیدی از طریق حضور در نمایشگاه های داخلی و خارجی به صورت فردی و جمعی و چه در غالب کنسرسیوم گذاشته ایم. برای بعضی از نمایشگاه ها که جنبه معرفی تکنولوژی دارند، برنامه بازدید می گذاریم و سعی می کنیم مدیران واحدها را با آخرین تحولات و روندهای این صنعت در سطح ملی و بین المللی آشنا سازیم و برای نمایشگاههایی که در استانها و یا کشورهای هدف ما برگزار می شوند، بصورت اخذ غرفه حضور می یابیم.

 رئیس گروه توسعه صنعتی و فناوری شرکت شهرکهای صنعتی استان یزد در ادامه افزود: مهمترین اقدام جمعی خوشه سنگ یزد در حوزه بازار تشکیل کنسرسیوم صادراتی خوشه سنگ است که یک تشکل نوپا است و مراحل اولیه خود را طی می کند. با اینحال در تیرماه سال جاری با حضور مشترک تعدادی از اعضای این کنسرسیوم در نمایشگاه مسکو شرکت داشتیم و با اخذ غرفه در پاویون ایران محصولات و توانمندیهای خود را به نمایش گذاشتیم که با استقبال بازدید کنندگان و تجار روسی مواجه شد و امیدواریم در گامهای بعدی منجر به صادرات محصولات استان یزد به روسیه شود.در بخش توسعه منابع انسانی مهمترین ابزار ما آموزش است که این مساله را از طریق برگزاری دوره های تخصصی مدیریتی و مهارتی، بازدید های صنعتی و هر آنچه که به رشد دانش و توانمند سازی مدیران و حتی کارگران و تکنسین ها کمک می کند پیگیری می کنیم و خوشبختانه تأثیر مثبتی بر روی نگرش و دانش مدیران واحدهای تولیدی خوشه سنگ یزد گذاشته است بطوریکه در حال حاضر از طرف خود آنها عناوین دوره ها و سمینارهای آموزشی پیشنهاد و درخواست می شود.

وی یادآور شد: در بخش توسعه و بهبود تکنولوژی و فرآیند تولید، مهمترین مشکل پایین بودن سطح تکنولوژی مورد استفاده در اغلب واحدهای سنگبری استان یزد است. علاوه بر آن دانش فنی تولی و بازاریابی و مدیریت منابع انسانی در مقایسه با نمونه های موفق داخلی و خارجی از سطح مطلوبی برخوردار نیست. تولید محصول با کیفیت رابطه مستقیمی با بهره مندی از تکنولوژی مدرن دارد و از طرفی تأثیر بسزایی در توان رقابت پذیری آن واحد در بازار خواهد داشت. البته سعی ما در این مدت بر ارائه اطلاعات صحیح، آگاه سازی ذی نفعان خوشه و حساس نمودن آنها به این مهم بوده است و در حد توانمان قدمهایی را در راستای رفع مشکلات تکنولوژیک برداشته ایم اما نوسازی اساسی تجهیزات و ماشین آلات در این صنعت نیاز به حمایتهای ویژه دارد که مهمترین آن تسهیلات بانکی با نرخ بهره منطقی و از طرفی خروج بازار از رکود و رونق بازارهای داخلی و بالطبع آن حضور در بازارهای صادراتی است.

وی گفت: در حال حاضراکثر واحدها نیز تمایل چندانی برای استفاده از وام بانکی برای توسعه تکنولوژی ندارند. زیرا عمده آنها بدهی معوق داشته و یا در بخش فروش دچار مشکلات ناشی از رکود بازار هستند و نگران بازپس دهی این وامها می باشند.

دهقان افزود: بزرگترین کمبود صنعت سنگ ایران در برابر کشورهای صاحب نام این صنعت، ضعف دانش فنی به معنای عام آن اعم از تولید، بازار، مدیریت علمی و … و تکنولوژی فرسوده و بهره وری پایین، و عدم شناخت دقیق از بازار است. بخشی از این عقب افتادگی به سطح پایین مراودات بین المللی ما در سالهای اخیر باز می گردد. علیرغم اینکه پتانسیل های بالایی در صنعت سنگ بویژه در بخش مواد اولیه آن داریم، توان حضور ما در بازارهای جهانی و گرفتن سهم قابل توجهی از بازار سنگ دنیا با برند ایران پایین است.

وی ادامه داد: دولت بزرگترین کمکی که می تواند انجام دهد تسهیل کردن ارتباطات ومراودات تجاری بویژه با رویکرد صادرات، وضع قوانین و مشوقهای برای تولید کنندگان و تجار این صنعت است. دولت باید در جهت تامین  نقدینگی مورد نیاز کارخانجات گام بردارد هم در بخش نوسازی تجهیزات و هم در حوزه سرمایه در گردش، زیرا مشکلات مالی در این زمینه بسیار فراوان است.

۱+
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

1 + 14 =