جهش صادراتی در انتظار صنعت سنگ ایران

جهش صادراتی در انتظار صنعت سنگ ایران

مدیر اجرایی نمایشگاه بین المللی سنگ ایران: با توجه به وسعت مناطق صاحب سنگ ایران و کیفیت و تنوع نمونه های سنگ در کشور، هم افزایی سه نمایشگاه مطرح کشور، می تواند نمایش ظرفیت های کلی سنگ کشور و تحول در بازار را به دنبال داشته باشد.

459
0
محمد حلاجیان
محمد حلاجیان

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، محمد حلاجیان مدیر اجرایی نمایشگاه سنگ ایران اظهار کرد: در سال ۹۵ تعامل صورت گرفته میان مجموعه های اجرایی سه نمایشگاه مطرح سنگ کشور شامل نمایشگاه های تهران، اصفهان و محلات و نیم ور، اتفاق خوبی بود که می تواند در زمینه ارایه هر چه بهتر ظرفیت های سنگ ایران مفید واقع شود.

محمد حلاجیان با اشاره به اولین حضور مجموعه خود در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ، معادن و صنایع وابسته اصفهان از ۱۲ تا ۱۶ اردیبهشت سال جاری، افزود: معرفی ظرفیت های سنگ ایران در نمایشگاه ها هرساله انجام می شود و با توجه به وسعت مناطق صاحب سنگ ایران و کیفیت و تنوع نمونه های سنگ در کشور، هم افزایی سه نمایشگاه مطرح کشور، می تواند نمایش ظرفیت های کلی سنگ کشور و تحول در بازار را به دنبال داشته باشد.

وی تأکید کرد: هم اکنون با توجه به وجود ظرفیت های کاری گذشته و ارتباط های تازه ای که با کشورهای خارجی شکل گرفته است، افق صادراتی روشنی پیش روی صنعت سنگ ایران قرار دارد.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر رکود در بازار مسکن و در نتیجه رکود بازار خرید و فروش سنگ در ایران و کاهش تقاضا در داخل کشور، موقعیت خوبی را برای افزایش توانمندی واحدها در بخش صادرات ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه ایران در اوج تحریم ها و نبود امکان سوئیفت، همچنان صادرات خود در زمینه سنگ را حفظ کرد، تصریح کرد: هم اینک با تغییر فضای سیاست خارجی و اقتصادی ایران، اشتیاق در این صنعت برای صادرات به بازارهای جهانی به شدت افزایش یافته است.

به گفته وی هم اکنون شرکت هایی که تمایل به صادرات دارند با بهبود زیرساخت ها مانند تغییر ماشین آلات، تغییر خط تولید، تأمین مواد اولیه مناسب و کاهش ضایعات باید خود را برای جهش صادراتی آماده کنند.

حلاجیان گفت: هم اکنون در ایران ۶۵ درصد سنگ از مرحله استخراج تا نصب، به ضایعات تبدیل می شود که این رقم ۳۰ درصد از استاندارد جهانی ضایعات صنعت سنگ بالاتر است و در نتیجه برای افزایش صادرات معادن هم لازم است، استخراج ها بر اساس استانداردهای جهانی انجام شود.

وی با اشاره به تمهیداتی که سازمان توسعه تجارت برای معادن و مجموعه های فعال در زمینه صادرات در نظر گرفته، افزود: انتظار می رود در سال ۹۵ تجار کشورهای مختلف به ویژه ترکیه به ایران بیایند چراکه بازار سنگ ایران، بازار مناسبی برای آن ها به شمار می آید.

حلاجیان به لزوم افزایش حضور در نمایشگاه های داخلی و خارجی در راستای توسعه صادرات اشاره کرد و گفت: آشنایی با تکنولوژی روز دنیا، معرفی معادن و انواع سنگ های جدید و ملاقات تجار در فضای نمایشگاهی از جمله مواردی است که از طریق نمایشگاه ها پیگیری و محقق می شود.

مدیر اجرایی نمایشگاه سنگ محلات و نیم ور اظهار کرد: هم اکنون ۳۵۰ واحد سنگبری در محلات وجود دارد که از این تعداد ۲۸۰ واحد در حال فعالیت و مابقی در وضعیت تجهیز و نوسازی قرار دارند و ۶۵ معدن فعال نیز با ۳۰۰ بهره بردار در این منظقه وجود دارد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

1 × 1 =