شرافت: هزینه های بالا قدرت رقابت را از معدنکار می گیرد

شرافت: هزینه های بالا قدرت رقابت را از معدنکار می گیرد

رئیس خانه معدن استان فارس: در حوزه صنعت سنگ و معدن مهم ترین مشکل که بخش تولید با آن مواجه است عدم نقدینگی در بازار است. وقتی کالا عرضه می شود وجه برنمیگردد. پرداخت ها به شکل چک های بلند مدت میباشد در حالیکه هزینه های انجام شده نقدی است.

383
0
معدن سنگ
معدن سنگ

محمد حسین شرافت رئیس خانه معدن استان فارس در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: در حوزه صنعت سنگ و معدن مهم ترین مشکلی که بخش تولید با آن مواجه است عدم نقدینگی در بازار است که باعث میشود فروش سنگ های معمولی بیشتر چالش برانگیز شود. وقتی کالا عرضه می شود وجه برنمیگردد. پرداخت ها به شکل چک های بلند مدت میباشد در حالیکه هزینه های انجام شده نقدی است.

وی افزود: هزینه های بالا امکان نوسازی ماشین آلات را به ما نمیدهد. نهاد های دولتی نظیر سازمان منابع طبیعی، محیط زیست، اداره دارایی و فرمانداری شهرستان ها که معمولا باید مشکلات را حل کنند در برخی موارد همکاریهای لازم را نمی کنند.

رئیس خانه معدن استان فارس تصریح کرد: شرکت در نمایشگاه های خارجی قطعا تاثیر به سزایی جهت پیشرفتمان دارد.

وی تصریح کرد: باید همه تلاشمان این باشد که به واحد های تولیدی کمک کنیم تا قیمت تمام شده را کاهش دهند. اگر هزینه ها بالا رود قدرت رقابت از معدنکاران گرفته می شود. ارگان های دولتی و بانک ها باید ما را در جهت کم شدن تعرفه ها و کم شدن سودهای بانکی یاری کنند. همچنین ارگان های زیربط میبایست موانع را از سر راه بردارند و تسهیل کننده باشند.

وی ادامه داد: بزرگترین مشکل جهت صادرات، گذشته از قوانین گمرکی بحث حمل و نقل و سر و سامان دادن به جاده ها میباشد. در حال حاضر این هزینه ها بالاست. عدم وجود سیستم ریلی مناسب و جاده ای باعث بالا رفتن هزینه ها میشود. هزینه حمل و نقل دریایی باید کاهش یابد. دولت باید تلاشی جدی برای رشد و توسعه حمل و نقل زمینی (ریلی) داشته باشد.

شرافت افزود: در پی اجرای برجام و رفع تحریم ها امیدواری ها زیاد شده و همین که می بینیم اوضاع رو به بهبودی میرود یک تحرک مثبتی در این حوزه ایجاد کرده است. این تحرک زمانی موثر خواهد بود که منابع مالی تامین شود زیرا راه اندازی مجدد کارگاههای تولیدی و پیشرفت آنها نیاز به تامین مالی دارد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

5 × سه =